Gençlere MÜJDE verildi! 7 milyon genç faydalanacak Devlet finansman olacak

Bireysel emeklilik sistemi uzun zamandır SGK tarafından sunulan bir fırsat olarak biliniyor. Bireysel emeklilik sistemi detayları merakla araştırılıyor.

Gençlere MÜJDE verildi! 7 milyon genç faydalanacak Devlet finansman olacak

Bireysel emeklilik sistemi uzun zamandır SGK tarafından sunulan bir fırsat olarak biliniyor. Bireysel emeklilik sistemi detayları merakla araştırılıyor. Özellikle de son zamanlarda yapılan yeni düzenlemeler gençleri ilgilendiriyor. Gençlerin bireysel emeklilik sistemine dahil edilme kararı milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor.

BES sisteminde yer alan yeni modelleme yeni yıl itibarıyla devreye girecek. Milyonlarca gencin tüm ödemesi devlet tarafından karşılanacak. BES kapsamında yeni detaylar ve şifre modeller sizlerle.

TL

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE BES TEŞVİĞİ

12. Kalkınma planı Cumhurbaşkanlığı programına dahil olmuş bulunuyor. Bu kapsamda 2024 yılı ile birlikte 2024-2028 dönemini kapsayan gelişmeler mevcut. 25 yaş altı üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren gelişmelerde Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edilmeleri ve sistemde devamlı kalıcılık sağlamaları amacıyla yeni modeller geliştirildi.

Özellikle üniversite öğrencilerine sağlanacak olan kolaylık 7 milyon yakın bireyi ilgilendirecek. 2021 yılında yapılan düzenleme ile birlikte 18 yaş altı da BES sistemine dahil olabileceği kesinleşmişti. Bu sayede milyonlarca çocuk sisteme girerek birikimini yapmaya başladı. Alınan bu kadar doğrultusunda BES katılıcılarının %15'in civarının 18 yaş altından oluştuğu bildirilmiş bulunuyor. 

BES Teşviki sayesinde BES yasası ile birlikte 18-25 yaş arası öğrenciyi ilgilendiren gelişmelerde BES sistemine girilmesine imkan sağlayacak. Yeni düzenleme sayesinde 18-25 yaş arası Üniversite öğrencileri de BES sisteminden faydalanabilecek. 18 yaş altındaki bireyin BES sistemine dahil edilmesi için ebeveynler yatırım yapması gerekiyor. Öğrencinin okul hayatı boyunca bir tasarrufları olması amacıyla yapılan BES sisteminde üniversitelerin dahil olması durumunun farklı olduğu biliniyor. 

Yüksek öğretim kurumlarına kayıtlı 25 yaş altı öğrencilere yönelik sunulacak olan BES sistemi ile birlikte sunulacak fırsatlarla, sistemde kalıcı olunması sağlanacak. Katkı payı adı altında öğrencilerden herhangi bir ödeme alınmayacak. Yani öğrencinin cebinden hiç para çıkmayacak. Bu kapsamda öğrenci yerine gerekli yapılması gereken ödemeyi devlet yapacak.