Zeytinyağı fiyatı ne altını ne doları bekleyecek! 5 litre zeytinyağı fiyatı dövizi geçecek

Türkiye gündemine günlerdir konu olan zeytinyağı fiyatlarında dev artışlar pes peşe geliyor. Zeytinyağı fiyatları resmen altını, dolar, euroyı sollayacak! Yeni dönemde serbest piyasa 5 litre zeytinyağı fiyatı dudak uçuklatıyor. İşte zeytinyağı için beklenen fiyatlandırma...

Zeytinyağı fiyatı ne altını ne doları bekleyecek! 5 litre zeytinyağı fiyatı dövizi geçecek

Türkiye’de rekor seviyesine gelen zeytinyağı fiyatları yeni hasat dönemi içerisinde olduğumuz yeni günlerde tekrardan gündemde yer alıyor. Zeytinyağı fiyatları piyasasında bir türlü sular durulmazken, yeni hasat sonrasında zeytinyağı fiyatlarının kaç TL olacağı büyük merak konusu. Yeni dönem kapsamında zeytinyağı fiyatlarının altını, doları sollayacağı söylentiler arasında yer alıyor. 

zeytinyağ fiyatları

ZEYTİNYAĞI FİYATLARI UÇUŞA GEÇECEK 

Ülke genelinde zeytinyağı fiyatlarına rekor seviyede zam gelmesinden sonra vatandaşlar artık evlerinde zeytinyağı bulunduramaz hale geldi. Öyle ki bir markette beş litrelik zeytinyağı fiyatları 1000 TL civarına buluyor. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi yönetim kurulu başkanı olan Dr Mustafa Tan ise 2023 2024 sezonu kapsamında zeytin de yok yılı yaşadıklarını aktardı. O yüzden zeytin toplama maliyetinin geçen seneye oranla %100 artışa geçtiğini ve 35 TL’ye kadar çıktığını aktardı. 1 litre kaliteli kaliteli zeytinyağının şu günlerde üretim maliyeti ise 400 TL’ye ulaşmış durumda. Bu yıl zeytin üretimi kapsamında kuraklıktan kaynaklanan üretim, zeytinyağı ihracatını patlatmış durumda. Bu noktada serbest piyasa 2023 zeytinyağı fiyatları fırlamaya devam ediyor.

5 LITRE ZEYTİNYAĞI ALTINI DOLARI GEÇECEK

Zeytinyağı piyasasında yaşanan ard arda sıkıntılardan kaynaklı yeni dönem kapsamında da zeytinyağı fiyatlarının yükselişe geçeceği aktarılanlar arasında. Kasım ayı itibari ile 1 litre zeytinyağının fiyatı 190 TL’den başlıyor, 350 TL’yi aşabiliyor. Herkesin bildiği bir markanın genel müdürü ise vermiş olduğu bilgi kapsamında bu yıl içersinde beş litrelik teneke zeytinyağının güncel fiyatını en az 1600 TL’den satılacağını aktarıyor.