Bist 100
10.451,87 0%
DOLAR
32,7 1,31%
EURO
34,9 -0,02%
ALTIN
2.439,84 2,55%

TSK 300'üncü tank avcısına kavuştu!

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında FNSS tesislerinde düzenlenen törenle 300'üncü aracın teslimatı gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi: 10.11.2023 19:10
Güncelleme Tarihi: 10.11.2023 19:10

TSK 300'üncü tank avcısına kavuştu!

Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını modern teknolojilere uygun şekilde karşılama çabalarının devam ettiğini belirtti.

''YERLİ ÇÖZÜMLERLE İHTİYACI KARŞILAMAK BÜYÜK BİR GURUR!''

Görgün, yerli çözümlerin ve altyapıların projede büyük bir rol oynadığını vurgulayarak, "Kara araçlarında tamamen yerli çözümlerle ihtiyaçları karşılamak büyük bir gurur. Aynı zamanda dost ve müttefik ülkelerin taleplerini karşılamak da ayrı bir memnuniyet kaynağı" dedi. Görgün ayrıca, güvenlik güçlerine yeni araçlar kazandırmakla kalmayıp, mevcut araçları da en son teknolojilerle modernize ettiklerini ifade etti. Türkiye'nin 35'ten fazla ülkeye 4000'den fazla araç teslim ettiğini belirten Görgün, geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyar dolar daha fazla ihracat gerçekleştiklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün

FNSS Genel Müdürü Nail Kurt da projenin 300'üncü aracını teslim etmenin gururunu yaşadıklarını dile getirdi. Kurt, araçların muharebe sahasında yüksek koruma seviyeleri, kara ve suda görev yapabilme kabiliyeti ile dikkat çektiğini belirtti. Ayrıca, yerli çözüm ortaklarıyla işbirliğine vurgu yaparak, bu başarıyı ihracatla taçlandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi kapsamında ayda 19 araç üretim kapasitesine ulaşılmasının önemli bir başarı olduğunu vurgulayan Kurt, 344 aracın teslimatının gelecek yılın ortalarında tamamlanacağını sözlerine ekledi. 

Projede kullanılan PARS 4x4 ve KAPLAN araçlarının, zırhlı muharebe araçlarının hareket ve taktik manevra kabiliyetini üstün koruma yeteneği ve ateş gücü ile birleştiren en yetenekli tanksavar sistemleri olduğu belirtiliyor. Bu araçlar, modüler tasarımları sayesinde çeşitli harekat gereksinimlerine uygun hale getirilebiliyor, aynı zamanda amfibi özellikleriyle farklı koşullarda etkin bir şekilde kullanılabiliyor.