Facebook hesabı nasıl kapatılır ?

Facebook hesabı nasıl kapatılır ?

Facebook hesabı nasıl kapatılır sorusu son yıllarda etkisini giderek yitiren Facebook için sıklıkla sorulan sorulardan biri haline gelmiştir. Yeni sosyal medya platformlarının ortaya çıkması ve buna bağlı olarak kullanıcıların birçoğunun yeni platformlara yönelmesi sonucunda Facebook’a olan ilgi giderek azalmıştır. Uzun yıllar sağlamış olduğu eşsiz içerikleri ile kullanıcıların gözdesi olurken, yeni gelişmelerin ve özelliklerin gölgesinde gerilemiştir. Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen yeni platformlar, sunmuş oldukları ekstra özellikler ile birlikte daha fazla dikkat çekmiştir. Çok fazla kullanıcı kaybeden Facebook ise artık fazla popüler olmadığı için diğer kullanıcılarını da kaybetmeye devam etmektedir. Birçok arkadaşı yeni platformlara yönelen kişiler, artık pek fazla etkileşim saylamadığı için hesaplarını kapatmak istemektedir. Bu doğrultuda da Facebook hesabı nasıl kapatılır sorusuna cevap aranmaktadır.

Facebook Hesap Kapatma Nasıl Yapılır?

Facebook hesap kapatma, uzun süre gerçekleştirilen kullanımlar sonrasında kullanıcılar için verilebilecek en zor kararlardan biridir. Gerçekleştirilen birçok sohbeti, paylaşımı ve anıyı içerisinde barındıran bir hesabın kapatılması, daha sonradan pişmanlıklara sebep olabilecektir. Bu konuda birçok örnek mevcuttur. Kullanıcıların böyle bir mağduriyet yaşamaması için Facebook bir önlem almıştır. Facebook hesap kapatma konusu ile ilgili iki farklı yöntem sunularak bu önlem gerçekleşmektedir. Hesabını kesin bir şekilde kapatma kararı veren kullanıcılar için Facebook hesap silme işlemi gerçekleştirilirken, kesin bir kararı olmayan fakat bir süre uzaklaşmak isteyen kullanıcılar için Facebook hesap dondurma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede kullanıcıların ileride yaşayabilecekleri pişmanlıklar önlenmektedir.

Facebook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Facebook hesap silme işlemi kesin olarak platformdan ayrılmaya karar veren kullanıcıların tercih ettiği bir yöntemdir. Bu işlem gerçekleştirilerek kapatılan bir Facebook hesabı daha sonra yeniden açılamamaktadır. İçerisinde yer alan tüm bilgilerle birlikte kalıcı olarak silinmektedir. Hesabını kalıcı olarak silmek isteyen kullanıcıların izlemesi gereken adımlar ise şu şekildedir:

İnternet tarayıcısı ile facebook hesap silmek için,
Öncelikle Facebook internet sitesine giriniz.
Silmek istediğiniz hesabınızı açınız.
Sağ üst köşede yer alan ok simgesine tıklayınız.
Açılan menü içerisinden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklayınız.
Ardından açılan ek menü içerisinden ise “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
Ardından sol kısımda yer alan Ayarlar menüsünden “Facebook Bilgilerin” seçeneğine tıklayınız.
Açılan seçeneklerin en altında yer alan “Dondurma ve Silme” isimli seçeneğin yanındaki “Gör” butonuna tıklayınız.
“Hesabı Kalıca Olarak Silme” seçeneğine tıklayınız.
“Hesabı Silme İşlemine Devam Et” butonuna tıklayınız.
Ardından hesap silme işlemi ile ilgili uyarı bölümü açılacaktır. Buradan “Hesabı Sil” butonuna tıklayarak Facebook hesap silme işlemini tamamlayınız.
Mobil uygulama ile Facebook hesabı silmek için,
Facebook mobil uygulamanızı açınız. Uygulamanın güncel olması, uygulanacak adımların başarılı olması için önemlidir.
Silmek istediğiniz hesabınızı açınız.
Sağ üst kısımdaki üç çizgi simgesine tıklayınız.
Açılan menüyü aşağıda kaydırınız. En alt kısımlarda yer alan Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine tıklayınız.
Ardından açılan ek menü içerisinden ise “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
“Facebook Bilgilerin” bölümü içerisinde yer alan “Hesap Sahipliği ve Kontrolü” seçeneğine tıklayınız.
Ardından “Dondurma ve Silme” seçeneğine tıklayınız.
“Hesabı Sil” seçeneğine tıklayınız.
“Hesabı Silme İşlemine Devam Et” butonuna tıklayınız.
Platformdan ayrılma sebebinizi seçtikten sonra yeniden “Hesabı Silme İşlemine Devam Et” butonuna tıklayınız.
Ardından “Hesabı sil” butonuna tıklayarak Facebook hesap silme işlemini tamamlayınız.
Belirtilen adımları uygulayarak silme işlemini gerçekleştirme konusunda sorun yaşayan kullanıcılar aşağıda verilen bağlantı adresini kullanarak direkt olarak hesap silme sayfasına erişim sağlayabilirler. https://www.facebook.com/help/delete_account

Facebook Hesap Dondurma Nasıl Yapılır?

Facebook hesap dondurma işlemi platformdan ayrılma konusunda kesin olarak karar veremeyen veya kısa süreli olarak ara vermek isteyen kullanıcıların tercih ettiği bir işlemdir. Bu işlemi gerçekleştiren kullanıcılar istedikleri herhangi bir zaman diliminde yeniden hesaplarına giriş yaparak dondurma işlemini iptal edebilirler. Dondurma işlemi hesap içerisinde yer alan hiçbir bilgiye zarar vermemektedir. Hesap yeniden aktif edildiğinde, kaldığı yerden kullanıma devam edebilmektedir. Hesabını geçici olarak dondurmak isteyen kullanıcıların izlemesi gereken Facebook hesap dondurma adımları ise şu şekildedir:
Hesap silme işleminin gerçekleştiği pencere üzerinden yapılabilmektedir. Bu sebeple yukarıda anlatıldığı biçimiyle “Dondurma ve Silme” sayfası açılmalıdır.
Ardından “Hesabı Dondur” seçeneğine tıklayınız.
Ardından “Hesabı Dondurma İşlemine Devam Et” butonuna tıklayınız.
Hesap güvenliğiniz için parolanızı giriniz ve “Devam et” butonuna tıklayınız.
Facebook hesap dondurma sebebinizi belirtiniz. Ardından “Devam et” butonuna tıklayınız.
Facebook’a Biraz Ara Verme” isimli sayfada yer alan “Hesabını Yeniden Etkinleştirme” seçeneğini bulunuz.
Hesabınızın belirli bir süre sonra otomatik olarak açılmasını istiyorsanız 1 ile 7 gün arasında bir tercih yapınız.
Eğer yalnızca siz giriş yaptığınızda açılmasını istiyorsanız “Otomatik olarak yeniden etkinleştirme” seçeneğine tıklayınız.
Daha sonra Devam et butonuna tıklayınız.
Gelen son uyarı metinlerini de okuduktan sonra “Hesabımı Dondur” butonuna tıklayarak Facebook hesap dondurma işlemini tamamlayınız.
Belirtilen adımları uygulayarak dondurma işlemini gerçekleştirme konusunda sorun yaşayan kullanıcılar aşağıda verilen bağlantı adresini kullanarak direkt olarak hesap dondurma sayfasına erişim sağlayabilirler. https://www.facebook.com/deactivate
Facebook hesap kapatma işleminin uygulanmasına yönelik olarak iki farklı yöntem ifade edilmiştir. İfade edilen yöntemler uzun yıllardır kullanılan yöntemler olarak bilinmektedir. Bu yöntemlerin uygulanması sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Facebook sürekli olarak kendi internet sitesini ve mobil uygulamasını güncellediği için, bu işlemlerin gerçekleştiği menüler ve seçenekler üzerinde değişiklik yapılabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı tam olarak belirtilen adımlara ulaşılmasa bile benzer seçenekler üzerinden işlem gerçekleştirilebilecektir. İşlemi uygulamak isteyenlerin yapması gereken, benzer seçenekleri tercih ederek adımları uygulamak olacaktır.Bunlarda ilginizi çekebilir2 yorum

 • Rasim tarihinde bunu söyledi;

  Facebook ayrılmak istiyorum


 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  *

  *

  *