Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

TCMB Başkanı'ndan enflasyon açıklaması: Ana eğilimde gerileme öngörüyoruz

Dünya Gazetesi İklim Ekonomisi Zirvesi'ne katılan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, enflasyonun ana eğiliminde gerileme öngördüklerini açıkladı.

Yayın Tarihi: 07.06.2024 15:44
Güncelleme Tarihi: 07.06.2024 15:44

TCMB Başkanı'ndan enflasyon açıklaması: Ana eğilimde gerileme öngörüyoruz

'Dünya Gazetesi İklim Ekonomisi Zirvesi'nde konuşan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, ekonomiye ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulundu. 

Zirvede mevcut ekonomiye ilişkin enflasyon verilerine değinen Başkan Fatih Karahan, yılın geri kalanında enflasyonun her ay düşeceğini ifade etti. Enflasyonun ana eğiliminde kalıcı ve belirgin bir düşüş görülüp enflasyon beklentileri öngörülen aralığa düşene kadar sıkı para politikasının uygulanacağını vurguladı. 

Türk lirasında reel değerlenme görüldüğünü kaydeden Karahan, enflasyon beklentilerinin de iyileşmesiyle birlikte ana eğilimin de artık gerileceğini belirtti. Ana eğilimde beklenen bu gerileme ile birlikte enflasyon tahminlerinin ise 2024 sonunda yüzde 38 ve 2025 sonunda da yüzde 14 olmasını beklediklerini kaydetti. 2026 yılında ise tek haneye düşüşün gerçekleşmesini öngördüklerini yineledi. 

Mayıs ayında zirve görüldü! 

Başkan Karahan, yaptığı açıklamalarda Mayıs ayında enflasyonda zirve görüldüğünü ve artık düşüşün başlayacağını daha önce paylaştıklarını belirtti. Dezenflasyon politikasının Haziran ayı itibarıyla başlayacağını ve manşet enflasyonun da yılın kalanında her ay gerileyeceğini ifade etti. Baz etki nedeniyle yaz aylarında bu gerilemenin belirgin olacağını kaydeden Karahan, para politikası duruşunun ana enflasyon eğilimine göre devam edeceğini vurguladı. 

Daha detaylı verilerde finansal koşullar, kur gelişmeleri ve beklentilerin önemli olduğunu kaydeden Karahan, dayanıklı mal benzeri kalemlerde aylık enflasyonun önemli ölçüde yavaşladığını da kaydetti. Bu sıkı para politikası duruşu ile yurt içi talebin dengelenmesi, TL’nin reel değer kazanması ve enflasyon beklentilerinini iyileşmesiyle birlikte ana eğilimde gerileme olacağını öngördüklerini de ekledi. 

Bu öngörüler doğrultusunda da Karahan, 2024 yılı sonunda yüzde 38, 2025 yılı sonunda yüzde 14 ve 2026 yılında tek hane enflasyon olacağını tahmin ettiklerini belirtti.