Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,63 -0,52%
EURO
35,02 -0,65%
ALTIN
2.418,1 -0,61%

Çocuğa Bağırmak Onun Kişiliğini Nasıl Etkiliyor? Şaşırtıcı Gerçekler!

Çocuklara bağırmak, onların psikolojisini ve geleceğini nasıl etkiliyor? Bağırmak yerine, çocuklarla nasıl sağlıklı bir iletişim kurabiliriz? Cevaplar haber içeriğinde…

Yayın Tarihi: 05.01.2024 11:05
Güncelleme Tarihi: 05.01.2024 11:05

Çocuğa Bağırmak Onun Kişiliğini Nasıl Etkiliyor? Şaşırtıcı Gerçekler!

Çocuklarınızın yaptığı hatalara karşı bağırmak, sizi rahatlatıyor mu? Bağırmak, çocuklarınızı terbiye etmenin en etkili yolu mu? Yoksa stresli anlarınızda çocuklarınızın sizi duymasını sağlamanın tek çaresi mi? Eğer bu soruların cevabı evet ise, çocuklarınızın ruh sağlığını tehlikeye attığınızı bilmelisiniz. Çünkü bağırmak, çocuklarınızın psikolojisini bozan, beynini yoran, iletişimini zorlaştıran bir şiddet türüdür. Uzmanlar, bağırmak yerine, çocuklarınızla sevgi dolu, saygılı ve güvenli bir iletişim kurmanız gerektiğini söylüyor. Peki, çocuklarınıza bağırmayı nasıl bırakabilirsiniz? Bu yazıda, size bunun için bazı ipuçları veriyoruz.çocuk psikoojısı

BAĞIRMAK BİR ŞİDDET BİÇİMİDİR!

Çocuklar, ebeveynlerinin veya öğretmenlerinin ses tonuna çok duyarlıdırlar. Onlara bağırıldığında, kendilerini üzgün, incinmiş ve korkmuş hissederler. Bağırmak, çocukların psikolojik sağlığını ve gelişimini olumsuz etkileyen bir şiddet biçimidir. Çocuklara bağırmak, onlara fiziksel zarar vermeseniz bile, bir şiddet biçimidir. Bağırmak, çocukların güvenini kaybetmelerine, kendilerine karşı güçsüz hissetmelerine ve özgüvenlerinin düşmesine neden olabilir. Ayrıca bağırmak çocukların duygusal olarak çökmesine, kaygılanmasına ve iler de antisosyal bir kişilik olmasına sebebiyet verebiliyor!

BAĞIRMAK ÇOCUKLARIN BEYNİNİ BOZUYOR!

Bağırmak, sadece çocukların duygularını değil, aynı zamanda beyinlerini de etkiliyor. Yapılan araştırmalar, bağırmaya maruz kalan çocukların beyninde, öğrenme, hafıza ve dil işlevlerini etkileyen bölgelerde değişiklikler olduğunu gösteriyor. Bağırmak, çocukların beyninde stres hormonu olan kortizolün artmasına ve beyin hücrelerinin ölmesine dahi yol açabiliyor.

çocuk beyni

BAĞIRMAK ÇOCUKLARIN İLETİŞİM BECERİLERİNİ ZEDELİYOR!

Bağırmak, çocukların iletişim becerilerini de zedeliyor. Çocuklar, ebeveynlerini rol model olarak alıyorlar ve onların davranışlarını taklit ediyorlar. Eğer ebeveynler çocuklarına bağırarak konuşuyorsa, çocuklar da arkadaşlarına, öğretmenlerine ve diğer insanlara bağırarak konuşmayı öğreniyorlar. Bu da çocukların yalnızlaşmalarına, kendilerini ötekileştirmelerine ve sosyal ilişkilerinde sorunlar yaşamalarına sebep oluyor.

BAĞIRMAK YERİNE NE YAPMALI?

Çocuklara bağırmak yerine, onlarla sağlıklı bir iletişim kurmak gerekir. Çocuklara bağırmadan önce, neden bağırmak istediğimizi ve bunun çocuklara ne gibi zararlar vereceğini düşünmeliyiz. Çocuklara bağırmak yerine onları dinlemeli, anlamaya çalışmalı, olumlu davranışları övmeli, olumsuz davranışları ise yapıcı bir dille anlatmalıyız.

ÇOCUKLARDA SÖZEL ŞİDDET

Çocuklara bağırmak, onların geleceğini karartan bir davranıştır. Çocuklara bağırmak yerine, onlara sevgi, saygı ve güven vermek, onların hem mutlu hem de başarılı bireyler olmalarını sağlayacaktır.