Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Asgari ücrette son durum: Bakan Işıkhan açıkladı

2024 yılında geçerli olacak asgari ücret ne kadar olacak? Bu sorunun yanıtı için gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çevrildi. Asgari ücretin 31 Aralık’a kadar Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrette enflasyona ezdirilmeyecek bir zam yapılacağını söyledi. Peki, asgari ücret ne kadar olacak? Zam oranı ve tarihi belli oldu mu? İşte, asgari ücretle ilgili son dakika gelişmeleri.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 13:13
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 13:13

Asgari ücrette son durum: Bakan Işıkhan açıkladı

2024 yılında asgari ücret ne kadar olacak? Bu sorunun cevabını merakla bekleyen 10 milyonu aşkın çalışan için kritik süreç başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, pazartesi günü ilk toplantısını yapacak. Komisyonda işçi, işveren ve hükümet temsilcileri bir araya gelerek, yeni yılın asgari ücretini belirlemek için pazarlık yapacak. Asgari ücretin 31 Aralık’a kadar Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrette enflasyona ezdirilmeyecek bir zam yapılacağını söyledi. Peki, asgari ücret ne kadar olacak? Zam oranı ve tarihi belli oldu mu? İşte, asgari ücretle ilgili son dakika gelişmeleri.

Bakan Işıkhan, asgari ücret komisyonunun pazartesi günü çalışmaya başlayacağını ve en kısa sürede sonuca ulaşacaklarını söyledi. Asgari ücretin 31 Aralık’a kadar Resmi Gazete’de yayımlanması gerektiğini hatırlatan Işıkhan, “Komisyonlar ne kadar hızlı çalışırlarsa biz de sonucu o kadar hızlı açıklayacağız. Şu an tüm göstergeler olumlu gidiyor.” dedi.

asgari ücret

ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

Asgari ücretin enflasyon karşısında erimemesi için çalıştıklarını belirten Işıkhan, “Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek ilkemiz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatı var. Geçen yıl zorunlu koşullarda ikinci bir zam yapmıştık. Bu yıl da asgari ücretin alım gücünü koruyacak bir seviyede olmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

TEK ZAM OLACAK

Asgari ücrette iki zam yapılacağına dair iddialara da yanıt veren Işıkhan, “Asgari Ücret Yönetmeliğimiz yılda bir kere zam yapılmasını öngörüyor. Çok zorunlu koşullarda, deprem gibi… Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile asgari ücrete ikinci zammı yaptık. Bu yıl da tek zam olacak. Bu konuda işverenlerimizle de görüşüyoruz. İşveren desteği konusunda da değerlendirmelerimiz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret komisyonunun çalışmalarını yakından takip ettiklerini dile getiren Işıkhan, “Asgari ücret, çalışanlarımızın ve ailelerinin hayatını doğrudan etkileyen bir konu. Bu konuda hassasiyetimiz büyük. Komisyonun çalışmalarını bitirdiğinde, asgari ücreti kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.