Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

SON DAKİKA! Vergi borçları düzenlemesi devreye girdi SÜRE UZATILDI

Deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlara sabah saatlerinde müjdeli haber verildi. 5 ili kapsayan açıklamada kamu borçları taksitlerinin ödeme süresi ile alakalı yeni bir düzenleme süreci başladı.

Yayın Tarihi: 12.12.2023 15:39
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 15:39

SON DAKİKA! Vergi borçları düzenlemesi devreye girdi SÜRE UZATILDI

Deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlara sabah saatlerinde müjdeli haber verildi. 5 ili kapsayan açıklamada kamu borçları taksitlerinin ödeme süresi ile alakalı yeni bir düzenleme süreci başladı. Mücbir sürenin Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeriyle Gaziantep'in İslâhiye ve Nurdağı ilçelerinde devam etmesi sebebiyle bu bölgelerde yaşayan vatandaşın kamuya olan vergi borçları yeniden düzenlenmeye tabi tutuldu. 

VERGİ ÖDEME SÜRESİ UZATILDI

Cumhurbaşkanı kararı 12.12.2023 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı. söz konusu yerlerde alacaklı idarelere borçlu olanların ödemesi gereken vergi borçlarının süresi ile alakalı düzenlemede ilk taksidi ile diğer taksitleri konusunda değerlendirmeler sunuldu. 

Alacaklı idarelere sunulacak olan borçların ilk taksitlerinin sona ereceği 30 Nisan 2024 tarihinden sonraki aya uzatılırken, diğer taksitlerde 12 aylık dönem içerisinde tamamlanmak üzere düzenlendi. 

VERGİ

DEPREM BÖLGESİNE DESTEKLER DEVAM EDİYOR

Özellikle de çok zor durumda olan 5 deprem bölgesi için düzenlenen destekler devam ediyor. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından deprem yaralarının sarılması ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları karşılanmaya devam ediyor. Kredi Garanti fonu paketi 250 milyar liradan 400 milyar liraya çıkartılırken ihtiyaç duyulan tüm alanlara kaynak aktarımı da süre geliyor. Bölgede faaliyet gösteren esnaflara da kredi destek paketleri devreye alınıyor. Öte yandan kadın girişimcilere sunulması beklenen Can Suyu kredi destek paketleri de istihdamı arttırılmasını sağlıyor.

DEPREM ÖDENEKLERİ SAĞLANMIŞTI

Depremden zarar gören hanelere 10.000 lira destek ödemesi sağlanırken evinden taşınmak durumunda kalan hanelere ise 15 bin lira yardım için bütçe ödemeleri akabinde konteynırların dışında kalan bireylere de 3 ila 5.000 TL arasında kira destek ödemeleri sağlandı.

Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına ihtiyaçlarının karşılanması adına yüz bin lira nakdi destek ödemeleri de tamamlandı. Çiftçilere sunulan desteklerde ise Kredi ödemeleri, bir yıl süre ile ertelenirken bu erteleme boyunca da Faizin işlemeyeceği açıklandı.

Vergi borçlarına ise 24 ay taksit getirildi. Deprem bölgesindeki bireylerin vergi borçları 24 ay süreyle taksitlendirilirken Mayıs Haziran ve Temmuz aylarında ödenmesi gereken taksitlerin ödenmesi Ağustos Ekim ve Aralık aylarını uzatılmıştı. Yeni alınan kararlar doğrultusunda mücbir halin devam ettiği sebebiyle bu Vergi ödemeleri ertelendi