Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Zam bekleyen asgari ücretliye ŞOK! Temmuz ayında cebinize bakın ne kadar kalacak?

Hükümetin ‘asgari ücrete ara zam yok’ açıklamasının tam tersine kimi uzmanlar asgari ücrete zam yapılması gerekliliği ya da zam yapılacağı Kulis bilgilerini sunmaya devam ediyor.

Yayın Tarihi: 18.06.2024 09:42
Güncelleme Tarihi: 18.06.2024 09:42

Zam bekleyen asgari ücretliye ŞOK! Temmuz ayında cebinize bakın ne kadar kalacak?

Enflasyonun yüksek seyri her vatandaşın cebine negatif olarak yansımaya devam ediyor. Temmuz ayından sonra her ürün ve hizmete yapılan olacak artış öncesinde asgari ücretli maaşlarına yapılmayacak olan zam kapsamında kara kara düşünürken, hükümetin ‘asgari ücretE ara zam yok’ açıklamasının tam tersine kimi uzmanlar asgari ücrete zam yapılması gerekliliği ya da zam yapılacağı Kulis bilgilerini sunmaya devam ediyor. Enflasyon sebepli olarak fahiş fiyatlar, vatandaşın alım gücü konusunda artışları da beraberinde getirirken, Hükümetin asgari ücrete ara zam yapmaya karşı çıkmasıyla birlikte, Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BESAR)’ın hesaplamalarıyla açlık sınırının asgari ücreti bile geride bıraktığı görülüyor. Yapılan açıklamada açlık sınırının Temmuz ayında 25.000 TL’nin üzerinde olacağı ön görülürken, bu durumun asgari ücrete zam olarak yansıyacağı iddiaları da yeşermeye başlıyor.

tll

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM VAR MI

Besar tarafından Haziran ayında hazırlanan raporda açlık ve yoksulluk sınırı verilerine göre geçinilecek olan en makul çalışan maaşlarının olması gereken tutar ortaya çıktı. Dört kişilik bir aile için yapılan hesaplamada geçinmek için 25 bin 374 lira en düşük tutar olarak belirlendi. bekar bir çalışanın ise yaşam maliyetinin ise 30 bin liranın üzerinde seyrettiği belirtildi.

tll

giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve diğer temel ihtiyaçlar 4 kişilik bir hanenin aylık zorunlu harcama tutarının 70 bin liraya kadar yükseldiği şu günlerde yoksulluk rakamı adı altında bahsedilen bu tutar, ülkenin yüzde 75’ini ilgilendirmekte.

Açlık sınırı ay ay artışına devam ederken, geçtiğimiz aya göre yüzde 4’ün üzerinde bir arrtış sergilediği ortaya çıktı. Ay ay eriyen asgari ücret tutarının Temmuz ayından itibaren 8.000 TL civarında reel değer kaybına uğrayacağı hesaplanırken, bu kapsamda en düşük 25.000 YL olması gerekliliği yinelendi.