Asgari ücret zam geleneğini yeni bakan bozacak! Temmuz rafa kalktı Tavan oran ile zam yılda bir kere yapılacak!

2023 2. yarısı enflasyon rakamları asgari ücret zammı için de geçerli faktörler arasında yer alacak. Aralık ayı sonunda açıklanması planlanan asgari ücret zammı konusunda bir çok uzman hesaplamalarını sunmaya devam ediyor.

Asgari ücret zam geleneğini yeni bakan bozacak! Temmuz rafa kalktı Tavan oran ile zam yılda bir kere yapılacak!

Yeni yılın gelmesi ile birlikte asgari ücret zammı konusundaki gelişmeler an be an takip ediliyor. 2024 yılı için geçerli olacak olan asgari ücret zammı konusunda gözler Tespit Kurulu'nun toplanma tarihine çevrili bekleniyor. Uzmanlar asgari ücret zammı ile alakalı hesaplamalarını sunmaya devam ederken, yaptığı tahminleri genel olarak tutan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya'da asgari ücret zammı ile alakalı bir iyi bir de kötü haberi verdi. 2022 ve 2023 yılında enflasyon rakamları bir hayli yüksek seyretti. Bu durum ise asgari ücretlinin enflasyon karşısında ezilmesine mahal vermemek adına ek am olarak geri döndü. Son 2 senedir asgari ücrete Temmuz ara zammı da eklendi. Ancak hükümetin 2024 planlarından bahseden Kaya, asgari ücret ara zammının 2024 itibari ile rafa kaldırılacağından bahsederken, enflasyon karşısında ezilmeyecek bir rakamın Ocak 2024 zammı ile şekilleneceğini sözlerine ekledi.

TL

ASGARİ ÜCRET ZAM TAHMİNLERİ

2023 2. yarısı enflasyon rakamları asgari ücret zammı için de geçerli faktörler arasında yer alacak. Aralık ayı sonunda açıklanması planlanan asgari ücret zammı konusunda bir çok uzman hesaplamalarını sunmaya devam ediyor. %38 - %40 civarında olacak olan enflasyon rakamlarına bir miktar refah payının da eklenmesi olası gibi duruyor. Asgari ücret zammına 2024'te 1 kere zam yapılacağı için tavan ücret uygulamasına geçileceği de tahmin ediliyor. Bu durumun kabul edilmesi ile asgari ücretin 17 bin lira ile 18 bin lira değişkenlik gösterebileceği söyleniyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bilindiği üzere Aralık ayında toplantılarına balarken, bu toplantılarda bu sene asgari ücretli çalışanlarında olacağı, kadınların fikirlerinin de alınacağı açıklandı. Aralık ayı sonunda belirlenen asgari ücret zammı sonrasında Ocak ayında zamlı ödemeler başlayacak. Tavan zam uygulaması ile birlikte asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılmayacağı tahmin ediliyor.