Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanması, gözün iç köşesinden buruna ulaşmayı sağlayan küçük kanalların tıkanması anlamına gelir. Bu küçük kanallar, gözyaşı kanalı olarak bilinir.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı yaygın bir durumdur. Tıkanma genellikle sadece gözyaşı kanalının düzgün bir şekilde gelişmesi için yeterli zamana sahip olmamasından kaynaklanır. Gözyaşı kanalı tamamen geliştikten sonra sorun genellikle doğumdan birkaç hafta veya birkaç ay sonra ortadan kalkar. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken bazı komplikasyonlar var.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Sebepleri

Yaklaşık 5 yeni doğan bebekten 1’inde gözyaşı kanalı tıkanıklığı görülmektedir.

Gözün yüzeyi gözyaşı ile nemli tutulur. Bu durum, gözün hassas yüzeyine herhangi bir zarar gelmesini önlemek için oldukça önemlidir. Gözyaşları, göz yüzeyindeki toz veya kiri çıkarmaya yardımcı olur. Gözyaşları, gözün dış köşesinin hemen üstünde, kaşın altında bulunan gözyaşı bezleri adı verilen bezlerde yapılır.Gözyaşı bezleri sürekli olarak az miktarda gözyaşı yapar ve bu da göze akar.

Göz kırpıldığında, göz kapağı gözyaşlarını tüm göz yüzeyine yayar. Herhangi bir fazla yırtık, gözyaşı kanalının küçük kanallarından geçerek buruna akar. Ayrıca, göz kapaklarında az miktarda yağlı sıvı oluşturan minik bezler vardır. Bu yağlı sıvı aynı zamanda göz yüzeyinin korunmasına da yardımcı olur.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığının Belirtileri

Bebeklerde tıkalı bir gözyaşı kanalı, gözyaşlarının göz yüzeyinde birikmesine yol açar ve bu da gözün sulanmasına neden olur.

Gözyaşı bezlerinin gözyaşı oluşturmaya başlaması, doğumdan sonra bir veya iki hafta kadar sürebilir. Bu nedenle bebeğinizin gözlerinin sulanmasını ilk başta fark etmeyebilirsiniz. Daha sonra bir veya iki gözün sulanmış olduğunu fark edebilirsiniz. Bebeğiniz ağlamadığında bile gözün köşesinde gözyaşları oluşur ve bebeğinizin yanağından aşağı akar. Bebeğiniz üşüdüğünde veya soğuk havalarda belirtiler daha kötü olabilir. Bebeğiniz, genellikle sulu gözlerden rahatsız olmaz.

Bazen bir uykudan sonra, etkilenen göz yapışkan veya kabuklu görünür. Aksi yönde göz küresi sağlıklı ve beyaz görünür. Göz küresinin hafif kızarıklığı gelip gidebilir. Bunun nedeni hafif iltihaptır ve tedaviye gerek yoktur; ancak bu durum, gözün dış kısmında bir enfeksiyona dönüşebilir. Göz daha sonra iltihaplı ve kırmızı görünebilir. Bu durum genellikle ciddi değildir.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığında, gözyaşlarının gözün iç köşesinden buruna geçtiği gözyaşı kesesinde de enfeksiyon meydana gelebilir. Bu enfeksiyon dakriyosistit olarak adlandırılır ve gözün iç köşesi ile burun arasında kızarıklık ve şişmeye neden olur.

Bebeklerde gözyaşı kanalının tıkanması genellikle doğumdan sonraki birkaç hafta içinde, gözyaşı kanalı tamamen geliştiğinde çözülür, ancak bazen gözyaşı kanalı birkaç ay veya daha uzun süre tıkalı kalır. Bazen tıkalı gözyaşı kanalı, bebeğiniz için herhangi bir zorluğa neden oluyorsa veya yaklaşık 12 ay sonra iyileşmezse, bebeğinizin sorunu çözmek için bir göz uzmanına görünmesi gerekebilir.

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavisi

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı, genellikle gelişimi bittikten ve herhangi bir tedavi uygulanmadan ortadan kalkar. Bu durum, genellikle doğumdan sonraki birkaç hafta içinde olur.

Bazı bebeklerde birkaç ay sürebilir. Bu nedenle, normalde sorunun kendiliğinden düzelip düzelmediğini görmek için beklemeniz tavsiye edilir.

  • Bebeğinizin gözyaşı kanalına basit bir masaj, gözyaşlarını boşaltmasına yardımcı olabilir. Parmağınızla bebeğinizin burnunun dışına hafif bir baskı uygulayın ve ardından burnun ucuna doğru aşağı doğru inin. Bu uygulamayı her gün düzenli olarak, 5 ila 10 kez tekrarlayın. Tekrarlayacağınız bu uygulama, tıkanmış olan fazla gözyaşlarının temizlenmesine yardımcı olabilir. Gözyaşı kanalının gelişmesine de yardımcı olabilir. Bebeklerin çoğu bu masaja yanıt verir ve daha sonra başka bir tedaviye ihtiyaç duymaz.
  • Bebeğinizin gözü yapışkan veya nemli görünüyorsa gazlı bez kullanılarak nazikçe silinebilir. Gazlı bezi steril suyla nemlendirebilirsiniz.
  • Konjunktivitin temizlenmesine yardımcı olmak için bazen antibiyotik göz damlaları reçete edilir. Gözyaşı kesesinin enfeksiyonu ağızdan verilen antibiyotik ilaçlarla tedavi gerektirir.
  • Gözyaşı kanalı, bebeğiniz yaklaşık 12 aylık olduğunda hala tıkalıysa, doktorunuz bebeğinizi bir göz uzmanına yönlendirebilir. Bir uzmanın, kanalı açmak için yırtma kanalına çok ince bir aletin geçirildiği basit bir prosedür gerçekleştirmesi bir seçenek olabilir. İşlem genellikle günlük bir vaka olarak yapılır ve normalde çok başarılıdır.
  • Bazen, tıkalı gözyaşı kanalı bebeğiniz için rahatsızlık veriyor gibi görünüyorsa veya bebeğinizin gözleri ile ilgili başka endişeler varsa, 12 aydan önce bir uzmana sevk yapılabilir.


Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*