Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri ve Depresyon Tedavisi nasıldır ?

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri ve Depresyon Tedavisi nasıldır ?

Depresyon, aynı zamanda majör depresif bozukluk olarak bilinir. Bir olan duygudurum bozukluğu olan depresyonda, sürekli üzüntü hissedilir veya hayata karşı ilgisizlik görülür.
Çoğu insan, kendisini zaman zaman üzgün veya depresif hissedebilir. Yaşanan bir kayba veya hayatın zorluklarına verilen normal bir tepkidir, ancak çaresiz, umutsuz ve değersiz hissetmek de dahil olmak üzere yoğun üzüntü, günler ya da haftalarca sürdüğünde ve sizi hayatınızı yaşamaktan alıkoyduğunda, üzüntüden daha fazlası olarak hayatınıza yerleşir. Ayrıca depresyon, tedavi edilebilir bir tıbbi durum olarak da kendini gösterebilir.

Depresyon Belirtileri

Depresyon, kesinlikle profesyonelce tedavi edilmesi gereken ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Yaşamın bir parçası olan üzüntü ve halsizlikten farklı olarak depresyon, bir süre sonra kendiliğinden geçmez. Dikkat dağınıklığı veya cesaretlendirme yoluyla iyileşme göstermez. Depresyon, rahatsızlığı yaşayan kişiyi kimi zaman intihar eylemine bile sürüklemektedir.
Depresyonun üç ana belirtisi vardır. Depresyonu anlayabilmeniz için üç ana sempton hastalık tiplerini incelemeniz gerekir.

Depresif ruh hali: Etkilenenler derin bir depresyondan çok mustariptir. Depresif ruh hali, neredeyse kesintisizdir, güçlüdür ve en az iki hafta sürer.
İç boşluk ve ilgi kaybı: Depresyonun karakteristik bir belirtisi, etkilenenlerin ne sevinç ne de başka duygular hissetmemesidir. İçlerini boş ve duygusal olarak ölü hissederler. Sosyal ilişkiler, iş ve hobilere olan ilgi ortadan kalkar. Başkalarını cesaretlendirme girişimlerinin hiçbir etkisi yoktur. Olumlu deneyimler bile ruh halini iyileştirmez. Depresyon yaşayanlar için her şey umutsuz görünür, hatta bazıları yaşama isteğini yitirir.
Sürüş kaybı ve yorgunluk: Depresyondaki insanlar günlük işlerle başa çıkmayı zor veya imkansız bulurlar. Her zaman zihinsel ve fiziksel olarak yorgun hissederler. Sabah kalkmak güç bir eylem haline gelirken, bazı kişiler depresyon nedeniyle yataklarından çıkmazlar. Yorgunluk, norm halini alır.

Depresyon Tedavisi

Sizin veya tanıdığınız birinin depresyon semptomlarına sahip olduğunu fark ederseniz, doktorunuzla konuşmanız gerekir. Doktorunuz sizi değerlendirip, tedavi teklif edebilir veya sizi bir akıl sağlığı uzmanına sevk edebilir.
Doktorunuzun önerdiği tedavi türü, semptomlarınıza ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak farklılık gösterecektir.
Aşağıda yer alan tedavi türlerinden birine veya birkaçına ihtiyacınız olabilir:

İlaç Tedavisi: Antidepresan ilaçlar (terapi ile birlikte), depresyonlu çoğu insan için etkilidir. Birçok farklı antidepresan türü vardır. Size en uygun olanı bulmadan önce, birkaç türü denemeniz gerekebilir veya iki ilaç kombinasyonuna ihtiyacınız olabilir. Bundan farklı olarak doktorunuz, antidepresanın en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olmak için bir duygudurum dengeleyici, antipsikotik, anti-anksiyete ilacı veya uyarıcı ilaç gibi ek bir ilaç türü reçete edebilir.
Psikoterapi: Depresyonunuz ve diğer sorunlar hakkında düzenli olarak bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşmak, semptomların tedavisine yardımcı olabilir. Bilişsel davranışçı terapi (CBT) ve konuşma terapisi dahil olmak üzere farklı yöntemler mevcuttur.
Hastane veya yatılı tedavi: Depresyonunuz, kendinize bakmakta güçlük çekecek kadar şiddetliyse veya kendinize veya başkalarına zarar verebilecekse, bir hastanede veya yatılı bir tesiste psikiyatrik tedaviye ihtiyacınız olabilir.
Elektrokonvülsif tedavi (EKT): Beyin stimülasyon terapisi, nörotransmiterlerinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için beyninizden elektrik akımları geçirir. Tipik olarak, antidepresanlar işe yaramıyorsa veya başka sağlık nedenleriyle alamıyorsanız, bu tedaviyi kullanmazsınız.
Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS): Doktorunuz tipik olarak bu tedaviyi ancak antidepresanlar işe yaramadıktan sonra önerir. Bu tedavi, ruh halini düzenleyen sinir hücrelerini uyarmaya yardımcı olmak için beyninize manyetik darbeler göndermek için bir bobin kullanır.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*