Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

SGK tek tek iptal ediyor! Emekli oldum diye sevinenler hemen e-Devlet'e bakın

1999-2000-2008 SGK hizmet dökümünde yer alan bazı harflerin anlamı çoğu emekli tarafından bilinmiyor. S, Ş, K harflerinin bulunduğu prim dönemi olan bireyin emekli olma durumu azalabiliyor.

Yayın Tarihi: 12.12.2023 12:47
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 12:47

SGK tek tek iptal ediyor! Emekli oldum diye sevinenler hemen e-Devlet'e bakın

Emekli olabilmek senelerce çalışan her bireyin hayali. Yaşlılık zamanlarını, çalıştığı yılların parasını alarak hayatını idame ettirebilme şansı emekli olmaktan geçebilmekte iken emekli olmak için 3 şart mevcut. Prim gün sayısı, işe başlama tarihi ve yaş emekli olmanın temel şartlarını oluşturuyor. Bunlardan birine sahip olmak emekli olmaya yetmiyor. Yaş şartını sağlayan emekli adayının prim gün sayısını da saati saatine tutturması gerekiyor.

Emekli olabilmek için geçerli olan SGK hizmet dökümü bireyin çalışma hayatı boyunca primlerinin ispat edilmesi için kullanılıyor. Ve her çalıştığı yerden hizmet dökümü için kullanılan bazı haberler bulunuyor. Bu harflerin önemi özellikle de prim ödemesini tamamlamak isteyen bireyin kıskacına girmiş bulunuyor. SGK hizmet dökümünde yer alan bazı harfler emekli olmayı hayal haline getirebiliyor.

1999-2000-2008 SGK hizmet dökümünde yer alan bazı harflerin anlamı çoğu emekli tarafından bilinmiyor. S, Ş, K harflerinin bulunduğu prim dönemi olan bireyin emekli olma durumu azalabiliyor.

RLR

EYT İLE GÜNDEME ÇIKTI

Mart ayında yasalaşan EYT'den emekli olan milyonlarca insanın yanı sıra bir o kadar daha emekli olma hayali kuran vatandaş emekli olabilmek için şartları tamamlamaya çalışıyor. SGK tarafından yapılan uyarıda yukarıda bahsi geçen harfler prim ödendiği dönemi anlatıyor. İşverenin ne şartlarda primi ödediği konusunda öncülük ediyor.

HİZMET DÖKÜMÜNDEKİ HARFLER 

Emekli olabilmek için 3 şartı tamamlamış olsanız bile, bu harflerin varlığı emekliliğinize engel olabilir. Hemen e-Devlet'e girip kontrol etmeniz gerekiyor. Kimi işyerleri S (Sahte iş yeri), Ş (Şüpheli iş yeri) ve K (Kontrollü iş yeri) olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor.

EDD

'Ş' harfi, iş yerinin şüpheli işyeri olarak bilindiği ve hakkında araştırma yapılacağını gösteriyor. İş yerinin sahte sigortalı bildirimi yapıp yapmadığı konusunda SGK inceleme altına alıyor. Ş harfi var olan prim döneminde araştırmalar sonucunda sıkıntı yok ise Ş harfi emekli olmaya engel olmuyor ancak aksi durumlarda S harfine geçiş yapılabiliyor.

'S' harfi ise sahte işyeri olarak kayıtlarda yer ediniyor. İncelemelerde sahte işyeri olarak algılanan primler, iptal ediliyor.

'K' kodu ise SGK'dan gelen yazıları incelemeyen, prim ödemelerini gerçekleştirmeyen veya sınırlı bir tutarda ödeme yapan iş yerleri olarak biliniyor. Denetim görevlilerinin devreye girdiği K harfinde herhangi bir olumsuzluk olmaması durumunda emeklilik primleri iptal edilmiyor.

Siz de SGK başvurunuzu yapmadan önce SGK hizmet dökümünde yer alan harfleri inceleyebilirsiniz.