Türkiye'yi Avrupalaştıracak dev adım! Çalışma saatlerinin kısalması TBMM onayında

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın çalışma saatlerinin güncelleneceği açıklaması sonrasında akıllara düşen soru, çalışma saatleri düşecek mi azalacak mı sorusu oldu.

Türkiye'yi Avrupalaştıracak dev adım! Çalışma saatlerinin kısalması TBMM onayında

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın çalışma saatlerinin güncelleneceği açıklaması sonrasında akıllara düşen soru, çalışma saatleri düşecek mi azalacak mı sorusu oldu. Esnek çalışma biçimini yaygınlaştıracaklarını açıklayan Bakan Işıkhan, TBMM'ye haftalık çalışma süresini 45 saatten 37,5 saate düşürmek için bir teklif sunduklarını açıkladı. Çalışan için hayati bir mesele olan esnek çalışma biçimi kapsamında gelir kaybı olmadan daha az çalışma imkanı sunulacak. Sunulan bu teklif kabul edildi mi? kabul edilecek mi ? çalışma saatleri kısalacak mı?

Bakan tarafından yapılan açıklama sonrasında milyonlarca çalışan vatandaş çalışma saatleri kısalacak mı? konusunda araştırmalara başladı. Konu ile alakalı Sosyal Güvenlik baş uzmanı İsa Karakaş resmi hesabından yaptığı açıklamada haftalık çalışma saatinin düşürülmesi teklifinin TBMM'ye getirildiğini belirtti.

iş

Kanun teklifi meclise sunuldu

Sunulan teklif kapsamında haftalık çalışma süresinin düşürülmesine istinaden gelir kaybının yaşanmayacak olması çalışanı heyecanlandırdı. Seçim öncesinde de eski Çalışma ve Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konu ile alakalı çalışma yaptıklarını belirtmiş ve bu durumun zorunlu olması gerektiğini söylemişti.

Ülkemizin sanayileşmeye başladığı ilk dönemlerinden beri işçilerin talepleri arasında yer alan çalışma saatlerinin kısalması konusunda yaşanan gelişme, bu zamana kadar ki atılan adımların en ön sırada yer alanı olarak kabul edildi. Bu kapsamda iş ve aile hayatı arasındaki dengelerin kurulması sağlanırken verimliliğin arttırılması amacı da öngörülmektedir. Özellikle de Batı ülkelerinde de çalışma saatlerinin kısalması konusunda önemli adımlar atılmaya başlamıştır. Amerika ülkelerinde haftalık çalışma saati 35 ile 40 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde ise haftalık çalışmak saati 45 saat olarak belirlenmiştir. Çalışma saatlerinin kısalması ile birlikte çağdaş ülkelerle uyumlu bir çalışma düzenine geçilmesi planlanmaktadır. Öte yandan iş gücünün artmasının sağlanacağı ve işçilerin yaşam kalitesinin yükseleceği haftalık çalışma süresinin kısalması ile sağlanacağı bilinmektedir

Ancak bazı kesim ise çalışma saatlerinin kısalması konusunda; işverenlerin maliyetlerinin artacağını öngörmekteyken gelir dağılımında bozulacağını iddia etmektedir. Çalışma saatlerinin kısaltılmasını yasal olarak zorunlu kılınması işveren ve işçi arasındaki mesafeyi arttıracağı konuşulmaktadır.