Bankalar faizlerle yine oynadı! 1.832 TL'den 1.665 TL'ye varan kazanç açıklandı

Mevduat faizi oranları merakla araştırılıyor. Yatırımı olan birey mevduat faiz oranları yükseldi mi? düştü mü sorusunun yanıtı için hesaplamaları yakından takip ediyor.

Bankalar faizlerle yine oynadı! 1.832 TL'den 1.665 TL'ye varan kazanç açıklandı

Yatırımlarını değerlendirmek isteyen vatandaş son zamanlarda bankaların yolunu tutuyor. Yaz mevsiminden bu yana artış eğiliminde olan mevduat faizleri tasarrufların değerini arttırıyor. Faizler bankadan bankadan değişkenlik gösteriyor. Özellikle de yeni müşteri kampanyalarında faiz oranları % 45'lere kadar çıkabiliyor. Merkez Bankası'nın son aylarda politika faizinde artış yapması kredi ve kredi kartlarını etkilerken, mevduat faizleri de bu durumdan etkileniyor. Şu an Kasım ayında yapılacak olan Merkez Bankası toplantısına gözler çevrili bekliyor. 23 Kasım'da düzenlenecek olan toplantı sonrasında politika faizlerinin düşeceği ya da yükseleceği yönünde tahminler yapılıyor. 

Yatırımı olan vatandaş mevduat faiz oranlarını araştırıyor. Parasının değerlenmesi ve ay ay artması adına bankaların verdiği oranlar sürekli güncellenirken işte güncel mevduat faiz oranları ve hesaplamaları sizlerle... Miras gelmiş olabilir ya da senelerce biriktirdiğiniz yatırımınız olabilir. Bu yatırımı mevduat faizi alarak değerlendirebilirsiniz. 50.000 TL'si olan bireyin aylık faiz oranlarına göre mevduat getirileri merak ediliyor. Mevduat faiz hesaplamalarında miktar ne kadar fazla olursa aylık getirisi de o kadar fazla oluyor. 

tl

50 BİN TL'NİN 32 GÜNLÜK GETİRİSİ

Bankaların sunduğu mevduat oranları ve 50.000 TL'nin aylık getirisi hesaplamaları şu şekilde.

ING Bank mevduat faizi oranı: %40 olarak açıklanırken, aylık getirisi 1.665,75 TL olarak hesaplanıyor. 

Alternatif Bank mevduat faizi oranı: %44 olarak açıklanırken aylık getirisi 1.832,33 TL olarak hesaplanıyor.

Odea Bank mevduat faizi oranı: %44, aylık getirisi 1.832,33 TL oluyor. 

DenizBank mevduat faizi oranı: %42 aylık getirisi 1.749,04 TL olarak açıklandı. 

Anadolubank mevduat faizi oranı: %41 aylık getirisi ise 1.707,4 TL'Dir. 

MEVDUAT FAİZ ORANLARI ARATACAK MI?

Ay ay yatırımını mevduat hesabına yatıran birey, mevduat faizlerinin düşüp düşmeyeceğini araştırıyor. Mevduat faizlerinde artış ya da azalış tıpkı kredi ve kredi kartlarında olduğu gibi Merkez Bankası PPDK toplantısı sonucuna göre belirleniyor. Geçtiğimiz ay artış açıklanan Politika faizleri ile alakalı 23 Kasım da yapılacak olan toplantı sonuçları bekleniyor.