Balıkesir’de Gezilmesi Gereken Yerler

Balıkesir’de Gezilmesi Gereken Yerler

Balıkesir’de gezilmesi gereken yerler, Ege bölgesini ziyaret edecek kişilerin bilmesi gereken bir konudur. Hem Marmara hem de Ege bölgesinde yer almasına rağmen, özellikle Ege kıyılarında birçok doğal ve tarihi güzellik barındıran Balıkesir, oldukça büyük tatil kentlerine de sahiptir. Eğer sizler de Ege Bölgesi’ne veya Balıkesir’e ziyaret gerçekleştirmek istiyorsanız, içeriğimizi inceleyerek Balıkesir’de  gezilmesi gereken yerler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Balıkesir, Ege denizi ile Marmara denizine kıyısı olan ve her iki tarafta da birçok doğal güzellik barındıran şehirlerimizden biridir. Özellikle yemek ve tatil kültürlerinin oldukça gelişmiş olduğu ve ülkemiz vatandaşları tarafından yaz tatili için sıkça tercih edilen Balıkesir, çoğunluğu ormanlardan ve doğal alanlardan oluşan bir cennet niteliğinde görülmektedir.

Bugün Balıkesir’in çevresinde gezebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Bunun yanında yaz tatili için belirli ilçelerde ve koylarda ev ile otel kiralayabilir, unutulmaz tatiller yapabilirsiniz. Fakat büyük bir yüzölçümüne sahip olduğu için ulaşımda zorluklar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden kişisel arabanızla geziye çıkmanız tavsiye edilir.

1) Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı ülkemizin en büyük ormanlarından biri olarak bilinmektedir ve birçok hayvan çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında Avrupa’nın en büyük ikinci oksijen deposu olarak bilinmektedir. Doğa ile iç içe bir gezi düzenlemek ve doğal güzellikleri görmek istiyorsanız, yolunuzu uzatarak Kazdağı Milli Parkını ziyaret edebilirsiniz. İçerisinde birçok plaj bulunmakla birlikte şelale, nehir ve yeraltı suları gibi zenginlikler de bulunur.

2) Şeytan Sofrası

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer alan ve tepede bulunan Şeytan Sofrası, Ege Denizi’ni ve Ayvalık’ın eşsiz manzarasını izlemek için tartışmasız en iyi konumlardan biridir. Bir işletme olarak bu tepede açılan restoran, zamanla bölgenin ismini almasını sağlamıştır. Özellikle gün batımlarında ve doğa gezilerinde mutlaka tercih edilmektedir. Sizler de buranın manzarasını gördüğünüzde içiniz açılacak ve bir kez daha gelmek isteyeceksiniz. Bu yüzden Şeytan Sofrası Balıkesir’de gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

blank

3) Cunda Adası

Cunda adası, Ayvalık ile Yunanistan sınırında bulunan oldukça şirin ve tarihi yapılarla dolu bir ada olarak bilinmektedir. Yunan ile Ege mutfağının birleşiminden ortaya çıkan eşsiz mutfağa sahip olan bu yörede hem kahvaltıları hem de akşam yemeklerini mutlaka denemelisiniz. Bunun yanında unutulmaz bir yaz tatili deneyimi için de Cunda adası ziyaretçilerini beklemektedir. Ayvalık üzerinden kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

blank

4) Antandros Antik Kenti

Milattan önce sekiz bin yılına dayanan tarihi ile Roma kalıntılarını içerisinde barındıran Antandros antik kenti, Balıkesir yolculuğunuzda Edremit ilçesi yolunda denk gelebileceğiniz tarihi açıdan oldukça önemli bir antik kenttir. Efes ile bağlantısı olduğu düşünülen ve henüz kazı çalışmaları bitmemiş olan bu antik kent, çevresinde tatil şehirlerini ve doğal güzellikleri de barındırmaktadır. Elde edilen bulgular da Balıkesir arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

blank

5) Kuş Cenneti Milli Parkı

Kuş Cenneti Milli Parkı, Balıkesir’in Bandırma ilçesinin kuzeyinde yer alan ve içerisinde sayısız kuş türünü barındıran büyük bir milli parktır. Avrupa tarafından da koruma altına alınan bu park, büyük bir gölden ve ormanlık alandan oluşmaktadır. İçerisinde her çeşit kuş türü bulunduğu için ziyaretçilerin de ilgisini çekmektedir. Sizler de buraya uğrayarak güzel bir doğa gezisi düzenleyebilir ve daha önce görmediğiniz kuşları görebilirsiniz.

Bu önerilerin yanında Edremit’te, Ayvalık’ta, Burhaniye’de ve Marmara Adası’nda gezebileceğiniz birçok nokta bulunmaktadır. Sizler de Balıkesir’in doğal güzelliklerini görmek ve gezmek için hemen plan yapmaya başlayabilirsiniz. Umarız bir sonraki gezinizde Balıkesir’de görmeniz gereken yerleri de gezme fırsatı yakalarsınız.

 Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*