Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Yemek yemeyen çocuklara dikkat! İşte onları yemeye teşvik edecek püf noktalar…

Yemek yemeyen çocuklar, anne babaların en büyük sorunlarından biridir. Çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için yeterli ve dengeli beslenmeleri gerekiyor. Peki yemek yemeyi reddeden çocuğa nasıl davranmalı? Yemek yemeyen çocuk nasıl ikna edilir? Çocuğa yemek yemeyi nasıl sevdiririm? İştahsız çocuklar ne yer? İşte yemek yemeyen çocuklar ile ilgili merak edilenler…

Yayın Tarihi: 11.01.2024 12:34
Güncelleme Tarihi: 11.01.2024 12:34

Yemek yemeyen çocuklara dikkat! İşte onları yemeye teşvik edecek püf noktalar…

Yemek yemeyen çocuklar, genellikle 1-5 yaş arasında görülen bir durumdur. Bu dönemde çocuklar, yeni besinleri tanımak, kendi kendine yemek yemek, yemek seçmek gibi davranışlar sergiliyorlar. Bu davranışlar, normal gelişimin bir parçasıdır. Ancak bazen çocuklar, yemek yemeyi tamamen reddeder, çok az yer, çok seçici olur, yemek saatlerini uzatır, yemek yemeyi oyun haline getiriyor. Bu durumlar, hem çocuğun sağlığını hem de aile ortamını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle yemek yemeyen çocuklara nasıl davranılması gerektiğini bilmek önemlidir. İşte yemek yemeyen çocuklarda dikkat edilmesi gereken püf noktalar...

YEMEK YEMEYEN ÇOCUĞA NASIL DAVRANMALI?

Yemek yemeyen çocuğa nasıl davranılması gerektiği, çocuğun yemek yememe nedenine göre değişir. Çocuğun yemek yememesinin altında fiziksel, psikolojik, çevresel, davranışsal faktörler olabilir. Bu faktörleri tespit etmek için çocuğun doktoruna danışmak gerekir. Ancak genel olarak yemek yemeyen çocuğa nasıl davranılması gerektiği konusunda şu ipuçları verilebilir:

* Yemek yemeyen çocuğa karşı sabırlı, anlayışlı ve sevgi dolu olun. Çocuğu yemek yemeye zorlamayın, tehdit etmeyin, cezalandırmayın, suçlamayın, küçümsemeyin. Bu tutumlar, çocuğun yemek yeme isteğini daha da azaltır.

YEMEYEN ÇOCUĞA NASIL DAVRANILIR

* Yemek yemeyen çocuğa karşı olumlu, destekleyici ve ödüllendirici olun. Çocuğu yemek yediği zaman takdir edin, övün, tebrik edin, küçük hediyeler verin, sevdiği aktiviteleri yapmasına izin verin. Bu tutumlar, çocuğun yemek yeme motivasyonunu artırır.

* Yemek yemeyen çocuğa karşı tutarlı, net ve sınırlı olun. Çocuğa yemek yeme kurallarını açıklayın, yemek saatlerini belirleyin, yemek süresini sınırlayın, yemek aralarında atıştırmalık vermeyin, yemek yemeyi şartlara bağlamayın. Bu tutumlar, çocuğun yemek yeme alışkanlığını düzenler.

* Yemek yemeyen çocuğa karşı örnek, katılımcı ve eğlenceli olun. Çocukla birlikte aynı sofraya oturun, aynı yemekleri yiyin, yemek yemeyi keyifli hale getirin, yemek yapmaya, seçmeye, sunmaya yardım etmesini sağlayın, yemek yemeyi oyun haline getirin. Bu tutumlar, çocuğun yemek yemeye ilgisini artırır.

YEMEK YEMEYEN ÇOCUK NASIL İKNA EDİLİR?

Yemek yemeyen çocuğu ikna etmenin en iyi yolu, onunla iletişim kurmaktır. Çocuğun neden yemek yemediğini, yemek yemenin neden önemli olduğunu, yemek yemekten ne gibi faydalar sağlayacağını, yemek yemekten ne gibi zevkler alacağını ona anlatın. Çocuğun duygu, düşünce, istek ve ihtiyaçlarını dinleyin, anlamaya çalışın, saygı gösterin, ortak noktalar bulun. Çocuğun yemek yeme konusunda kendi kararlarını vermesine, seçimlerini yapmasına, sorumluluk almasına izin verin. Çocuğun yemek yeme konusunda kendine güvenini, özsaygısını, özgüvenini artırın.

COCUKLARDA YEMEK YEMEYİ NASIL SEVDİRİRİM

ÇOCUĞA YEMEK YEMEYİ NASIL SEVDİRİRİM?

Çocuğa yemek yemeyi sevdirmenin en iyi yolu, ona çeşitli, lezzetli, renkli, şekilli, eğlenceli yemekler sunmaktır. Çocuğun damak zevkine, beslenme ihtiyacına, yaşına uygun yemekler hazırlayın. Yemekleri güzel bir şekilde sunun, tabağı süsleyin, yemeklere ilginç isimler verin, yemekleri hayvan, çiçek, araba gibi şekillere sokun. Yemekleri birlikte yapın, çocuğun yemek yapmaya, yaratıcılığını kullanmaya, yeni tatlar keşfetmeye heveslenmesini sağlayın. Yemekleri birlikte yiyin, yemek yemeyi bir paylaşım, bir aile aktivitesi, bir eğlence haline getirin.

İŞTAHSIZ ÇOCUKLAR NE YER?

İştahsız çocuklar, genellikle seçici yiyicilerdir. İştahsız çocuklara, onların sevdiği, yemeye istekli olduğu, besleyici ve lezzetli yemekler verilmelidir. İştahsız çocuklara, şu yemekler önerilebilir:

* Kahvaltıda: Yumurta, peynir, zeytin, bal, reçel, tahin, pekmez, süt, yoğurt, meyve suyu, mısır gevreği, krep, omlet, tost, simit, poğaça gibi yemekler.

* Öğle yemeğinde: Çorba, pilav, makarna, börek, köfte, tavuk, balık, et, sebze yemeği, salata, meyve.

çocuklar için meyve tabağı

Akşam yemeğinde: Çorba, pilav, makarna, börek, köfte, tavuk, balık, et, sebze yemeği, salata, meyve, ayran, yoğurt, sütlaç, muhallebi, kek, kurabiye gibi yemekler.

* Ara öğünlerde: Meyve, kuru yemiş, kurutulmuş meyve, süt, yoğurt, peynir, kek, kurabiye, sandviç, tost, simit, poğaça, börek gibi yemekler.