Okul Öncesinde Çocuklarımız İçin Göz Muayenesinin önemi

Okul Öncesinde Çocuklarımız İçin Göz Muayenesinin önemi

Okul öncesi çocukların göz muayenesi, göz problemlerinin erken teşhisi için önemlidir. Okul öncesi çağındaki çocuğunuzda bir görme sorunu olup olmadığını ve göz muayeneleriyle ilgili diğer ilgili ayrıntıları bu konu içerisinde öğrenebilirsiniz.

Okul öncesi çağındaki çocuğunuzun bir görme sorunu olup olmadığını merak etmeniz doğaldır, çünkü bundan sonra resmi gelişime doğru ilk adımını atmak üzeredir. Bazı ebeveynler de çocuklarını ilk göz muayenesine ne zaman götürmeleri gerektiğinden emin değiller. Aşağıda, erken bir göz muayenesinin gerekli olmasının nedenlerinden bazıları verilmiştir:

 • Okul öncesi çağındaki çocuğun yakın ve uzak görme arasındaki farkı öğrenmesi gerekir.
 • Öğrenme ve okuma için dürbün veya her iki gözün koordinasyonu gereklidir.
 • Göz hareket becerilerinin geliştirilmesi gerekiyor.
 • Odaklanma becerilerinin geliştirilmesi gerekiyor.
 • Çevresel farkındalığın geliştirilmesi gerekiyor.
 • El-göz koordinasyonunun öğrenme ve diğer çeşitli etkinlikler için öğretilmesi gerekir.

Yukarıda belirtilenler, okul öncesi bir çocuk için göz muayenesinin hayati önem taşıdığının sadece birkaç nedenidir. Sonuçta, bu onun öğrenme ve gelişme döneminin başlangıcıdır. Bunun için iyi donanımlı olduğundan emin olmalısınız.

Göz Muayenesini Ne Zaman Planlamalısınız?

Çocuk doktorunuz veya aile hekiminiz size ilk göz muayenesi için doğru zamanda tavsiyede bulunacak en iyi kişidir. Olası bir göz probleminin herhangi bir semptomu rutin fizik muayeneler sırasında fark edilirse, daha ileri teşhis ve tedavi için bir göz doktoruna sevk edilebilir. Erken teşhis konulduğunda çoğu zaman birçok potansiyel görme problemi önlenir. Genelde göz muayenesi tarihinin bebeğin uyanık ve mutlu olduğu tarih olması önerilir. Bebek başka bir nedenle rahatsız bir ruh hali içindeyse, göz muayenesine cevabı uygun olmayacaktır.

Tüm İlgili Ayrıntıları Sağlayın

Bazı göz sorunlarının bazılarının kökeni aile geçmişine dayanır, bu nedenle ailede böyle bir göz rahatsızlığı öyküsü olup olmadığının farkında olmanız ve doktora gerekli ayrıntıları vermeniz iyi olur. Ayrıca doğum ağırlığı ve bebeğin erken doğup doğmadığı gibi tüm doğum bilgilerini vermeniz istenebilir. Bazı görme sorunları, yalnızca bebek tam dönem tamamlanmadan doğduğunda bulunur. Aşağıdakiler gibi mümkün olduğunca fazla ayrıntı verin:

 • Aile geçmişinde erken doğan bebeklerin doğması söz konusuysa, doktorun gerçeği bilmesine izin verdiğinizden emin olun.
 • Çocuk sık sık gözlerini ovuşturursa veya çok sık göz kırparsa.
 • Çocuk göz temasını sürdüremiyorsa.
 • Çocuğun bir şeye bakarken sabit bir bakışı yoksa veya kayan göz hareketi varsa.
 • Göz izleme becerileri zayıfsa.
 • Çocukta gecikmiş bir motor gelişim varsa.

Tüm bu faktörler, doktorunuzun okul öncesi çocuğunuzdaki göz rahatsızlığını teşhis etmesine ve buna göre önlemler ve tedavi önermesine yardımcı olacaktır.

Okul Öncesi Çocuklarda Yapılan Ortak Testler

Aşağıdakiler, okul öncesi çocuklarda yapılan yaygın testlerdir.

Rastgele Nokta: Bu test, çocuğun bir çift 3 boyutlu gözlükle belirli bir nokta desenini görmesini sağlayarak yapılır. Ekip olarak çalışırken her iki gözün koordinasyon düzeyini ölçer.

Retinoskopi: Burada, parlayan bir ışık ışını gözlerden geçirilir ve retinadaki veya gözün arkasındaki yansıması not edilir. Bu, çocuğun gözlük algısını ölçer.

LEA Sembolleri: Bu test, sayı veya harflerden oluşan bir grafik kullanan yetişkinler üzerinde yapılan normal göz muayenesine benzer. Okul öncesi çağındaki çocuklar için bu harflerin yerine elma, ev, hayvanlar, kare ve daire gibi şekiller gibi nesnelerin çizimleri veya tasarımları kullanılır.

Son olarak, göz muayenesinin önemi, birçok araştırmacının okul öncesi çocuklarının% 5-10’unun halihazırda bazı göz problemleri geliştirdiğini bulmuş olması gerçeğinde yatmaktadır. Olası bir görme sorununun erken belirlenmesi, aslında çocuğun tedaviye daha kolay yanıt vermesine ve böylece etkili bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Erken teşhis her zaman daha hızlı ve eksiksiz bir iyileşmenin yolunu açar.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*