Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Findeks Kredi Notu Çeşitli isteklere yönelik tüketiciler tarafından ihtiyaç duyulan kredi türleri bankalar tarafından farklı seçenekler doğrultusunda kendilerine sunuluyor. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi adı altında sunulan kredi çeşitlilikleri ile bilinen banka hizmetlerini kullanabilmek için ise, birtakım şartları karşılamak gerekmektedir. Bu şartlar arasında ilk sırada yer alan Findeks kredi notu ise tüketicilerin başlıca belası halini almış bulunmakta. Geçmişe yönelik ödemeler ve bankalarla tüketici arasındaki ilişkiler göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Konumuzun devamında sizlere Findeks kredi notu nasıl hesaplanır ile ilgili 4 faktörün ne denli etki yarattığı üzerine bilgiler aktardık.

FİNDEKS KREDİ NOTU NASIL HESAPLANIR?

Kredili Ürünlerin Ödemeleri: Bankalardan kullanılan kredi ve kredi kartı gibi hizmet ürünlerinin kullanımına dayalı olarak kredi notunuz %30 oranında bir etki görmektedir. Kullanılan kredi veya kredi kartlarına yönelik daha önceki dönemler kapsamında düzen dahilindeki 3’te 1’i olacak şekilde denk getirilmektedir. Buna yönelik ilgili kredi ve kredi kartı ödemelerinizin kredi notu üzerindeki etkisi bu şekilde önemli olmaktadır.

Bankalara Olan Borçlar: Kredi notunu %25 oranında etkileyen mevcut borç durumlarınız ve hesaplarınızın son durumuna yönelik bu kapsamda değer görmektedir. Bu neticede ilgili bir kredi ödemeniz var ise veya ödeyemediğiniz bir krediniz var ise bu durum kredi notunuzu iyi veya kötü olmak üzere 4’te 1 olacak şekilde etkilemektedir.

Kredi Başvuruları: Şuana dek kredi kullanmamanıza veya sürekli olarak başvuruda bulunmanız halinde kredi notunuzun %20’e kadar düşüşlere geçeceğini bilmelisiniz. Bu kapsamda sıklıkla kredi kullanımı veya buna ek olarak başvuru da bulunmak kredi notunun değerleri için sağlıklı bir ilerleyiş değildir.

Kredi Kullanım Oranı: Daha önce kredi kullanımı yapan bir tüketiciyseniz, bu kapsamda Findeks kredi notunuz normalinden daha yüksek bir seviyede ortaya çıkacaktır. Ek olarak daha önce hiç kredi kullanmayan birinin %15 oranında bir puan kaybı yaşayacağını da belirtmeden geçmeyelim. Bankalar, ödemeleriniz ve harcama alışkanlıklarınıza göre verdiğimiz bu bilgiler üzerinden değerlendirmeler yaparak aylık bazda Findeks kredi notu sisteminde güncellenmesi sağlanmaktadır.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*