Instagram hesap kapatma, Silme ve Dondurma

Instagram hesap kapatma, Silme ve Dondurma

İnstagram hesap kapatma ,Instagram hesap dondurma ve Instagram hesap silme konularında sizler için aydınlatıcı ve detaylı bir içerik yaptık. Bu Konular ile ilgili sorular sıklıkla internette araştırılan içerikler arasında yer almaktadır. Kullanılan platformlarda çeşitli sebeplerden ötürü daha fazla bulunmak istemeyen kullanıcılar için önemli bir konudur. Kullanıcıların birçoğu sosyal medya platformlarında hoş vakit geçirerek günlerini tamamlarken, bazı kullanıcılar çeşitli olumsuzluklarından etkilenerek platformdan uzaklaşmak istemektedir. Uzaklaşma sebepleri içerisinde çok fazla kullanım gerçekleştirmeleri, bazı kullanıcılar tarafından rahatsız edilmeleri, çok fazla internet tüketimi gerçekleştirmeleri gibi sebepler yer almaktadır. Bu tarz sebepler platformun olumlu etkilerini gölgelemektedir. Instagram da iletişimin ve etkileşimin son derece yüksek olduğu bir platform olarak dikkat çekmektedir. İçerisinde barındırdığı görsel ögeler sebebiyle kullanıcıların eğlenceli vakit geçirme imkânlarını artırmaktadır. Bu doğrultuda da kullanım süreleri oldukça artmaktadır. Bu duruma son vermek isteyen kullanıcılar Instagram hesabı nasıl kapatılır konusunda bilgiye ihtiyaç duymaktadır.

İnstagram Hesabı Kapatma Nasıl Yapılır?

Sosyal medya platformları arasında en fazla kullanılanlardan biri şüphesiz ki İnstagram’dır. Kullanıcı sayısının fazla olması içerisinde yaşanabilecek olumsuzlukları da artırmaktadır. Eğlenceli vakit geçirme konusunda bakıldığında ilk sıralarda yer alan Instagram, yaşanan olumsuzluklar sonucunda terk edilebilmektedir. İçerisinde çok fazla sahte hesap barındırması, oluşturulan bu sahte hesaplarla kullanıcıların rahatsız edilmesi gibi sebepler kullanıcıları terk etme konusuna itmektedir. Platformdan ayrılma konusunda ise kullanıcıların kararsız kalması yaşanabilecek en doğal durumdur. Uzun süreli gerçekleştirilen kullanımlar sonrasında edinilmiş olan arkadaşlıklar, gerçekleştirilmiş olan sohbetler ve paylaşılmış olan gönderiler kolaylıkla vazgeçilemeyen unsurlar olmaktadır. Bu tarz sebeplerden dolayı tam anlamıyla karar veremeyen kullanıcılar için ise iki farklı İnstagram hesabı kapatma seçeneği sunulmaktadır. Bu seçeneklerden ilki İnstagram hesabı silme olur iken, ikincisi İnstagram hesabı dondurma olmaktadır. Bu seçeneklerden biri tercih edilerek hesabının silinmesine yönelik karar tam anlamıyla verilebilmektedir.

İnstagram Hesabı Nasıl Silinir ?

İnstagram hesabı silme olarak bilinen işlem platformdan ayrılma konusunda kesin olarak karar verebilmiş kişilerin tercih noktası olmaktadır. Bu işlemi kullanarak gerçekleştirilen kapatma işlemi kalıcı olduğu için daha sonradan geri alınması mümkün değildir. Bu sebeple bu işlemi gerçekleştirecek olan kullanıcıların kesin olarak karar vermeleri gerekmektedir. İşlem gerçekleştikten sonra kişisel bilgilerin tümü kalıcı olarak silinmektedir. Yeniden platforma geri dönüş yapılmak istendiğinde yeni bir hesap oluşturmak gerekmektedir. Bu işlem aşağıda anlatılan adımların uygulanması sonucunda gerçekleşebilmektedir.

 • İnternet tarayıcınızdan İnstagram internet sitesini açınız.
 • Silmek istediğiniz hesabınızı açınız.
 • Ardından https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ adresine giriniz.
 • Açılan “Hesabını Sil” sayfasından silme sebebinizi tercih ediniz.
 • Seçtiğiniz her tercihe yönelik sizi ikna etme amacı taşıyan uyarı metinleri görüntüleyeceksiniz.
 • Tüm bu içeriklerin ardından hesap güvenliği için “Şifreni tekrar gir” kısmını doldurunuz.
 • Alt kısımda yer alan “Sil” butonuna tıklayınız.

Tüm adımların uygulanmasının ardından İnstagram hesabı silme işlemi tamamlanacaktır. Silme işlemi için yalnızca internet sitesi kullanılabilmektedir. Mobil uygulama üzerinden silme işleminin gerçekleştirilebilmesi mümkün değildir. Bunun yanında ise internet sitesi üzerinden herhangi bir hesap ayarı içerisinde silme işlemi yer almamaktadır. Daha az kullanıcı kaybı yaşamak adına daha zorlaştırıcı bir yöntem tercih edilmektedir. Yalnızca yukarıda belirtilen link üzerinden silme işlemi gerçekleşebilmektedir. Silme işleminin tamamlanmasının ardından ise hesap tam anlamıyla silinmemektedir. Kullanıcıya pişmanlık süresi olarak 28 gün tanımlanmaktadır. Bu süre içerisinde yeniden hesabına giriş yapan kullanıcıların İnstagram hesap silme işlemi iptal edilmektedir. Kullanım yeniden devam etmektedir.

İnstagram Hesabı Nasıl Dondurulur ?

İnstagram hesap dondurma olarak bilinen işlem platformdan ayrılma konusunda kesin olarak karar veremeyen, kısa süreli olarak uzaklaşmak isteyen kullanıcıların tercihi olmaktadır. Bu seçenek kullanılarak gerçekleştirilen İnstagram hesap kapatma geçici bir işlemdir. Kullanıcı ne kadar süre geçerse geçsin hesabını yeniden aktif hale getirerek kullanabilmektedir. Bu işlem ile birlikte hesap içerisinde yer alan hiçbir mesaj veya gönderi silinmemektedir. Uygulama tarafından korunmaktadır. Bu işlem aşağıda anlatılan adımların uygulanması sonucunda gerçekleşebilmektedir.

 • İnternet tarayıcınız üzerinden İnstagram internet sitesini açınız.
 • Dondurmak istediğiniz hesaba giriniz.
 • Sağ üst köşede yer alan profil fotoğrafınıza tıklayınız.
 • Açılan menüden “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan “Profili Düzenle” sayfasını aşağıya kaydırınız.
 • En altta yer alan “Hesabımı geçici olarak kapat” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan “Hesabı Geçici Olarak Kapat” sayfasından dondurma sebebinizi tercih ediniz.
 • Hesap güvenliği için şifrenizi tekrar giriniz.
 • Ardından “Hesabı Geçici Olarak Kapat” butonuna tıklayınız.

Tüm adımların uygulanmasının ardından Instagram hesabı dondurma işlemi tamamlanacaktır. Dondurma işlemi için yalnızca internet sitesi kullanılabilmektedir. Mobil uygulama üzerinden dondurma işleminin gerçekleştirilebilmesi mümkün değildir.
İnstagram sürekli olarak güncelleme alan bir platform olduğu için belirtilen adımlarda değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Güncelleme sebebiyle gerçekleşen değişimlerden etkilenmek istemeyen kullanıcılar aşağıda belirtilen linki kullanarak da İnstagram hesabı dondurma işlemini gerçekleştirebilirler. https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*