Bankaya cebi dolu gidene 10.027 TL ödeniyor! 23 Kasım öncesi hızlı olan kazanıyor

Yatırımını değerlendirmek isteyen vatandaş, hangi bankanın ne kadar mevduat faizi verdiğini araştırırken, Kasım ayının sonunda Merkez Bankası toplantısı öncesinde parasını mevduat hesabına yatırmanın planını kuruyor.

Bankaya cebi dolu gidene 10.027 TL ödeniyor! 23 Kasım öncesi hızlı olan kazanıyor

Bankalar arasında müşteri kapmak rekabeti özellikle de mevduat faiz oranlarına yansıyor. Kasım ayının ortasına girdiğimiz şu günlerde vadeli mevduat hesapları faizleri ve getirileri merak ediliyor. Yatırımını değerlendirmek isteyen vatandaş, hangi bankanın ne kadar mevduat faizi verdiğini araştırırken, Kasım ayının sonunda Merkez Bankası toplantısı öncesinde parasını mevduat hesabına yatırmanın planını kuruyor. Olası bir politika faizi düşüşü durumunda mevduat faiz oranlarının da düşeceği tahmin ediliyor.

MERKEZ BANKASI TOPLANTISI NE ZAMAN?

23 Kasım'da Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu faiz kararı merakla bekleniyor. Son 6 aylık dönemde artış gösteren politika faizi, ekim ayı düzenlenen toplantı sonrasında %35 seviyesine çıkmıştı. 23 Kasım'da düzenlenecek olan toplantıda politika faizinin ne olacağı merakla beklenirken güncel mevduat faiz oranları da bu tarih öncesinde soruluyor.

mevduat faizi

Güncel mevduat faiz hesaplamaları bankalar tarafından sunuluyor. Özellikle de aylık gelir olarak müşterinin cebine giren 32 günlük vade süresinde yatırımı olan vatandaş ne kadar getiri kazanacağını merak ediyor. Örnek hesaplamalarda 280.000 TL yatırım yapmak isteyen birey, %43 mevduat faizi alması durumunda 10.027 TL gelir elde ediyor.

 Bankalar %42 ile %40 arasında mevduat faiz oranı sunarken %42 faizin getirisi 9.794 lira, %40 faiz oranı getirisi ise 9.328 lira olarak hesaplanmış bulunuyor. Son aylarda vadeli mevduat hesapları avantajlı gibi duruyor. Bu kapsamda tasarruflarını değerlendirmeyi düşünen vatandaş vadeli mevduat hesaplarını önemli bir kaynak olarak görüyor.