Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,64 -0,47%
EURO
34,97 -0,81%
ALTIN
2.413,16 -0,81%

Hemen e-Devlet'e girmeniz gerekiyor! 3 harf emeklilik hayallerinizi suya düşürecek! 1999-2000-2008 sonrası uyarıldı

SGK emekli olabilmek için bazı uyarılarını zaman zaman sunuyor. Özellikle de hizmet dökümünde yer alan bazı detaylar emekli olma hayallerinizi suya düşürürken, sadece e-devlet üzerinden kontrol etmeniz yeterli oluyor.

Yayın Tarihi: 15.11.2023 15:11
Güncelleme Tarihi: 15.11.2023 15:11

Hemen e-Devlet'e girmeniz gerekiyor! 3 harf emeklilik hayallerinizi suya düşürecek! 1999-2000-2008 sonrası uyarıldı

Emekli olabilmek için prim gün sayısı önem arz etmektedir. Belirli prim ve gün şartlarını karşılayan çalışan emeklilik süreçlerini de tamamlayabilmekte. Ancak SGK emekli olabilmek için bazı uyarılarını da zaman zaman sunuyor. Özellikle de hizmet dökümünde yer alan bazı detaylar emekli olma hayallerinizi suya düşürürken, sadece e-devlet üzerinden kontrol etmeniz yeterli oluyor. EYT yasasının çıkması ile birlikte emekli hakkı olan birey çalışmalarını sürdürüyor.

Prim, giriş yılı gibi şartlar tamamlanmış ve emekli olmak için bütün detaylar oluşturulmuş gözükse de tek bir şart emekli olma hakkınızı riske sokabiliyor. Bu kapsamda sigortalılara emekli olmaktan mahrum bırakabilecek bazı harf hatalarının olabileceği konusunda SGK uyarılarını sürdürüyor.

TL

EMEKLİLİK İÇİN OLMAMASI GEREKEN HARFLER

Geçtiğimiz Mart ayında onay alan EYT yasasından 3 milyondan fazla birey yararlanmış iken bu sayının 5 milyon kişiye ulaşacağı tahmin ediliyor. 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olan ve borçlanma sayesinde prim ve yaş şartlarını tamamlayanlar hizmet dökümünde yer alan bazı harfleri de kontrol etmeleri gerekiyor. SGK tarafında Yapılan denetlemelerde bazı kriterlerde S,Ş VE K harfleri ile kodlu iş yerleri dikkat çekiyor. S sahte iş yeri şüpheli iş yeri, K kontrollü iş yeri anlamına gelmekte iken bu harfler hizmet dökümünde yer alan emekli Adayı'nın hakkında inceleme yapılacağı anlamını taşıyor.

TL

EMEKLİLİK İÇİN Ş HARFİNE DİKKAT

Hizmet dökümünde yer alan Ş harfi vatandaş tarafından merak ediliyor. Hizmet dökümünde Ş harfi olan vatandaş aylık alıp alamayacağı konusundaki araştırmalarını sürdürürken iş yerinden bildirilen denetim sonuçlanmadan da emeklilik elde edebiliyor ya da aylıkları bağlanabiliyor. Ancak hizmetlerin sahte olduğu anlaşılması durumunda söz konusu iş yerindeki primler iptal edilebiliyor. Bu sayede yersiz ödenmiş aylıkların geri ödemesi istenebiliyor. Ş harfi ile gösterilen iş yerlerindeki primler için endişe etmeye gerek yoktur SGK'ya giderek inceleme sonucunu takip edebilirsiniz

Primlerini yatırmayan veya cüzi tutarda ödeyen iş yerleri "K" koduyla işaretleniyor. SGK tarafından yapılan denetlemeler ile araştırılıyor. Eğer ki işyerinin sahte olduğunun belirlenmesi durumunda iş yerinden yapılan sigorta bildirimleri geçersiz sayılıyor.