Yunanistan Sineması Günleri ikinci kez İstanbul'da...

Yunanistan sinemasının ödüllü ve klasikleşmiş filmlerini İstanbul'da buluşturan Yunanistan Sineması Günleri, ikinci kez gerçekleşiyor.

Yunanistan Sineması Günleri ikinci kez İstanbul'da...

EMEIS Kültür Kolektifi ve istos film ile istos yayın'ın ortaklığıyla düzenlenecek etkinlik, 21-26 Kasım 2023 tarihlerinde Pera Müzesi'nde izleyicilerle buluşacak. Tüm gösterimler ücretsiz olacak ve Türkiye'de ilk kez restore edilmiş kopyalarıyla seyirciyle buluşacak 24 film, 60'lı yıllardan 90'lara uzanan bir zaman dilimini kapsayacak.

Etkinliğin açılışını, Jules Dassin'in sıradışı filmi "Prova" (The Rehearsal, 1988) yapacak. Yunanistan belgesel sinemasının dönüm noktalarından örnekler içeren etkinlik, politik ikon Grigoris Lambrakis'in ölümüne odaklanan "Mayıs’ta 100 Saat" (100 Hours In May, 1964), Yunanistan ve Türkiye'den göç eden işçilerin hikayesini anlatan "Son Durak Kreuzberg" (Last Stop Kreuzberg, 1975), ve Yunanistan belgesel sinemasının önemli isimlerinden Theo Angelopoulos'un epik başyapıtı "Kumpanya" (The Travelling Players, 1975) gibi önemli yapımları içerecek.

Uzun film programında, Yunanistan modern sanatının öncüsü Theofilos Hatzimichail'in yaşamını konu alan "Theofilos" (1987), bohem şair Napoleon Lapathiotis'in hikayesini anlatan "Meteor & Gölge" (Meteor & Shadow, 1985), ve Lord Byron'ın benzersiz portresini sunan "Byron: Şeytan İçin Bir Ezgi" (Byron: Ballad For A Deamon, 1992) gibi biyografik hikayeler de yer alacak.

Etkinlik ayrıca, Yunanistan belgesel sinemasının dönüm noktalarından seçilmiş eserleri içeren bir program sunacak. Grigoris Lambrakis'in ölüm saatlerini ve cenaze törenini anlatan "Mayıs’ta 100 Saat" (100 Hours In May, 1964), ekolojik felaketi konu alan "Megara" (1972), cinsiyet eşitliğini işleyen "Fournoi, Bir Kadın Toplumu" (Fournoi, A Female Society), toplumsal dönüşümü belgeleyen "Öteki Mektup" (The Other Letter, 1976), ve Avrupa'daki Romanların yaşamlarını takip eden "ROM" (1989) gibi önemli belgesellerle izleyicilere zengin bir deneyim sunacak.

Ayrıca, kısa film meraklıları için özel bir seçki de hazırlandı. Bu seçki, Thodoros Maragos'un "Arsa" (The Plot, 1971), Lakis Papastathis’in "Amerika’dan Mektuplar" (Letters From America, 1972), ve Pantelis Voulgaris’in ödüllü draması "Kaplan Jimmy" (Jimmy The Tiger, 1966) gibi önemli kısa filmleri içeriyor.

Yunanistan Sineması Günleri'nin tüm gösterimleri ücretsiz olarak Pera Müzesi'nde gerçekleşecek. Etkinlikle ilgili detaylar ve güncellemeleri sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.