Kasım bitmeden faiz oranları arşa çıkmaya çalışacak! 28.754 TL- 32.326 TL pasif geliriniz olacak

Merkez Bankası faiz artırım kararı mevduat faizlerini de etkilemiş bulunuyor. Yastık altında birikimi olan vatandaş, mevduat faiz oranlarının güncellenmesi ile yatırım tercihini mevduattan yana kullanıyor.

Kasım bitmeden faiz oranları arşa çıkmaya çalışacak! 28.754 TL- 32.326 TL pasif geliriniz olacak

Merkez Bankası faiz artırım kararı mevduat faizlerini de etkilemiş bulunuyor. Yastık altında birikimi olan vatandaş, mevduat faiz oranlarının güncellenmesi ile yatırım tercihini mevduattan yana kullanıyor. Ayrıca yatırımını aylık olarak düşük faiz oranından bağlamak yerine, uzun vadede daha fazla kazanç sağlama hakkından faydalanıyor Bu durumda faiz oranları son yılların rekor seviyesinde seyrediyor.

Temmuz ayından beri devamlı olarak pozitif eğilim sergileyen mevduat faizi oranları aylık bazda düşüşe geçse de uzun vadeli mevduat hesapları yüksek oranları ile dikkat çekiyor. 300 bin lirası olan vatandaş 3 aylık mevduat getirisini merak ediyor. İşte yüzde hesaplamaları ile birlikte 300 bin liranın 3 aylık getirisi

tll

300.000 LİRANIN 3 AYLIK GETİRİSİ

Merkez Bankası özellikle de son aylarda Türk lirasını daha çok kullanılır hale gelmesi için faiz oranlarında artış yaptıklarını açıklıyor. Bu durumdan, mevduat faiz oranları da etkilenirken, kıyıda köşede yatırımı olan vatandaş parasını nasıl ve ne şekilde değerlendireceğini araştırıyor.

Hal bu iken karşılarına mevduat faiz hesaplamaları çıkıyor. Peki 300.000 lira 3 aylık faiz getirisi ne? Kredi faizlerinin son zamanlarda artması sebebiyle bankalar mevduat faiz oranlarında herhangi bir artış yapmıyor. Öte yandan kredi ihtiyacı olan vatandaş yüksek faiz ödemesi ile nakit ihtiyacını sağlarken, bu durum mevduat faizlerine yansımıyor.

Ancak Kasım ayı ortası itibariyle mevduat faiz oranlarında artış yapılacağı uzmanlar tarafından açıklandı ve bu konuda da hareketlilik yavaş yavaş başlamış bulunuyor. Kimi bankalar mevduat faiz oranlarında yükselme eğilimine geçmiş bulunuyor. Vade sayısı arttıkça mevduat kredisi faiz oranları da bu kapsamda yükseliyor. 300 bin lirası olan bir vatandaş 3 aylık parasını bankaya bağlaması durumunda 40 ile 45 faiz oranı ile getiri elde edebiliyor. 3 aylık %40 faiz oranı ile parasını bağlayan müşteri 28.754 TL elde ederken, %45 faiz oranı ile bağlanması durumunda da 32.326 TL gelir elde edebiliyor.