Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kirada oturanlar dikkat! 3500 TL’niz Bakanlıktan hediye

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında kirada oturan vatandaşlara müjdeli haber verildi. Belirlenen şartlara uyum sağlayan vatandaşlara 3500 TL değerinde kira yardımı yapılacak. Kira yardımından yararlanabilecek olan vatandaşların şartları ise tek tek belli oldu.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 11:18
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 11:18

Kirada oturanlar dikkat! 3500 TL’niz Bakanlıktan hediye

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından birlikte yürütülen yeni kira yardımının ödenecek miktarı belli oldu. İiki bakanlığın sunmuş olduğu kira yardımı şartları farklı. Bu sebeple belirtilen şartlara uygun olan başvuru sahiplerine her ay kira yardımı sağlanabilecek.

KİRA YARDIMI NASIL ALINIR?

Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlet olma çalışmaları kapsamında gerçekleştirilmiş olduğu çalışmalarını, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında gerçekleştiriyor. Bu kapsam doğrultusunda ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara barınma; çocuk eğitimi, yakacak ve kira gibi yardımları yapılıyor. Maddi durumu iyi olmayan ve kira ödemesi yaparken güçlük çeken vatandaşlara sunulan kira yardımının asıl amacı ise evsiz olan vatandaşların barınmalarını karşılayabilmeklerine destek olmak.

KİRA YARDIMI NASIL ALINIR?

KİMLER KİRA YARDIMI BAŞVURUSU YAPABİLİR?

Kira yardımı desteği almak için belirtilen ilk şart, kira desteği başvurusunda bulunan vatandaşın kalmış olduğu hane gelirinin belirlenmiş bir rakamın altında olması ya da kira yardımında sunulacak paraya muhtaç olması. Vatandaşın kira yardımından faydalanabilmesi için sunulan bu şartın dışında, başvuruyu gerçekleştiren kişinin dul, emekli, yetim veya ölüm aylığı almaması gerekiyor. Ek olarak sigortalı olarak bir iş yerinde çalışan olmaması ve maaş almıyor olması da şart.

KİRA YARDIM PARASI NE KADAR?

Kira yardımı almak isteyen vatandaşlar ilk etapta bulundukları ilçenin kaymakamlığı kapsamında çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na eksiksiz şekilde başvurularını iletmesi gerekiyor. Kira yardım parasının ödeneği ise illere göre değişkenlik gösterebiliyor. İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için kira yardımı miktarı 3500 TL olarak sunuluyor.

KİRA YARDIM PARASI NE KADAR?

KİRA YARDIM PARASI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Devletin vatandaşlara sunmuş olduğu yardımlardan bir çoğu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Bakanlıklar işlemi gerçekleştirmek için kaymakamlıklardan destek alıyor. Kaymakamlıklar ise de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları ile beraber çalışarak kira yardımının verilecek olduğu kişilere göre bir ulaşım sağlıyor ve yardımı almasına olanak sağlıyor.