Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

İsrail’den Batı Şeria’ya vahşet: Mülteci kampına baskın

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’nın Tubas kenti yakınlarında yer alan El-Faria Mülteci Kampı’na baskın düzenleyerek Filistinlilere şiddet uyguladı. Baskında silahlı çatışmalar ve patlamalar yaşandı. İsrail güçleri, bir evi füzeyle vurdu. Bir yaralıyı kurtarmak isteyen sağlık ekibi de İsrail askerleri tarafından darbedildi ve alıkonuldu. İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik baskı ve saldırılarını artırıyor.

Yayın Tarihi: 29.12.2023 13:32
Güncelleme Tarihi: 29.12.2023 13:32

İsrail’den Batı Şeria’ya vahşet: Mülteci kampına baskın

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’nın Tubas kenti yakınlarında yer alan El-Faria Mülteci Kampı’na baskın düzenleyerek Filistinlilere şiddet uyguladı.

AA muhabirine konuşan görgü tanıkları, “İsrail güçleri, mülteci kampına birçok noktadan baskın düzenledi.

İsrailli keskin nişancılar birçok binanın çatısına konuşlandırıldı ve kamptaki bazı mahalleleri kuşattı.” dedi. İsrail güçleri ile baskına karşı çıkan Filistinliler arasında silahlı çatışmaların çıktığı ve patlama seslerinin duyulduğu aktarıldı.

BİR EVİ FÜZEYLE VURDULAR

İsrail ordusunun bölgeye takviye birlik gönderdiği kaydedilirken görgü tanıkları, İsrail güçlerinin kuşattığı bir evi “Energa” füzesiyle bombaladığını belirtti.

Füzenin evi tamamen yıktığı ve içindekilerin akıbetinin bilinmediği ifade edildi. İsrail güçlerinin, kamptaki diğer evlere de ateş açtığı ve çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

gazze

SAĞLIK EKİBİNE SALDIRDILAR

Filistin Kızılayından yapılan açıklamada da İsrail güçlerinin, bir yaralıyı kamp dışına çıkarmaya çalıştığı sırada sağlık ekiplerinden bir kişiyi darbettiği ve alıkoyduğu duyuruldu. Açıklamada, “Sağlık ekibimiz, yaralı bir Filistinliyi ambulansa taşımak isterken İsrail askerleri tarafından engellendi. Askerler, sağlık ekibimizden bir kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Diğer sağlık çalışanları da tehdit edildi.” denildi.

FİLİSTİNLİLERE BASKI VE SALDIRILAR ARTIYOR

İsrail askerleri sabah saatlerinde de Ramallah’ın batısındaki Deyr Ebu Meşal köyüne baskın düzenlemiş, çok sayıda Filistinliyi gözaltına almıştı.

Filistinlilerin sosyal medya hesaplarından paylaştığı görüntülerde, kalabalık İsrail güçlerinin, gözleri bağlı bir şekilde Filistinlileri alıkoyduğu görülmüştü.

İsrail güçlerinin, Gazze’ye saldırı başlattığı 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarında artış yaşanıyor.

Filistin Esirler Cemiyeti ve Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Filistin Esir İşleri Heyeti verilerine göre İsrail, işgal altındaki Batı Şeria’da 7 Ekim’den bu yana 4 bin 820 Filistinliyi gözaltına aldı.

Bu gözaltı ve baskınlarda İsrail güçleri, kötü muamele, darp, gözaltına alınanların ve ailelerinin tehdit edilmesi, öldürme amacıyla doğrudan ateş açma ve Filistinlilerin evlerini tahrip etme gibi ihlallerde bulunuyor.