Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır ?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır ?

Seyahat izin belgesini almanın yolu 65 yaş üstündeki kişilerin seyahat edebilmesi için İçişleri Bakanlığı tarafından verilen kararlar kapsamında açıklanmaktadır. Seyahat izin belgesi almak isteyen vatandaşlar, e-Devlet üzerinden başvuru gerçekleştirebileceği gibi ALO 199 sosyal destek hattını arayarak da belge sahibi olabilmektedir. Korona virüs kapsamında seyahat yasaklarının kalkmasıyla beraber 65 yaş üzerindeki kişiler, bu belge sayesinde şehirler arası yolculuk yapabilmektedir. Özel araç, tren, uçak veya otobüs ile seyahat etmek isteyen 65 yaş üstü kişilerin yolculuk belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

E-Devlet Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet üzerinden seyahat izin belgesi almanın yolu şifre ve kimlik numarası kullanılarak platforma giriş yaptıktan sonra İçişleri Bakanlığı bölümüne erişim sağlamaktır. İçişleri Bakanlığı’nda bulunan e-Başvuru kısmı üzerinden seyahat izin işlemleri sekmesinin seçilmesi gerekmektedir. Açılacak olan ekranda vatandaşlardan form doldurması talep edilmektedir. Otobüsle veya özel araçla mı seyahat edileceğinin başvuru türü bölümünde belirtilmesi gerekmektedir. Başvuru esnasında kişisel bilgiler, nereye seyahat edileceği veya beraberinde bir yakını bulunup bulunamayacağı gibi ayrıntılar sorulmaktadır. Başvuru sebebi de dahil olmak üzere bilgilerin eksiksiz biçimde girilmesi önem taşımaktadır. Gerekli işlem adımları takip edildikten sonra 65 yaş üstü kişilerin izin belgesi başvuruları gerçekleştirilmektedir.

E-Devlet üzerinden belge alımı sayesinde turizm amaçlı seyahat edecek olan 65 yaş üstü vatandaşların başvuru yapmak için herhangi bir devlet kuruluşuna gitmesine gerek kalmamaktadır. Yapılacak olan başvurular, otomatik olarak incelemeye alınmakla beraber sonuçlar da aynı şekilde kişilere ulaştırılmaktadır. Başvurusu onaylanan vatandaşlar dilerse seyahatlerinde ilgili kurumlara sunmak üzere e-Devlet üzerinden belge çıktısı alabilmektedir.

Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Seyahat izin belgesi başvurusunu yapmanın yolu istenen belge ve bilgilerin sisteme yüklenilmesini kapsamaktadır. Kişilerin doldurması gereken başvuru formunda birtakım seçenekler yer almaktadır. Turizm amaçlı seyahat izin belgesi alacak olan kişiler için kiralık ev, karavan seyahati, otel veya yazlık seçeneklerinden herhangi birinin işaretlenmesi gerekmektedir. Buna yönelik olarak seçilen tatil türlerinde farklı belgeler talep edilmekte ve başvuru esnasında sisteme yüklenmesi istenmektedir. Örneğin yazlıklarına gidecek olan 65 yaş üstü vatandaşlar için tapu örneği istenirken, kiralık ev tatillerinde sözleşme talep edilmektedir. İstenen belgeler ve izolasyon sorgusuna ek olarak seyahat edecek olanların farklı rahatsızlıklarının bulunup bulunmadığı da otomatik şekilde incelenmektedir.

Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Sonuçlanır?

Seyahat izin belgesi başvurusunun nasıl sonuçlandığı yapılan değerlendirmeler kapsamında kesinleşmektedir. İzin belgesi almak isteyenlerin başvuruları ilk etapta Seyahat İzin Kurulu’na iletilmektedir. Kurula iletilen başvurular, değerlendirme sürecinden geçirildikten sonra seyahat belgesi alınıp alınamayacağı kesinlik kazanmaktadır. Başvuru sonuçları ise kişilere olumlu veya olumsuz olmak üzere SMS üzerinden iletilmektedir. Başvurusu onaylanan kişiler hakkında seyahat gerçekleştirecekleri bölgenin valiliklerine bilgi verilmektedir. Aynı zamanda 65 yaş üstü kişilerin aile hekimleri de bu konu hakkında bilgilendirilmekte, bu süreçte gerekli takipler onlar tarafından yürütülmektedir.

Başvurusu onaylanan kişilerin telefonlarına gelen “Başvuru kabul edilmiştir” onay mesajı ilgili kuruluşlara gösterilmektedir. Örneğin otobüsle şehirler arası yolculuk yapacak olanlar, otogarda onay mesajını göstererek seyahat edebilmektedir. Özel araçla seyahat edecek olan vatandaşlar ise ilgili kaymakamlıktaki Seyahat İzni Başvuru Masası’ndan belgelerini alabilmektedir. Kimlik numarası karşılığında verilen onaylanmış seyahat belgesi, yolculuk esnasında istendiği halde güvenlik ekiplerine gösterilmektedir. 65 yaş altındaki diğer yolcular ise HES kodu ile seyahat edebilmektedir.

Seyahat İzin Belgesi Alma Şartları Neler?

Seyahat izin belgesi almanın koşullarının neler olduğu İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre belirlenmiştir. Seyahat izin belgesi başvurusunda bulunacak kişiler, 1. derece yakınlarından ve kendisiyle aynı durumda olanlardan 6 kişi için daha başvuru yapabilmektedir. Bunun yanı sıra diyaliz hastaları, son üç yıl içerisinde kemik iliği veya organ nakli geçirenler ve immün yetmezliği olan kişilerin seyahat izin başvuruları kabul edilmemektedir.

Seyahat İzin Belgesini Kimler Alır?

Seyahat izin belgesi alabilecek kişiler şehirler arası seyahat edebilmek için gerekli şartlardan herhangi birini sunması gerekmektedir. Seyahat izin belgesi alabilecek olan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Birinci derece yakını ağır hasta olan kişiler,
  • Birinci derece yakını vefat eden kişiler,
  • Askerlik terhisi olanlar,
  • Doktor kararı sonucunda tedavi amaçlı sevk edilenler,
  • Son 15 günlük sürede bulunduğu bölgede kalacak yeri olmayan kişiler.

Seyahat İzin Belgesi Ne İşe Yarar?

Seyahat izin belgesinin amacı Covid-19 salgını kapsamında şehirler arası yolculuklarda hastalığın artma riskini azaltmaktır. Bakanlık tarafından verilen kararlarla 6009 sayılı genelgeye göre açıklanan seyahat izin belgesi, salgının azalmasına yönelik alınan önlemlerden bir tanesi olmaktadır. Bu kapsamda 65 yaş üstü olan kişilerin şehir dışına seyahat edebilmeleri için birtakım sebepler sunmaları gerekmektedir. Devlet tarafından belirlenen kanallar aracılığı ile şartlara uyan vatandaşlar seyahat izin belgesi, diğer adıyla yol izin belgesi alabilmektedir. Elektronik ortamdan yapılabilen belge başvuruları sayesinde işlemler daha hızlı ilerlemekle beraber kurumlara gitme zorunluluğu da ortadan kalkmaktadır.

Aşağıdan konu ile ilgili olarak HES Kodu makalemizi inceleyebilirsiniz;

Hes Kodu Nedir,Hes Kodu Nasıl Alınır ?


Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*