İlk-orta-lise öğrencisi olan ebeveyn HEMEN e-Devlete girsin! 2 ayda bir ödeniyor

Sosyoekonomik açıdan dezavantajlı olan kesime devlet birçok destek ödemesi yapılmaktadır. Bunlardan biri de şartlı eğitim yardımıdır.

İlk-orta-lise öğrencisi olan ebeveyn HEMEN e-Devlete girsin! 2 ayda bir ödeniyor

Özellikle de okulların açıldığı yeni dönemlerde öğrencilere sağlanacak destekler bir hayli araştırılmaktadır. Devlet birçok destek ödemesini özellikle de öğrencilere yönelik olarak sürdürmektedir. Sosyoekonomik açıdan dezavantajlı olan kesime devlet birçok destek ödemesi yapılmaktadır. Milyonlarca öğrenci ve ailenin eğitim masrafları pandemi dönemi sonrasında büyük bir artış eğiliminde iken çocukların eğitimine devam edebilmeleri adına devlet tarafından birçok destek programı başlatılmıştır.

Bu bağlamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın birçok haneye sunduğu yardım programları öğrencilerin ve velilerin yüzünü güldürmektedir. Anaokulundan başlayarak üniversite kadar belli şartları taşıyan hane ve öğrencilere para yardımı yapılmaktadır. Öğrencilere sunulan destekler için talepler e-devlet üzerinden toplanmakta, ödemeler ise PTT aracılığı ile sağlanmaktadır.

TL

ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Ancak devlet tarafından başlatılan programlara dahil olabilmek için bazı şartlar mevcut. Öğrencinin okul durumu, başarı durumu, hanenin sosyal güvence durumu ile haneye giren gelir bu önem arz etmektedir. Şartlı eğitim yardımı kapsamında ilkokuldan üniversiteye kadar öğrencilere değişik miktarlarda ödemeler yapılıyor. Bu destek ödemeleri öğrencinin cinsiyetini ve ihtiyaçlık durumuna göre farklılıklar gösteriyor. Misal olarak ilk öğretimde okuyan kız öğrencilere 100 TL destek ödemesi sağlanırken, erkek öğrencilere aylık 90 TL destek ödemesi yapılabilmektedir. Bu destek ödemeleri okul seviyesine göre artmaktadır. Lise ve dengi okullarda okuyan kız öğrencilere 150 TL erkek öğrencilere ise 130 TL ödenmektedir.

BİRÇOK DESTEK ÖDEMELERİ MEVCUT

Bu destek ödemeleri 2 ayda bir hesaplara aktarılırken okulun açık olduğu dönemlerde bir ayda 4 günden fazla devamsızlık yapan öğrenci ödeme alma hakkında mahrum kalacaktır. Öte yandan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi hanenin ilk ve orta öğretim seviyesindeki öğrencilerine Sosyal Yardımlaşma vakıfları tarafından temel okul ihtiyaçları ödemesi yapılmaktadır. Bu destek, ihtiyaç duyulan zamanlarda da yapılabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları ihtiyaç sahibi hanelerin çocuklarına yemek, taşıma, barınma gibi ihtiyaçları kapsamında da destekler sağlamaktadır. Sosyal güvencesi olmayan hanelerin faydalanacağı bu destek ödemeleri hane içindeki kişi başına düşen aylık gelir Asgari ücretin 3'te birinden az olması durumunda ödenmektedir.