Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Cepleri yakan zam oranını gören gözlerine inanamadı! Henüz Temmuz'da büyük zam almıştı

Son dakika yapılan açıklama taksi kullananları yakından ilgilendiriyor. Eğer ki tasarı kabul edilirse taksi ücretlerinin tümüne yüzde 65 zam yapılacak.

Yayın Tarihi: 15.11.2023 19:13
Güncelleme Tarihi: 15.11.2023 19:13

Cepleri yakan zam oranını gören gözlerine inanamadı! Henüz Temmuz'da büyük zam almıştı

İstanbul'da yaşayan birey için, özellikle de yoğun saatler aralığında şahsi araç kullanmak yerine taksiler tercih edilmekte. Son dakika yapılan açıklama taksi kullananları yakından ilgilendiriyor. Eğer ki tasarı kabul edilirse taksi ücretlerinin tümüne yüzde 65 zam yapılacak. Özellikle de akaryakıt fiyatlarına yapılan zam sonrasında zor durumda kalan taksi esnafının isteği, vatandaşın cebini yoracağa benzerken, bir yandan da olumsuz yorumlara maruz kalınacağı tahmin ediliyor.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu tarafından yapılan son dakika açıklamaya göre ücret tarifelerine %65 oranında zam tasarısını sunulduğu belirtildi. İstanbul'da taksi esnafı maliyetlerinin artışa geçmesi sebebiyle ücretleri %65 oranında zam yapılması isteğini sundu. Geçtiğimiz gün düzenlenen UKOME toplantısında %65 zam talebi dile getirilirken taksi açılış ücretlerinin olması gereken rakamları da belirtti. 

zam

Temmuz ayında taksi ücretlerini yapılan zam sonrasında açılış ücreti 19 TL olurken kilometre başı ücret ise 13.75 TL olarak bildirilmişti. Öte yandan indi bindi ücreti ise 70 TL olarak ödenmekteydi. Hal bu iken son açıklaması yapılan zammın kabul edilmesi durumunda taksi ücretlerinin 70 TL'den 115 TL'ye kadar çıkartılması öngörülüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmet Müdürlüğüne sunulan talebin onay alıp alınmayacağı gerek taksi esnafı gerekse de vatandaş tarafından merakla bekleniyor.

TAKSİ ÜCRETLERİNE ZAM GELECEK Mİ?

Başkan Aksu tarafından sunulan zam talebinin kabul edilmesi durumunda taksi ücretlerine yüzde 65 oranında zam uygulanacak. Ağustos ayı itibarıyla maliyetlerin artması sebebiyle taksi tarifelerine zam yapılması planlanıyor. Taksi ücretlerinin %65 oranında arttırılması durumunda İstanbul'da bir taksi yolculuğunun en kısa 115 TL'ye mal olacağı biliniyor. Ancak taksiciler tarafından maliyetlerin çok yüksek olduğu bildirilirken, amaçlarının vatandaşı mağdur etmek olmadığı açıklaması da yapıldı. UKOME toplantısında konuşulacak olan taksi ücretlerine %65 Zam konusunda uzlaşma sağlanması durumunda yeni tarife Ocak ayı itibarıyla geçerli olacak