Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Doğum günü pastalarından eksik olmuyor! Büyük tehlike ortaya çıktı

Çocukların en özel günleri olan doğum günleri maytapla kararmasın....

Yayın Tarihi: 12.12.2023 10:41
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 10:41

Doğum günü pastalarından eksik olmuyor! Büyük tehlike ortaya çıktı

MAYTAPLAR PASTANIZIN TADINI KAÇIRIYOR!

Pasta üzerine konulan maytaplar aslında sağlık açısından bir çok zarar barındırıyor. Özellikle doğum günlerinde pastaların üzerine konan ve çocuklarında en çok sevdiği maytaplara karşı uyarılar uzmanlardan geldi. Mayıstap başta göz olmak üzere çocukların solunum yollarına ve hayati organlarına ciddi oranda zarar verebiliyor. Eğer siz ya da çocuğunuz maytap ile zarar boyutunda temasta bulunduysanız hemen açık havaya çıkmalısınız.

maytap

Ailelerin çocukları için hazırladıkları doğum günü pastalarının vazgeçilmezlerinden olan ve görsel olarak çocukların beğenisini alsa da maytaplar göründüğü kadar masum değil. Patlatılan maytapların çocuklara zarar verebileceğini belirten uzmanlar maytapların ciddi yan etkilere sahip olabileceğini belirtti. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Reyhan Tamer maytapların zararlarından bahsederek özellikle aileleri de uyardı. Tamer maytap ın bir çok ülkede yasaklandığını hatırlatarak yanıcı bir madde içeren bu maytabın solunum ve ağız yoluyla alındığında karaciğer ve böbrekte hayati tehlikeye neden olduğu belirtildi.

BÜYÜK ZARARLARI BULUNUYOR

Mayıstabın yanması ile ortaya çıkan kimyasalların solunum ya da ağız yoluyla vücuda girdiğini belirten Tamer, maytapların; karaciğer, böbrek ve akciğer de fonksiyon bozukluğuna yol açtığını ve kişilerde solunum güçlüğü, mide bulantısı, kusma, nefes almada güçlük, kan basıncında ve kalp ritminde düzensizlik, ciltte yanıklar gibi bir ok hastalığa neden olabileceğinin altını çizdi. Tamer ayrıca maytapların yanarken aynı zamanda zehirli gazlar çıkardığını belirterek eğer böyle bir durumla karşılaşılırsa hemen açık havaya çıkılmasını önerdi. ık Mayıstabın yanması sırasında ciltte de yanıklar olmasının muhtemel olduğuna vurgu yapan Tamer temas edilen bölgenin sabunlu su ile ykanması gerektiğini söyledi. Eğer maytap ağızdan alındırsa da baş dönmesi, solunum güçlüğü, kusma gibi şikayetlere neden olursa bir sağlık kuruluşuna giderek doktara gözükülmesi gerekir.