Zeytinyağı fiyatlarında yüzyıllık korkutan senaryo gerçek oldu! Kilosu 600 TL'ye dayandı

Geçtiğimiz sene 114 TL olarak açıklanan zeytinyağı fiyatları genellemesinde Tariş taban fiyatı 295 TL olarak güncelledi.

Zeytinyağı fiyatlarında yüzyıllık korkutan senaryo gerçek oldu! Kilosu 600 TL'ye dayandı

Mutfakların vazgeçilmezi zeytinyağı fiyatları vahim tablo ortaya çıkmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Tariş Zeytin Alım Birliği tarafından 2023 2024 zeytinyağı fiyatları güncellemesi sunulmuştu. Geçtiğimiz sene 114 TL olarak açıklanan zeytinyağı fiyatları genellemesinde Tariş taban fiyatı 295 TL olarak güncelledi. Geçtiğimiz seneye kadar fiyat ve miktar rekoltesi bakımından rekor kıran zeytinyağı, kış mevsiminde yaşanan olumsuz hava koşulları, don, kuraklık gibi sebeplerden ötürü kıtlık sezonuna girmiş bulunuyor. Talebin çok arzın az olduğu zeytinyağı satışlarını adeta durduracak zam oranı raflara yansıdı. 

Zeytinyağı fiyatları her sene rekolte oranına göre TARİŞ tarafından belirleniyor. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nin zeytinyağının alım fiyatının 295 TL olduğunu belirtirken, gerekirse güncelleme yapılabileceğini de belirtti.  Kısa süre içerisinde yüzde 264 zam alan zeytinyağı, raflarda 400 TL'ye satılmaya başlarken, bu fiyat konusunda ürkütücü senaryolar da kuruluyor. 400 TL olan bandrol fiyatının 600 TL'ye kadar ulaşacağı tahminleri yapılıyor.

zy

TARİŞ ZEYTİNYAĞI FİYATLARI

Geçtiğimiz sene dünya genelinde en fazla zeytinyağı üreten İspanya ve İtalya'da yaşanan kuraklığın rekolte düşüşüne mahal verdiği ancak buna karşılık da Türkiye'de tarihin en fazla üretiminin gerçekleştiği bilinmekteydi. Ancak 2023-2024 zeytinyağı sezonu boyunca dünya rekoltesinin yanı sıra Türkiye'de de gerileme yaşanacağı tahmin ediliyor. Zeytinin yok senesi olması sebebiyle ve talebin artması sebebiyle de fiyatların daha da yukarı çıkacağı muhtemel gibi duruyor. Ki uzmanlar da bu konuda hem fikir. Tariş'in beklentilerin üzerinde fiyat açıklaması piyasada satılan bandrollü fiyatları tetiklemek amacıyla olmadığı belirtilirken piyasada zeytinyağı rekolte düşüşünün etkisi ile hesaplamaların yapıldığı belirtiliyor. 

Bu kapsamda zeytinin yok yılı olarak kabul edilmesi, zeytinyağı perakende fiyatlarını daha da arttıracağa benziyor. Dünya genelinde zeytinyağı fiyatlarına bakıldığında ülkemizdeki kilogram fiyatının gayet normal olduğu görülmektedir. 2023 2024 sezonunda Türkiye'de de geçmiş senelere göre yaklaşık %60-65 civarında ürün azlığı bulunmakta. Bu sebeple fiyatlar artmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

GEÇTİĞİMİZ SENEDEN BU YANA 240 BİN TON GERİLEME

Geçtiğimiz seneye bakılacak olursa 2022-2023 sezonunda 421 ton zeytinyağı rekoltesi ile dünya genelinde Türkiye 2. üretim bolluğuna sahip ülke olarak kayıtlara geçmişti. 2023 2024 sezonu ise zeytinin yok yılı olarak bilinmekte kuraklığında bu duruma dahil olması sonrasında bu sezon zeytinyağı rekolte beklentisi 180.000 ton civarında seyretmekte.