Elektronik sigaralar, sigaradan çok daha zararlı

Zararsızmış gibi görülen ve gençler arasında tüketimi yaygınlaşan aromalı elektronik sigaralar kanser tanısını geciktirebiliyor.

Elektronik sigaralar, sigaradan çok daha zararlı

Türkiye'de "Dumansız Hava Sahası" kapsamında sigara yasaklarının genişletilmesiyle bir ivme kazanıldı ancak pasif içicilik de büyük risk taşıyor. Akciğer kanseri türlerinden küçük hücreli tipinde sigara maruziyetinin etkisi yüzde 99,9’u buluyor. Kansere bağlı ölüm sebepleri incelendiğinde, akciğer kanseri her iki cinste de en sık ölüm sebebidir.

Elektronik sigara; nikotin, akciğer hastalıklarına neden olan kimyasal diasetil, nikel, kalay, kurşun gibi zararlı maddeler içerir. Elektronik sigara ile her nefeste 0-36 mg/mL arasında nikotin alınıyor. Böylece 30 puf çekildiğinde bir sigaradan alınan miktar kadar nikotin alınıyor. Bu nedenle elektronik sigara, sigaraya göre daha fazla nikotin alınmasına neden oluyor.

Elektronik sigara, içerdiği propilen glikol ile akciğer üzerinde önemli tahriş edici özelliğe sahip. Sigaraya oranla çok daha küçük partiküller üreten elektronik sigaranın akciğere ulaşma ve tahrip gücü daha fazla.

Elektronik sigara nelere yol açar?

*Kalp ve damar sistemine hasar verir.

*Astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve kansere yol açabilecek kimyasal maddeler içerir.

*Hamilelikte kullanıldığında bebeğe zarar verir.

*Gençlerde beyin gelişmesini engeller.

*Ergenlik çağındaki genç beyinlerde ciddi psikolojik sorunlara yol açar.