Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Sigara ve akaryakıta SON DAKİKA zam hesabı! ÖTV KDV zammı Yüzde 25 olarak geliyor

Kasım ayı enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında Vergi uzmanı Ozan Bingöl sosyal medya hesabı üzerinden ÖTV açıklamasını yaptı

Yayın Tarihi: 06.12.2023 13:06
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 13:06

Sigara ve akaryakıta SON DAKİKA zam hesabı! ÖTV KDV zammı Yüzde 25 olarak geliyor

Kasım ayı enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında maaşlara yapılacak zamlar kadar, ürün ve hizmetlere de yapılacak olan zamlar gündeme çıkmaya başladı. Bu kapsamda yeni yıl vergi zamları da tekrar değerlendirme konusu oldu. Sigaraya, akaryakıta ve bir çok ürüne yapılacak olan vergi zamları konusunda uzmanlar tek tek hesaplama ve açıklamalarını sunmaya devam ederken, geçtiğimiz gün Vergi uzmanı Ozan Bingöl'ün açıklamaları gündeme çıktı.

Kasım ayı enflasyon verilerinin açıklanması sonrasında Bingöl sosyal medya hesabı üzerinden ÖTV açıklamasını yaptı. Trafiğe çıkan milyonları ilgilendiren ÖTV kapsamında yapılması olası duran zamları değerlendiren uzman, 2024'te akaryakıta gelecek ÖTV zammını paylaştı.

dv

4 Kasım da Kasım ayı enflasyon verileri açıklandı. Bu kapsamda Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, enflasyon oranlarına istinaden Ocak 2024'te ÖTV'ye yüzde 24 zam yolu gözükebileceğini belirtti. Benzin, motorin ve LPG'ye yapılması planlanan zam oranının yüzde 24 25 aralığında olabileceğini sözlerine ekledi. Bu oranın da 2- 3 TL'ye tekabül edebileceği vurgusu yapıldı. 

X sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Bingöl, milyonların ağzını adeta açık bıraktı.

SON DAKİKA ÖTV ZAMMI

Ay ay enflasyon oranlarının açıklanması sonrasında dikkat çeken paylaşımlar gelmeye devam ediyor. En çok da Ocak 2024 ÖTV zammı konusu araştırılıyor. Uzman isim Aralık ayında enflasyon rakamı 0 gelse bile 5 aylık farkın benzin, motorin ve LPG'de yüzde 25'lik artış sergilediğini belirtti. Bu hesaplamalara rakam da ekleyen uzman isim ÖTV + KDV zammının 2 lira 18 kuruş seviyesinde pompa artışının olabileceğini belirtti.

tl

Aralık ayı Yİ-ÜFE açıklamasının 5 olarak yapılması durumunda zam tutarının 3 liraya yaklaşacağı ön görülüyor. Ancak bu değer, 3 Ocak tarihinde açıklanacak enflasyon rakamları akabinde şekillenecek. Şu an sadece 5 aylık enflasyona göre tahminlerini sunduğunu açıklayan uzman isim, Bakan Mehmet Şimşek'in açıklaması ile alakalı yorum yapmaması da dikkatlerden kaçmıyor. Geçtiğimiz günlerde ÖTV zammı ile alakalı açıklama yapan Bakan Mehmet Şimşek, hazinenin düzelmesi adına ÖTV ve KDV'lerde artışa gittiklerini belirtmiş ve bunun sebebinin de bütçeyi düzeltmek olduğunu belirtmişti. Açıklamasına devam eden Şimşek, çalışmaların tamamlandığını ve vergi artışları tekrarlanmayacağını sözlerine eklemişti.