Asgari ücretlilere MÜJDE! Yüzde 40 50'lik İlk adım atıldı! Maaş için son hamle altı üstü belli oldu

Kasım ayının bitmesine ve yıl sonunun yaklaşmasına sadece sayılı günler kaldı. Gözler asgari ücrete yapılacak olan zamma çevrili bekliyor. Peki asgari ücret 2024 ne kadar olacak? Asgari ücret kaç TL olacak?

Asgari ücretlilere MÜJDE! Yüzde 40 50'lik İlk adım atıldı! Maaş için son hamle altı üstü belli oldu

Kasım ayının bitmesine ve yıl sonunun yaklaşmasına sadece sayılı günler kaldı. Gözler asgari ücrete yapılacak olan zamma çevrili bekliyor. Peki asgari ücret 2024 ne kadar olacak? Asgari ücret kaç TL olacak? soruları arama motorlarındaki yerini en üst sırada almış gibi duruyor. Temmuz ayında yapılan ara zam sonrasında 11.402 TL olarak ödenen asgari ücret ana zam ile birlikte güncellenecek.

Aralık ayının ilk haftasında Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yapacak iken öncesinde uzmanların hesapları da tam sürat devam ediyor. Milyonlarca Asgari ücretli ve asgari ücret zammından etkilenen ödemeleri yapan birey, uzmanların hesaplamalarını yakından takip ediyor. SGK uzmanı Emin Yıldız'ın tek tek hesaplamasını yaptığı asgari ücret zammı ve olası detayları şu şekilde. 

Asgari ücrete senede bir kere yapılan zam son 2 senedir Temmuz ara zammı ile birlikte iki kere yapılmakta ve buna etken sebep olarak da enflasyon oranları gösterilmektedir. 2024 yılında asgari ücrete ara zam yapılmayacağı konusundaki iddialarda şu sıralar gündeme çıkarken, Ocak zammı detayları da ilk etap olarak araştırılıyor.

tl

TESPİT KOMİSYONU ÜYELERİ DEĞİŞTİ

Asgari ücret tespit komisyonunun Aralık ayının ilk haftasında toplanacağı müjdesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan vermişti. Her yıl işveren, işçi ve hükümet tarafından 5'er kişilik temsilcilerden oluşan komisyon Bu sene de Aralık itibarıyla toplanacak iken komisyon ile alakalı birçok yenilik mevcut. Turk- İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay Geçtiğimiz günlerde komisyon ile alakalı yaptığı açıklamada iki kadın ve iki erkek bireyin artı olarak komisyonda olacağını belirtmişti.

Uzmanlar asgari ücret 2024 zammı ile alakalı hesaplamalarında Yılın 2. yarısındaki enflasyon rakamlarının dikkate alınacağını belirterek yeni sene içerisinde 15-17.000 lira bandında değişebileceği öngörülüyor. Geçtiğimiz gün bakan Şimşek zamlar ile alakalı yaptığı açıklamasında yıl sonu enflasyon tahmini %65, 2. yarı enflasyon tahmini de %36 olarak belirlendiğini açıklamıştı.

tl

Enflasyon verisinin maaş kaybı telafisi için gerekli bir rakam olduğunu belirten bakan, sadece enflasyon zammının olması durumunda taraflar arasında memnuniyetsizliğin ortaya çıkacağını da sözlerine eklemişti. Asgari ücrette refah desteğinin de ekleneceği tahmin edilirken, Ekim ayı açlık sınırı 13.636 TL ve yoksulluk sınırı da 44.500 TL civarında açıklandı.

AÇLIK SINIRININ ÜZERİNDE OLACAK

Dolayısıyla Asgari ücretin açlık sınırının bir tık altında ya da bir tık üstünde olması planlanıyor. Bu kapsamda Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklaması sonrasında bu sefer açlık sınırının üzerinde bir ödeme zammı yapılacağı iddia ediliyor.

ENFLASYONA GÖRE ASGARİ ÜCRET ZAMMI

6 aylık enflasyonun %35.26 olarak açıklanması durumunda net asgari ücretin 15.422 TL'ye çıkartılması imkanı mevcut iken 6 aylık verinin %40,26 olabileceği tahminlerini sunan uzmanlar hesaplamalarında ise Asgari ücretin 15.992 TL'ye çıkabileceğini ifade ediyor. Buna artı %10'luk refah payının da eklenmesi beklenirken bu kapsamda Asgari ücretin net 17103 liraya ulaşacağı öngörülüyor