Bist 100
9.548,09 1%
DOLAR
32,51 0,18%
EURO
34,61 0,17%
ALTIN
2.480,07 0,25%

Okulda arkadaşına şiddet uygulayan kız öğrencinin cezası belli oldu

Kocaeli’de yaşanan olayda, B.G. isimli kız öğrenci, E.E.T. isimli arkadaşını tekme tokat döverek zorbalık uyguladı. Olay anı, başka bir öğrenci tarafından kaydedilip sosyal medyada paylaşıldı. Emniyette ifade veren B.G., arkadaşının kendisine hakaret ettiğini ve tehdit ettiğini söylemesinin ardından serbest bırakıldı.

Yayın Tarihi: 23.11.2023 14:06
Güncelleme Tarihi: 23.11.2023 14:06

Okulda arkadaşına şiddet uygulayan kız öğrencinin cezası belli oldu

Okulda sınıf arkadaşını tekme tokat döven ve o anları sosyal medyada paylaşan kız öğrenci, serbest bırakılmasının ardından sosyal medyada büyük tepki çekti.Olay, Kocaeli’nin Derince ilçesindeki bir lisede yaşandı. Akran zorbalığı, son dönemde çocukların ve gençlerin karşılaştığı ciddi bir sorun olarak gündeme geliyor.

OKULDA YAŞANAN OLAY

Kocaeli’nin Derince ilçesindeki Zehra-Emine Öçgüder Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 9’uncu sınıftaki E.E.T. (14) ile B.G. (14) arasında tartışma çıktı. 

Tartışma sırasında B.G., E.E.T.'yi yere düşürüp diziyle vurduktan sonra kafasına tekme attı. B.G., E.E.T.'yi dövmeye devam ederken “Çok güzel saçların varmış senin.” diyerek tokat da attı. 

Dövülen B.G. ağlarken, o anlar B.D. (15) tarafından cep telefonu kamerası ile kayıt altına alındı. 

E.N.A.(14) ise görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı. Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul yönetimi inceleme başlattı.

 Öğrencilerin kimliklerinin tespit edilmesinin ardından 3 öğrencinin ifadesi alındı. ‘‘Kasten yaralama’’, ‘‘tehdit’’ ve ‘‘hakaret’’ suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında E.E.T.’yi döven B.G., ifadesinde kendisine hakaret ettiği ve tehditte bulunduğunu, olayı bu sebepten gerçekleştirdiğini söylediği öğrenildi. 

B.G., B.D. ve E.N.A. ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

akran zorbalığı

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

Okulda yaşanan akran zorbalığı olayı, sosyal medyada büyük tepki topladı. Birçok kullanıcı, B.G.'nin E.E.T.'yi dövmesini, B.D.'nin o anları kaydetmesini ve E.N.A.'nın görüntüleri paylaşmasını kınadı.

Kullanıcılar, öğrencilerin cezalandırılması gerektiğini, okul yönetiminin ve ailelerin sorumluluk alması gerektiğini belirtti.

Bazı kullanıcılar da E.E.T.'ye geçmiş olsun dileklerini iletti. Ayrıca, akran zorbalığına karşı farkındalık yaratmak için çeşitli kampanyalar ve etiketler oluşturuldu.

AKRAN ZORBALIĞI NEDİR?

Akran zorbalığı, okullarda bir ya da birkaç çocuğun bir başka çocuğa karşı yaptığı saldırgan davranışlar olarak tanımlanmaktadır. Bir davranışın akran zorbalığı olarak tanımlanması için üç temel özellik gerekmektedir:

• Davranışın zarar verme niyetiyle kasıtlı olarak yapılması

• Davranışın tekrarlaması ve sürekli olması

• Çocuklar arasında güç dengesizliğinin olması (fiziksel, zihinsel, sosyal ve yaş gibi)

Akran zorbalığı, fiziksel, sözel, ilişkisel/sosyal ve siber olmak üzere dört temel türde gerçekleşebilir.

Akran zorbalığı, çocukların ve gençlerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve akademik açıdan olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Akran zorbalığına maruz kalan çocuklarda, özgüven eksikliği, depresyon, kaygı, yalnızlık, uyum sorunları, okuldan kaçma, akademik başarıda düşüş, intihar düşüncesi ve girişimi gibi sorunlar görülebilir.

Akran zorbalığı yapan çocuklarda ise, saldırganlık, antisosyal davranışlar, suç işleme, madde kullanımı, okul başarısızlığı, yetişkinlikte şiddet eğilimi gibi sorunlar ortaya çıkabilir.