Türkiye saygı duruşunda: “Saatler 09.05’i gösterdiğinde hayat durdu”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85. yılında tüm yurtta saygıyla anıldı. Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte vatandaşlar, Atatürk’ün başarılarına ve mirasına sahip çıktıklarını gösterdi.

Türkiye saygı duruşunda: “Saatler 09.05’i gösterdiğinde hayat durdu”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 85. yılında tüm yurtta saygıyla anıldı. 

Atatürk’ün 85. ölüm yıl dönümünde Türkiye, onun kurduğu cumhuriyete ve ilke ve devrimlerine bağlılığını gösterdi. Saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birlikte tüm yurtta hayat durdu. 

10 kasım

Vatandaşlar, Atatürk’ün portrelerinin ve Türk bayrağının önünde saygı duruşunda bulundu. 

Okullarda, iş yerlerinde, evlerde ve sokaklarda Atatürk’ün hayatını ve başarılarını anlatan belgeseller, programlar ve şarkılar yayınlandı.

10

 Atatürk’ün sevdiği şarkılar, şiirler ve marşlar seslendirildi. Atatürk’ün gençliğe hitabesi ve İstiklal Marşı okundu.

Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir’de düzenlenen törene Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, milletvekilleri, askeri ve sivil yetkililer, yabancı misyon temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende, Atatürk’ün mozolesine çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı, Anıtkabir Özel Defteri’ne duygu ve düşüncelerini yazdı. 

Cumhurbaşkanı, “"Aziz Atatürk, vefatınızın 85'inci seneidevriyesinde bir kez daha zatıalinizi, silah arkadaşlarınızı vatanımız için toprağa düşen kahraman şehitlerimizi ve aynı ideal uğrunda kanlarını akıtan gazilerimizi rahmetle yad ediyoruz. İlk asrını büyük bir gururla geride bırakıp Türkiye Yüzyılı vizyonuyla ikinci asrına başladığımız Cumhuriyetimizi ilelebet payidar ve muzaffer kılmak için 21 yıldır olduğu gibi bugün de aşkla çalışıyoruz. Mazlumların umudu, kimsesizlerin kimsesi, vatandaşlarının gurur kaynağı olan Türkiye Cumhuriyeti'ni her alanda yüceltmeye devam ediyoruz. Türkiye'nin yükselişine, Türkiye Yüzyılı'nın inşasına ve milletimizin asırlık hedeflerine ulaşmasına hiçbir güç engel olamayacaktır. Ruhun şad olsun."

 

 

” dedi.