Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,99 -0,06%
EURO
33,65 0,19%
ALTIN
2.005,21 -0,14%

Doğalgaza zam ne zaman gelecek? BOTAŞ Aralık değerlendirmesini sundu!

Kombilerin ısısının arttırılması ile birlikte gözler zam açıklamalarına çevrili beklerken, geçtiğimiz gün BOTAŞ'tan konu ile alakalı açıklama yapıldı. Hane ve işyerlerini yakından ilgilendiren zam açıklaması biraz da olsun yüreklere su serpti.

Yayın Tarihi: 01.12.2023 23:05
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 23:05

Doğalgaza zam ne zaman gelecek?  BOTAŞ Aralık değerlendirmesini sundu!

Kış mevsiminin gelmeye başlaması ile birlikte kombiler de açılmaya başladı. Ancak vatandaşın en mustarip olduğu konu, ısınma masrafları olurken, doğalgaza zam gelecek mi? Doğalgaza ne zaman zam gelecek? soruları da yanıtını bulmayı bekliyor. Her hizmete yeni yıl itibari ile zam gelecek. Bu kapsamda ısınma hizmetlerine de zam geleceği biliniyor. Peki doğalgaza ne zaman gelecek? Aralık ayında doğalgaza zam var mı? Tüm bu soruların yanıtları merakla araştırılıyor.

Kombilerin ısısının arttırılması ile birlikte gözler zam açıklamalarına çevrili beklerken, geçtiğimiz gün BOTAŞ'tan konu ile alakalı açıklama yapıldı. Hane ve işyerlerini yakından ilgilendiren zam açıklaması biraz da olsun yüreklere su serpti. Yeni yılda ne kadar doğalgaza ne kadar zam yapılacağı konusu merakla araştırılırken, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ açıklamasında Aralık ayı değerlendirmesini sundu.

tl

YENİ YIL ÖNCESİ ZAM YOK

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ tarafından yapılan açıklamada Aralık ayı içerisinde doğalgaza zam planının olmadığı belirtildi. BOTAŞ tarafından Aralık ayı doğalgaz zammı değerlendirmesi açıklaması şu şekilde yapıldı. "Kuruluşumuz tarafından 01 Aralık 2023 tarihinden itibaren geçerli olan Doğalgaz Toptan Satış Fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır"

DOĞALGAZ METREKÜP FİYATI NE KADAR

Aralık ayı doğalgaz fiyatlarında değişiklik yapılmayacağı açıklaması sonrasında geçerli tarife fiyatları da merak ediliyor. BOTAŞ'ın sunduğu hizmette konut tüketicileri 1000 metreküp doğalgaz için 4 bin 80 lira ödeme yapacağı belirtiliyor. Sanayide kullanılacak tarife de ise kademe 1 için 1000 metreküp doğalgazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak ödenecek.

ggr

Tüm bunların yanısıra elektrik üretimi için kullanılan 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 12 bin lira tarifesi geçerli. Doğalgaz faturalandırılmaları aylık olarak gerçekleşiyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Erdoğan tarafından verilen müjdede 1 ay boyunca doğalgaz kullanımının faturalandırılmayacağı bilgisi sunulmuştu. Mayıs sonuna geçerli olan bu bedava hizmet, Karadeniz doğalgazı tarafından karşılanmıştı. O dönem verilen bir diğer müjde de 1 sene boyunca belirli metreküp kullanımının faturaya yansımayacağı açıklamasıydı. Mayıs 2024'e kadar aylık 25 metreküp doğalgaz kullanımı bedava sunulacak, bu gider devlet hazinesi tarafından karşılanacak.