Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,83 0,02%
EURO
35,11 -0,06%
ALTIN
2.435,55 -0,41%

Turkcell Arama Yönlendirme Nasıl Yapılır

Turkcell arama yönlendirme servisi, kullanıcıların meşguliyet durumunu göz önüne alarak geliştirilmiş bir servistir. Meşguliyet anlarında gelen çağrıların, farklı bir numaraya aktarılması yoluyla, arayan kullanıcının da iletişimi önemsenmiş olmaktadır.

Yayın Tarihi: 03.12.2020 12:24
Güncelleme Tarihi: 03.12.2020 12:24

Turkcell Arama Yönlendirme Nasıl Yapılır

Turkcell arama yönlendirme servisi, kullanıcıların meşguliyet durumunu göz önüne alarak geliştirilmiş bir servistir. Meşguliyet anlarında gelen çağrıların, farklı bir numaraya aktarılması yoluyla, arayan kullanıcının da iletişimi önemsenmiş olmaktadır. Meşgul olan kullanıcı, farklı bir kullanıcıya aktararak, arayan kişinin habersiz kalmasını engellemektedir.
Turkcell, sunmuş olduğu servisler ile birlikte kullanıcı memnuniyetini amaçlayan bir operatör şirketi olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen özellikler, kullanımı kolaylaştırırken, iletişim konusundaki aksaklıkları da ortadan kaldırmaktadır. Turkcell arama yönlendirme servisi adıyla dikkat çeken özellik, iletişim konusundaki aksaklıkları ortadan kaldırıcı niteliktedir. Ulaşılmak istenen kişinin meşguliyet yaşadığı anlarda, kişiye yakınlığı ile bilinen bir başka kişiden bilgi almak mümkün olmaktadır. Bu sayede arayan kullanıcı bilgilendirilebilmekte, ilgili konu hakkında çözüme ulaşabilmektedir.

Turkcell Arama Yönlendirme Kodu Nedir?

Turkcell arama yönlendirme kodu, servisi kullanmak isteyen kullanıcılar için tercih edilebilecek en basit yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Gelen çağrılara meşguliyet veya başka sebeplerden dolayı cevap verilememesi durumunda tercih edilmektedir. Çağrılara cevap vermeme konusunda düşünülebilecek her senaryo için farklı bir numaraya yönlendirme gerçekleştirilebilmektedir. Gerçekleştirilen işlemin her arama başına 2,99 TL ücreti bulunmaktadır. Bu ücret kullanıcının tarife ve paketinden bağımsız olarak alınmaktadır. Ekstra bir ücret olarak dikkat çekmektedir.
Ulaşılamama konusundaki bazı durumlar ve yönlendirme kodları şu şekildedir:

 • Çağrıya cevap verilmemesi durumunda **61*Telefon numarası# tuşlanmalı
 • Aranılan numaraya ulaşılmaması durumunda **62*Telefon numarası# tuşlanmalı
 • Aranılan numaranın meşgul olması durumunda **67*Telefon numarası# tuşlanmalı
 • Gelen tüm aramaları direkt olarak yönlendirmek için **21*Telefon numarası# tuşlanmalı

Çağrıya cevap verilmemesi durumunda, belirli bir süre sonrasında yönlendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yönlendirme işleminin kaç saniye sonra gerçekleşmesini istediğinizi belirleyebilirsiniz. Bunun için *61*Telefon numarası**süre# tuşlanmalıdır. Süre olarak sınır 5 – 30 saniye arasında olmak zorundadır.

Turkcell Arama Yönlendirme SMS ile Nasıl Yapılır?

Turkcell arama yönlendirme işlemi aynı zamanda SMS yoluyla da basit bir biçimde gerçekleşebilmektedir. SMS yöntemi kullanılarak yapılmak istenen yönlendirme işlemi şu şekilde gerçekleşmektedir:

 • Çağrıya cevap verilmemesi durumunda YONLENDIR boşluk Telefon numarası boşluk CEVAPSIZ yazıp 2222’ye gönderiniz. Örnek mesaj: “YONLENDIR 5321234567 CEVAPSIZ”
 • Aranılan numaraya ulaşılmaması durumunda YONLENDIR boşluk Telefon numarası boşluk KAPALI yazıp 2222’ye gönderiniz. Örnek mesaj: “YONLENDIR 5321234567 KAPALI”
 • Aranılan numaranın meşgul olması durumunda YONLENDIR boşluk Telefon numarası boşluk MESGUL yazıp 2222’ye gönderiniz. Örnek mesaj: “YONLENDIR 5321234567 MESGUL”
 • Gelen tüm aramaları direkt olarak yönlendirmek için YONLENDIR boşluk Telefon numarası boşluk TUMU yazıp 2222’ye gönderiniz. Örnek mesaj: “YONLENDIR 5321234567 TUMU”

Turkcell Arama Yönlendirme Dijital Operatör ile Nasıl Yapılır?

Turkcell arama yönlendirme işleminin yapılabilmesi için farklı birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında Dijital Operatör uygulamasını kullanarak gerçekleştirebilme de yer almaktadır. İşlemi uygulama üzerinden gerçekleştirmek için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Dijital Operatör uygulamasını açınız. Uygulamanızın güncel olduğundan emin olunuz.
 • Orta kısımda yer alan İşlem Merkezi seçeneğine tıklayınız.
 • Sayfayı aşağıda doğru çekiniz.
 • “Hızlı İşlemler” menüsünün yanındaki “Tüm İşlemler” seçeneğine tıklayınız.
 • “Çağrı Ayarları” seçeneğine tıklayınız.
 • “Arayanı Yönlendirmek için” isimli bölümde yer alan “Yönlendir” seçeneğine tıklayınız.
 • “Yönlendir” sayfasında yer alan “Yönlendirme Tipi” ve “Yönlendirilecek Numara” bölümlerini doldurunuz.
 • Ardından “Devam” butonuna tıklayınız.
 • Ardından güvenliğiniz için bir SMS ile numara doğrulama işlemi gerçekleştirilecektir. Bunun için “Doğrulama Kodu Gönder” butonuna tıklayınız.
 • SMS ile gelen kodu girerek doğrulamayı tamamlayınız.

Turkcell Arama Yönlendirme Nasıl İptal Edilir?

Yönlendirme işleminin gerçekleşmesi açısından birçok farklı yöntem bulunduğu gibi iptal edilmesi konusunda da farklı yöntemler söz konusudur. İşlemin gerçekleşmesi konusunda kullanılan yöntemler göz önüne alınarak ifade edilecek olursa, şu yöntemlerle iptal edilebilmektedir:

 • Arama yönlendirme kodu kullanılarak gerçekleştirilen arama yönlendirme işlemi #21# numarasının aranması sonucunda iptal edilebilmektedir.
 • SMS ile gerçekleştirilen arama yönlendirme işlemlerini iptal etmek için gönderilen mesajın başına IPTAL yazarak yeniden göndermeniz gerekmektedir. Örnek mesaj: “IPTAL YONLENDIR 5321234567 TUMU”
 • Dijital Operatör ile gerçekleştirilen arama yönlendirme işlemini aynı sayfa üzerinden iptal etmek mümkündür. Bunun için yukarıda belirtildiği şekliyle “Yönlendir” seçeneğine ulaşılmalı ve seçenek kapalı konuma getirilmelidir.

Turkcell arama yönlendirme işleminin iptali yalnızca gerçekleşmesi aşamasında kullanılan yöntem ile geçerli olmaktadır. SMS ile gerçekleştirilen arama yönlendirme işlemi yalnızca SMS yoluyla iptal edilebilmektedir. Farklı bir iptal yönteminin kullanılması durumunda işlem başarısız olacaktır. Yönlendirme işlemi devam edecektir.