Google Görselle Arama Nasıl Yapılır

Google Görselle Arama Nasıl Yapılır

Google, hizmet verdiği arama motoru özelliğini çok çeşitli özelliklerle birlikte kullanıcılarına sunmaktadır. Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri ve ihtiyaçları takip ederek, sürekli olarak kendini yenilemekte ve geliştirmektedir. Kullanıcı odaklı olarak gelişimine devam ederken görselle arama ismindeki özelliğiyle kullanıcılarının yeni ihtiyaçlarını da karşılamayı hedeflemektedir.
Google görselle arama özelliği, arama motorları üzerinde yazı biçiminde yapılan aramaların aksine görsel içerik kullanılarak yapılabilen bir arama yöntemidir. Bu yöntem sayesinde kullanıcılar, ulaşmak istedikleri içeriklere görsel ögeler yardımıyla daha rahat ulaşabilmektedir. Böyle bir özelliğin varlığı birçok kullanıcı için henüz keşfedilmemiştir. Bu özelliği yeni yeni keşfeden, duyan kullanıcılar ise Google görselle arama nasıl yapılır şeklinde araştırmalar yapmaktadır.

Google Görselle Arama Nedir?

Google’un sunmuş olduğu görselle arama özelliği, internet üzerindeki gezintiler esnasında kullanıcıların ihtiyaç duydukları içerikleri görsel ögeler yardımıyla bulmasını sağlamaktadır. Bu özellik, ağırlıklı olarak ulaşılmak istenen hedef görselin konumunu veya kullanıldığı siteleri tespit edebilmek için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra bazı kullanıcılar benzer görselleri de bulabilmek için görselle arama yöntemini tercih etmektedir.
Kullanım alanının daha rahat anlaşılabilmesi için şu örnek dikkate alınabilir. Herhangi bir platform üzerinde görülen ve beğenilen bir otomobilin hangi web sitede yayınlandığının veya satıldığının tespit edilebilmesi için, otomobilin görseli görselle arama yöntemi kullanılarak taratılır. Ve kullanıldığı siteler tespit edilir.

Google Görselle Arama Nasıl Yapılır?

Google arama motorunda yapılacak bir arama işlemi görsel öge yardımıyla yapılmak isteniyorsa aşağıdaki adımlar uygulanmalıdır.

  • Öncelikle internet tarayıcınız üzerinden Google arama motorunu açınız.
  • “Google Görseller” şeklinde tarama yapınız. Ve Google Görseller servisini açınız.
  • Açılan sayfanın arama sekmesinde bulunan “Kamera” simgesine tıklayınız.
  • Açılan Görselle ara menüsünde “Görsel yükleyin” seçeneğine tıklayınız.
  • “Dosya seç” butonuna tıklayınız.
  • Aranacak görselin dosya konumuna giderek, görseli seçiniz.

Belirtilen adımların uygulanması sonucunda seçilen görselin hangi sitelerde yer aldığını ve benzeri görselleri görüntüleyebilirsiniz. Google yüklemiş olduğunuz görseli kendi sistemi içerisinde bir isimle adlandırarak tarama işlemini yapmanızı sağlayacaktır. Görsellerdeki farklılıklar Google sisteminin yanlış sonuçlar vermesine sebep olduğunda arama sonuçlarının birçok alanda başarısız sonuçlandığı görülmektedir.
Görselle arama özelliğini kullanarak başarılı sonuç olmak isteyen kullanıcıların kullanılan görselde hiçbir değişiklik yapmaması gerekmektedir. Boyutu veya kalitesi üzerinde yapılacak her değişiklik sistemin hatalı sonuçlar vermesine sebep olacaktır.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*