Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

TBMM son noktayı koydu! Ziraat IBAN'ınıza 5098 TL ödeme 6 güne yatacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, devletin sunduğu destekler konusunda köprü vazifesi görmektedir. Devlet tarafından çok fazla kalemde destek ödemesi mevcuttur.

Yayın Tarihi: 09.11.2023 22:58
Güncelleme Tarihi: 09.11.2023 22:58

TBMM son noktayı koydu! Ziraat IBAN'ınıza 5098 TL ödeme 6 güne yatacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, devletin sunduğu destekler konusunda köprü vazifesi görmektedir. Devlet tarafından çok fazla kalemde destek ödemesi mevcuttur. Belli aralıklarla düzenli olarak ya da tek seferlik olan çok sayıda destek ödemesi mevcuttur. Sosyal yardım almak için başvuru yapan vatandaş, Aile Bakanlığı'nın süzgecinden geçmesi durumunda destek ödemelerinden hak sahibi olabilmektedir.

Sosyal yardımdan faydalanan birey, hesaplarına ne zaman yardım ödemelerinin aktarılacağı konusunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yapacağı açıklamayı beklemektedir. Maaş olarak düzenli bir şekilde ödenen diğer bir destek de evde bakım maaşı olarak bilinmektedir. Temmuz 2023 zammından sonra 5098 TL olarak ödenen evde bakım maaşı sorgulaması her ay hak sahibi vatandaş tarafından yapılmaktadır. Bu takip için genellikle de e-devlet platformu kullanılabilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kasım ayı sosyal yardım ödemelerinin ne zaman hesaplara aktarılacağı merakla araştırılıyor. Bakanlık tarafından yayınlanan ödeme listesinde yer alan bireyin hesabına 6 gün sonra 5.098 TL ödeme yatacak. Adı soyadı bakanlık tarafından belirlenen listede yer alan birey PTT'den anında ödemesini alacak. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın onayı ile sosyal destek ödemeleri devam ediyor. Kasım ayı evde bakım maaşı ödemeleri için gözler bakanlığa çevrili beklerken son dakika yapılan açıklamaya göre e-devlet'ten kasım ayı ödemeleri listesi sunulmuş bulunuyor. Listede adı soyadı ve T.C kimlik numarası olan bireye evde bakım maaşı ödemeleri 15 Kasım itibariyle ödenecek olup toplamda 5098 TL olacaktır.

RGR

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI

Evde bakım maaşına kimler alabilir işte detaylar. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile devlet tarafından sunulan en önemli destekler arasında yer alan evde bakım maaşı hasta, yaşlı ya da engelli olan bireye ya da ona bakan kişiye her ay düzenli bir şekilde ödenmektedir. Evde bakım maaşından faydalanabilmek için hane içinde kişi başına düşen gelir Asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir. Öte yandan bakıma muhtaç olan birey için tam teşekküllü hastaneden edinilmiş sağlık raporu da başvuru sırasında teslim edilmesi gerekmektedir.

TL

Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden ya da e-devlet üzerinden evde bakım maaşı başvurunuzu tamamlayabilir her ay PTT üzerinden 5.098 TL ödeme alabilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI KASIM ÖDEMELERİ

Her ayın ikinci yarısı ödenmeye başlayan evde bakım maaşı ile alakalı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Göktaş ay ay düzenli açıklamalarını yapmaktadır. Kasım ayı evde bakım maaşı ödemeleri ile alakalı olarak Bakan Göktaş 15-31 Kasım 2023 tarihleri arasında hesaplara otomatik aktarılacağını belirtmiştir. Başvuru sırasında verilen Ziraat Bankası IBAN numarasına ya da PTT hesabınıza ayın 15'inden sonra ödemeler otomatik olarak aktarılacaktır