Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,65 -0,44%
EURO
34,99 -0,77%
ALTIN
2.415,03 -0,74%

İzmir'e yolu düşenin görmeden dönmemesi gereken URLA'da gidilecek yerler!

Hem deniz, hem orman hem de tarihi kalıntıları görmek isteyen gezginlerin İzmir'de ilk uğrayacağı durak Urla olmaktadır. Urla'da gezilecek yerler yaz kış fark etmeksizin araştırılmaktadır.

Yayın Tarihi: 17.11.2023 02:00
Güncelleme Tarihi: 17.11.2023 02:00

İzmir'e yolu düşenin görmeden dönmemesi gereken URLA'da gidilecek yerler!

Hem deniz, hem orman hem de tarihi kalıntıları görmek isteyen gezginlerin İzmir'de ilk uğrayacağı durak Urla olmaktadır. Urla'da gezilecek yerler yaz kış fark etmeksizin araştırılmaktadır. İzmir'e yolu düşen bireyin, uğramadan gitmediği semt Urla'da gezilecek yerler neresidir? Urla da nereye gidilir? Çocuklarla, sevgiliyle Urla da nereye gidilir? İşte detaylar...

İzmir'in en güzel ilçeleri arasında ilk sıralarda olan Urla özellikle doğal ve tarihi güzellikleriyle dikkatli çekmektedir. Urla'da gezilecek yerler arasında hem deniz, hem doğa, hem de kültür turizmini bir arada yaşayacağınız, gerek ailenizle gerekse de yalnız başınıza gidebileceğiniz Urla'da gezilecek yerler listesinin başında Urla İskelesi gelmektedir. 

URLA'DA GEZİLECEK YERLER

Ilçenin deniz kenarı olarak adlandırılan İskele, bir sahil Kasabası olarak tanınmaktadır. Denizde yelkenler ve tekneleri bir arada görüp, deniz havasına doyabilir balık restoranlarında birbirinden çeşitli balık lezzetlerini tadabilir ya da kafelerinde istediğiniz içeceğe ulaşabilirsiniz Özellikle de son zamanlar dikkat çeken yer, Urla Sanat Sokağı olarak bilinmektedir Urla Sanat Sokağı, Urla'nın kültür ve sanat hayatına ne kadar önem verdiğini ispatlayan bir sokak olmakta iken seramik takı resim heykel gibi birçok sanat eseri ile birlikte ihtiyacınız olan her şeye ulaşabilir, satın alabilirsiniz. 

urla

Bu bölgede atölyelere de dahil olabilirsiniz. Urla da gezilecek yerler listesinde başka bir deniz kenarı olan Çeşmealtı ilçenin en batısında bulunmaktayken özellikle Kumlu ve Çakıllı plajları ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Hele bir de uygun rüzgar ve dalga koşullarına yakalarsanız sörf yapmak vazgeçilmez olacaktır. 

Bir tarafı deniz, diğer tarafı çam ormanları ve dağ manzarasının bir arada olduğu Çeşmealtı'nda deniz keyfi de yapılabilir. Urla da gezilecek yerler listesinin diğer bir Durağı da Limantepe olarak bilinmektedir. Antik çağlara uzanan yerleşim yeri olan Limantepe'de kazı çalışmaları devam etmektedir. 12 iyon kentinden biri olan Klozomenai'nin kalıntıları bu bölgede yer almaktadır. Öte yandan en eski tersane de limantepe'de yer almaktadır. 

Urla'da gezilecek yerler arasında listenin son durağı ise Kuşçular Bağyolu olarak bilinmektedir. Urla bilindiği üzere şarap üretimi yapan bir kesim olarak dünyaya şarap ihracatını sağlamaktadır. Öte yandan butik oteller, organik ürünler, restoranları ile ünlü olan Urla Bağ Yolunda doğa ve lezzeti bir arada yaşayabilirsiniz. Urla'da gezilecek yerler bu kadarla da sınırlı değildir. Urla'ya ulaşmak için İzmir'e havayoluyla karayoluyla tren ya da deniz yoluyla gitmeniz sonrasında, ister özel aracınızla isterseniz de otobüs veya minibüs ile ilçeye ulaşabilirsiniz