Motorola Razr 5G

Motorola Razr 5G

Motorola Razr 5G İncelemesi

Motorola Razr 2019 yılının başlarında piyasaya çıktığında, özellikle de bizi flip telefonların uzun süre boyunca geride kaldığı günlere, nostalji gezisine göndermesinden etkilendik. Ancak telefonun kendisi zayıf bir pil ömründen, hayal kırıklığı yaratan bir kameradan mustarip olduğu ve 1.500 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olduğu için Motorola Razr 5G’de sevilen tek şeyin nostaljiye götürmesi oldu, diyebiliriz.

Motorola Razr 2 5G Tasarım Değişiklikleri

Yüksek fiyat etiketine rağmen orijinal Razr hissi sunamamasını pek önemsemedik. Telefonun tek elle açılması oldukça zor ve cihazı açıp kapatırken esnek ekran ile kasa arasında gözle görülür bir boşluk meydana geliyor. Menteşeden hafif bir gıcırtı sesi duyuyor ve ekranda tümsekler, yumrular ve belirgin kırışıklıklar görüyorsunuz.
Motorola’nın, en azından yeni Razr‘ı test edene kadar bu sorunların her birini ele aldığından emin olamayız. Ancak bu seride bazı gözle görülür iyileştirmeler yer alıyor. Telefonun eskisi kadar dar ve kalın olmayan çene kısmına göz attığımızda, artık parmak izi sensörünü görmüyorsunuz. Motorola bu özelliği Razr‘ın arka kısmına taşıyarak Motorola logosunun altına yerleştirdi. Bu özelliği en azından görsel bir gelişme olarak değerlendirebiliriz.
Dayanıklılığa gelince Motorola, menteşenin 200.000 döndürmeye kadar dayanabileceğini iddia ediyor. Motorola’nın matematiğine göre, yalnızca en takıntılı kullanıcılar Razr‘larını günde 100 kez açacak (Ortalama yaklaşık 40 açılıştır.) Bu rakam ise yeni Razr‘ı menteşenin dayanıklılığının dış sınırlarına ulaşmadan önce beş yıl boyunca açıp kapatabilmeniz gerektiği anlamını taşıyor.
Motorola ayrıca Razr‘a daha şık bir görünüm kazandırmak için telefonun önünde ve arkasında, cilalı 3 boyutlu cam ve çerçeve çevresinde 7000 serisi alüminyum kullandı. Bu özellik, orijinalin ağırlıklı olarak plastik yapısına göre bir gelişme daha gösterdiğini kanıtlıyor. Telefonda Parlak Grafit, Sıvı Cıva ve Altın renkleri gibi seçenekler görebileceksiniz.

Motorola Razr 5G Hızlı Görünüm iyileştirmeleri

Razr 5G‘nin şimdiye kadar en çok dikkat çeken bir yönü ise hiç şüphesiz telefonun dışında yer alan 2,7 inçlik Hızlı Görünüm ekranı. Hızlı Görünüm ekranı, orijinal Razr kullanımlarında da yer alıyordu. Ayrıca öz çekimler için kullanışlı bir alan oluşturabiliyor ve yeni Razr‘da Hızlı Görünüm ekranıyla çok daha fazlasını yapabiliyorsunuz.
Yeni başlayanlar için, dış dokunmatik ekran artık hareket kontrollerini destekliyor. Sağa kaydırmak kamera uygulamasını açarken, sola kaydırmak ise en sevdiğiniz kişileri ekrana getiriyor. Bu özelliği kullanarak, Razr’ı çevirmek zorunda kalmadan bir telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz. Ayrıca, hızlı kaydırma hareketleri sayesinde ana ekranı ve uygulama ekranını Hızlı Görünüm ekranına getirebiliyorsunuz.
Razr 5G‘nin Hızlı Görünüm ekranında var olan tek kolaylık yeni numara telefon görüşmeleri yapmak değil. Artık aldığınız gelen mesajlara telefonu açmadan, doğrudan yanıt verebilirsiniz. Konuşmadan metne, bir yanıt dikte etme, akıllı yanıtlara dokunma veya Hızlı Görünüm ekranında görünebilen yeni tam ekran klavyede bir mesaja dokunma seçeneğiniz de var.
Quick View ekranında uygulamaları da çalıştırabilirsiniz. Bununla birlikte, Google Haritalar ve adım adım yönlendirmeler gibi özellikleri kompakt ekran için optimize edilmiş bir şekilde size sunuyor. Motorola ayrıca Spotify, YouTube Music gibi uygulamaları Quick View ekranına uygun olacak şekilde, oynatma kontrollerine sahip özellikler eklediğini de dile getiriyor.

Yeni Motorola Razr 5G Özellikleri

Motorola, yeni Razr 5G‘deki yonga setini Snapdragon 710’dan Snapdragon 765G’ye yükseltti. Bu yükseltme, Razr‘ın selefine göre bir performans artışını getiriyor.
Razr‘ın dış tarafındaki kamera merceği, telefonu nasıl tuttuğunuza ve ekranının açık olup olmadığına bağlı olarak arkaya bakan bir bölme ve bir selfie kamerası olarak ikiye katlanabiliyor. Dört piksel teknolojisine dayanan ve düşük ışıkta daha iyi çekimler için optik görüntü sabitleme kullanan tek bir 48MP kamera ile çekim yapıyorsunuz. Kameranın yanında, kameranın daha hızlı çekime hazır olması için lazer otomatik odaklama özelliğine sahip bir uçuş süresi sensörü var. Telefonu açtığınızda, öncelikle görüntülü sohbetler için kullanışlı olan 20 MP dört piksel kamera var.
Pil ömrü, orijinal Razr‘da büyük bir sorun yaratmıştı. Çünkü bu telefonun 2.510 mAh pili, pil testlerinde 6 saatten biraz daha uzun bir süre dayanabilmişti. Yeni Razr 5G‘deki 2.800 mAh batarya o büyük değil ancak Snapdragon 765G silikonun güç verimliliği sayesinde, Razr 5G bir şarj cihazında biraz daha uzun süre dayanacak.

Razr 5G Görünümü

Teknik özellikler, size katlanabilir bir telefon hakkında çok şey söyler. Biçim faktörünün düzenli kullanıma dayanıp dayanamayacağını ve tasarımın telefonunuzu nasıl kullandığınıza uyup uymadığını görmek için bu tür bir cihazı gerçekten günlük olarak kullanmanız gerekir. Bu yüzden şu anda yeni Motorola Razr‘ı ne kadar değerlendirebileceğimiz konusunda sınırlamalar yapmak durumundayız.
Ancak Motorola’nın öne sürdüğü tasarım değişiklikleri, telefon üreticisinin ilk katlanabilir çalışmasının hatalarını düzeltmek için ne yapması gerektiği konusunda oldukça iyi bir fikre sahip olduğunu gösteriyor. Quick View ekranının yeni keşfedilen yetenekleri, Razr 5G‘nin öncekinden daha pratik bir telefon olacağını gösteriyor. Bu yeni cihazı test etme şansı bulduğumuzda ne kadar geliştirildiğini öğreneceğiz.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*