Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Bilim insanları insan saçından daha ince güneş pilleri üretti!

MIT’de çalışan bilim insanları, herhangi bir yere yapıştırılabilen çok ince, hafif güneş pilleri geliştirmek amacıyla ölçeklenebilir bir üretim yöntemi geliştirdi. Bu güneş pilleri, önceki güneş pillerinden 100 kata kadar daha hafifken, kilogram başına 18 kata kadar daha fazla güç üretiyor.

Yayın Tarihi: 13.12.2023 10:22
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 10:22

Bilim insanları insan saçından daha ince güneş pilleri üretti!

Massachusetts Institute of Technology’deki (MIT) araştırmacılar herhangi bir yüzeyi hızla ve ayrıca, kolayca güç kaynağına dönüştürebilen çok hafif kumaş güneş pilleri üretti.

İnsan saçından daha da ince olan bu mukavemetli ve esnek güneş pilleri kuvvetli ve ağır olmayan bir kumaşa yapıştırılarak stabil bir yüzeye kolay bir şekilde dahil edilebiliyor. Giyilebilir kumaş olarak hareketteyken enerji sağlayabilecek acil hallerde yardım konusunda uzak bölgelere taşınabilecek ve hızlı bir şekilde konuşlandırılabilecek.

güneş paneli

GÜNEŞ PANELLERİNİN YÜZDE 1’İ AĞIRLIĞINDA

Bu teknoloji, önceki güneş panellerinin yüzde 1’i ağırlığında ve kilogram başına 18 kat daha çok güç ortaya koyabiliyor. Ultra ince ve hafif olduklarından bu güneş panelleri pek çok çeşitli yüzeye dahil edilebilecek. Örneğin, denizdeyken güç üretmek amacıyla bir teknenin yelkenlerine eklenebilecek, afet kurtarma işlemlerinde çadırlara ve brandalara yapıştırılabilecek veya uçuş menzillerini uzatmak amacıyla dronların kanatlarına uygulanabilecek. Bu teknoloji, en düşük kurulum ihtiyacı ile oluşturulmuş ortamlara kolayca entegre edilebilecek.

Konuya ilişkin açıklama yapan Fariborz Maseeh Gelişen Teknoloji Kürsüsü Başkanı ve Organik ve Nanoyapılı Elektronik Laboratuvarı (ONE Lab) lideri Vladimir Bulović, "Bu teknolojiyi yorumlamak amacıyla kullanılan ölçütler genellikle güç dönüşüm verimliliği ve aynı zamanda, watt başına dolar cinsinden maliyeti ile sınırlıdır. En az bunun kadar önemli olan bir diğer konu da geliştirilen bu pillerin ne kadar kolay adapte edilebileceğidir. Hafif güneş kumaşları entegre edilebilirliği mümkün kılarak hâlihazırdaki çalışmaya hız kazandırıyor. Karbon içermeyen yeni enerji kaynaklarının kullanılmasına ilişkin mevcut acil ihtiyaç dikkate alındığı zaman, güneş enerjisini içselleştirmeyi hızlandırmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ