SSK BAĞ-KUR 4C'liye son dakika MÜJDE! Yazılı başvurana toplu iade ödemesi yapılıyor

SGK tarafından yapılan açıklamada yaşını doldurmuş olsa bile prim gün sayısını dolduramadığı için emeklilik hakkı kazanamayan bireyin toplu primleri iade ediyor. Emeklilik yaşını dolduran tüm birey prim iadesi hakkından toplu ödeme alabiliyor.

SSK BAĞ-KUR 4C'liye son dakika MÜJDE! Yazılı başvurana toplu iade ödemesi yapılıyor

Emekli olmak her bireyin hayali. Uzun yıllar çalışıp, yaşlılık dönemini rahat geçirmek isteyen ve çalışmada her ay düzenli devlet garantisinde para almak isteyen birey, belirli şartlarda bunu sağlayabiliyor. Emekli olabilmek için 3 şart bulunuyor. bunlar prim, yaş ve sigorta giriş tarihi olarak biliniyor. Belirlenen şartları taşıyan birey emekli olabilmekte iken, kimi birey de kendisine tanınan erken emeklilik hakkından faydalanabiliyor. Geçtiğimiz sene Mart ayında onay alan EYT yasasından milyonlarca birey faydalanmış ve emekli olmuştu. Ancak son dakika gelişmelerde yaşı tamamlasa da emekli olamayan bireye yapılacak olan toplu ödeme dikkat çekiyor.

SGK tarafından yapılan açıklamada yaşını doldurmuş olsa bile prim gün sayısını dolduramadığı için emeklilik hakkı kazanamayan bireyin toplu primleri iade ediyor. Emeklilik yaşını dolduran tüm birey prim iadesi hakkından toplu ödeme alabiliyor. Bu kapsamda EYT düzenlemesi sonrasında çalışarak ya da borçlanma indirimi olsa da emeklilik prim gün sayısını tamamlayamayan vatandaşa toptan geri ödeme yapılıyor.

SGK tarafından yapılan açıklama kapsamında dilekçe ile başvuran bireye yatırılan primler iade ediliyor. Sabah Gazetesinde son dakika geçen habere göre sadece çalışan adaylardan kesilen malullük yaşlılık ölüm aylığı gibi primler geri ödeme kapsamına alınırken, sağlık sigortası payı, işsizlik sigortası fonu gibi kesilen primler için geri iade alınamıyor. Peki prim iadesi nasıl alınır? Prim iadesinden kimler faydalanabilir? Başvuru yapmak için hangi şartlar alınmaktadır? işte detaylar.

ödeme

EYT TOPLU PRİM İADESİ NASIL ALINIR

Yapılan açıklamalar kapsamında toplu prim iadesi 2 şekilde sağlanmaktadır. Yaş şartını sağlayıp yeterli Prim gün sayısına hakim olmayan sigortalılar bağlı bulundukları SGK merkezine Dilekçe ile başvurdukları takdirde ödenilen prim tutarlarını topluca alabilmektedir. Öte yandan sigortalının hayatını kaybetmesi durumunda 1. derece yakınları da toplu ödeme için başvurabilmektedir.

Toplu prim almanın 2 şartı ise birden fazla işverenin yanında çalışması durumunda prime esas kazanç üst sınırının aşılması hali ile toplu ödeme geri alınabilmektedir. Bu tavan kazançların %15'i oranında prim iadesi yapılmaktadır. Öte yandan emekli olunması sonrasında sigortalı olarak çalışan birey işçi payı olarak %7,5 oranında prim kesilmektedir. Bu kapsamda emekli çalışanlar tavanı aşan kazançlarının %7,5 oranında prim iadesini alabilmektedir.

tl

PRİM İADESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Prim iadesi başvurusunda bulunabilmek için bazı koşullar bulunmaktadır. Sadece çalışandan kesilen uzun vadeli sigorta kollarını içeren primler için iade yapılabilmektedir. Sigorta fonu, sağlık sigortası gibi durumlarda prim iade edilmemektedir. Emeklilikte yaşa takılanlar için son zamanlarda en dikkat çeken konu olan toplu prim iadesi ek bir ödeme olarak ceplere girecektir. Belirlenen şartları taşıyan birey belirlenen zamanda başvurması gerekmektedir. Emeklilikte yaşa takılanların mağdur durumda kalması tam olarak giderilmese de ekonomik destek sağlaması açısından tercih edilmektedir