Mevsimsel Depresyon (SAD) Nedir? Tedavisi Nasıl olur

Mevsimsel Depresyon (SAD) Nedir? Tedavisi Nasıl olur

Kış ayları düşündüğünüzden daha fazla üzüyor mu? Öyleyse, mevsimsel duygulanım bozukluğu (SAD) olarak da bilinen mevsimsel depresyonunuz olabilir .

Mevsimsel depresyon , her yıl aynı anda ortaya çıkan bir duygudurum bozukluğudur . “Yaz depresyonu ” olarak bilinen nadir bir mevsimsel depresyon biçimi ilkbaharın sonlarında veya yazın başlarında başlar ve sonbaharda sona erer. Genel olarak, mevsimsel duygulanım bozukluğu sonbahar veya kış aylarında başlar ve ilkbaharda veya yazın başlarında sona erer.

Mevsimsel Depresyon Nedenleri

Mevsimsel Depresyon SAD’nin kesin nedenlerini bilmesek de, bazı bilim adamları beyinde derinleşen belirli hormonların yılın belirli zamanlarında tutumla ilgili değişiklikleri tetiklediğini düşünüyor . Uzmanlar, Mevsimsel Depresyonun bu hormonal değişikliklerle ilişkili olabileceğine inanıyor. Bir teoriye göre, sonbahar ve kış aylarında daha az güneş ışığı, beynin ruh halini düzenleyen beyin yollarıyla bağlantılı bir kimyasal olan daha az serotonin üretmesine yol açıyor . Beyindeki ruh halini düzenleyen sinir hücresi yolları normal çalışmadığında, sonuç , yorgunluk ve kilo alma semptomlarının yanı sıra depresyon duyguları olabilir; Kederli ve kayıtsızdırlar, aşırı uykuya ihtiyaç duyarlar ve şekerleme istekleri ortaya çıkabilir.

SAD (Mevsimsel Depresyon) genellikle genç yetişkinlikte başlar ve kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. SAD’li bazı kişiler hafif semptomlara sahiptir ve keyifsiz veya huzursuz hissederler. Diğerlerinin, ilişkileri ve işi engelleyen daha kötü semptomları vardır, enerji eksikliği ve aşırı üzüntüden şikayet ederler. Mevsimsel Depresyon kış aylarının daha az geçtiği, bol güneşli yaz ülkelerinde daha az görülmektedir.

Kış Depresyonu Belirtileri

Mevsimsel Depresyon sorunu olan kişilerde , genellikle aşağıdaki belirtiler görülmektedir, bunların yanı sıra kış depresyonuna ait normal belirtileride göstermektedirler ;

 • Enerji eksikliği
 • Odaklanmada zorluk
 • Genel halsizlik
 • Dengesizlik
 • Kasvetli ruh hali
 • Sinirlilik
 • Yorgunluk
 • Kilo alımı
 • Sosyal ilişkileri ve kendini ihmal etmek

Yaz Mevsimsel Depresyonunda ise genelde belirtiler şu şekildedir;

 • Daha az iştah
 • Uyku problemi
 • Kilo kaybı

Kış Depresyonu Teşhisi

Karanlık mevsimde karakteristik, tekrarlayan semptomlar, kış depresyonunun teşhisinde belirleyicidir. Kış Depresyonu belirtiler birkaç kış mevsiminde ortaya çıkar ve 90 gün içinde tamamen geçer. Kendinizi Depresyonda hissediyorsanız ve yukarıdaki belirtilerden bazılarına sahipseniz, değerlendirme için klinik psikiyatriye görünün. Sizin için doğru tedavi şeklini önereceklerdir.

Mevsimsel Depresyon Tedavisi Nasıl Olur

Mevsimsel Duygudurum bozukluğu belirtilerinizin ciddiyetine bağlı olarak farklı depresyon tedaviler vardır. Ayrıca, başka bir tür depresyon veya bipolar bozukluğunuz varsa, tedavi farklı olabilir. Geleneksel antidepresanlar genellikle mevsimsel depresyonu tedavi etmek için kullanılır. Bupropion XL, şu anda duygudurum bozukluğu olan kişilerde majör depresif atakları önlemek için FDA onaylı tek ilaçtır.(Hekiminize danışmadan temin etmek veya kullanmak gibi bir hataya düşmeyiniz.) İlaçsız tedavi için doktorların genelde önerdiği şey, daha fazla doğal ışık alabilmek için sabahları erken saatlerde dışarı çıkıp günü yakalamanız yönündedir. Karanlık kış ayları nedeniyle bu mümkün değilse, antidepresan ilaçlar veya ışık tedavisi (fototerapi) yardımcı olabilir mevsimsel depresyon tedavi çeşitleri aşağıdaki gibidir;

Işık Terapisi

Bazı araştırmacılar, mevsimsel depresyonu uyuşukluğa neden olan doğal hormon melatonin ile ilişkilendiriyor .Kış depresyonu (SAD) olan hastalar için en önemli tedavi seçeneği ışık tedavisidir. Işık, beynimizdeki sirkadiyen ritimleri düzenleyen biyolojik saati etkiler – kışın daha az güneş ışığı olduğunda ruh hali değişikliklerini içerebilen fizyolojik bir işlev. Doğal veya “tam spektrumlu” ışık, antidepresan etkiye sahip olabilir .

Hasta iki hafta boyunca gün doğumundan önce ve gün batımından sonra her gün yaklaşık 2.500 lüks olan bir ışık cihazının önünde en fazla bir saat oturur Bu yapay olarak günü uzatır. 10.000 lux’lük daha güçlü bir ışık kaynağı ile günde 30 dakikalık ışık tedavisi yeterlidir. Onların yardımıyla ruh hali birkaç gün sonra iyileşebilir. Karşılaştırma için: Parlak güneşli bir gün 100.000 lükse kadar parlayabilir. Gözlerinizin zarar görmesini önlemek için herhangi bir ışık kutusunun ışık kaynağına uzun süre doğrudan bakmayın SAD’li bazı kişiler, ışık terapisini kullandıktan sonraki günler içinde iyileşir. Diğerleri çok daha uzun sürer. Işık terapisine yanıt veren insanlar, ilkbaharda tekrar güneşe çıkıncaya kadar tedaviye devam etmeleri için teşvik edilir. Yan etkiler minimum düzeyde olsa da, hassas cildiniz veya bipolar bozukluk geçmişiniz varsa dikkatli olun .

Kış Depresyonunu Önleme

Bulutlu aylarda vücudun alabildiği kadar doğal gün ışığına ihtiyacı vardır. Bu sadece kış depresyonu olan insanlar için geçerli değildir.Hava bulutlu olsa bile her gün dışarıda biraz zaman geçirin. Gün ışığının etkileri hala yardımcı oluyor. Kış Depresyonunun etkilerini hissetmeden önce, sonbahar başladığında 10.000 lüks ışık kutusu kullanmaya başlayın. Dengeli bir diyet yapın; bu, tatlı ve çikolatalı abur cubur yiyecekler için can atıyor olsanız bile yapacağınız diyet daha fazla enerjiye sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Haftada beş kez, günde 30 dakika egzersiz yapın .

Sosyal destek çok önemlidir. Sosyal çevrenize ve düzenli aktivitelerinize dahil olun.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

Her yıl aynı zamanlarda depresif, yorgun ve sinirli hissediyorsanız ve bu duygular doğası gereği mevsimsel görünüyorsa, bir tür mevsimsel duygudurum bozukluğu yaşıyorsunuz demektir. Duygularınız hakkında doktorunuzla açıkça konuşun. Yaşam tarzı değişiklikleri ve tedaviniz için önerilerini takip edin. Doktorunuz ışık tedavisi önerirse, muayenehanenin kış depresyonu hastaları için ışık kutuları sağlayıp sağlamadıklarını sorun. Bir ışık kutusu da kiralayabilir veya satın alabilirsiniz, ancak bunlar pahalıdır ve sağlık sigortası şirketleri genellikle bunları karşılamaz.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*