Cari artışta rekor! Bakan Şimşek açıkladı

Eylül ayında cari işlemler hesabı 1,9 milyar dolar fazla vererek, 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Dış ticaret açığındaki daralma ve turizm gelirlerindeki artış, cari dengeyi destekledi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son iki ayda cari dengede 7,3 milyar dolarlık iyileşme sağlandığını belirterek, program hedeflerine uygun bir seyir izlendiğini vurguladı.

Cari artışta rekor! Bakan Şimşek açıkladı

Eylül ayında cari işlemler hesabı, piyasa beklentilerinin üzerinde 1 milyar 876 milyon dolar fazla verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre, bu rakam 2021’den bu yana görülen en yüksek cari fazla oldu.

Aynı dönemde dış ticaret açığı 2,5 milyar dolara gerilerken, turizm gelirleri 4,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

ŞİMŞEK: PROGRAM ÖNGÖRÜLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA İLERLİYORUZ

Cari dengedeki olumlu gelişmeyi değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,

“Yıllık cari dengede son iki ayda 7,3 milyar dolar iyileşme sağlandı. Program öngörülerimiz doğrultusunda bu iyileşmenin devamını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Şimşek, cari dengeyi iyileştirmek için yapısal reformlara devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

car

Öte yandan, TCMB tarafından açıklanan verilere göre,TCMB tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre, eylülde cari işlemler hesabı 1 milyar 876 milyon dolar fazla vermişti.

 

Cari dengenin önümüzdeki aylarda da fazla vermeye devam etmesi ve yıl sonunda 30 milyar doların altına inmesi bekleniyor.