Bist 100
9.312,12 0%
DOLAR
31,02 0,03%
EURO
33,71 0,28%
ALTIN
2.021,63 0,17%

SON DAKİKA asgari ücret zam teklifi! Ocak'ta 17.000 TL Temmuz'da 20.500 TL

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener geçtiğimiz gün partisinin grup toplantısında İyi Parti'nin asgari ücret talebini iletti. Meral Akşener Asgari Ücretle alakalı talebinde Ocak ayında yapılacak olan zam tutarını ve Temmuz ayında ön gördükleri tutarı belirtti.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 12:25
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 12:25

SON DAKİKA asgari ücret zam teklifi! Ocak'ta 17.000 TL Temmuz'da 20.500 TL

Asgari ücret zammı merakla beklenirken, zam ile alakalı da siyasi liderlerden spekülasyon dolu açıklamalar da gelmeye devam ediyor. 11 Aralık'ta toplanacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu neticesine Aralık ayı bitmeden varacak iken parti liderleri de asgari ücret zammı konusunda taleplerini sunmaya devam ediyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener geçtiğimiz gün partisinin grup toplantısında İyi Parti'nin asgari ücret talebini iletti. Meral Akşener Asgari Ücretle alakalı talebinde Ocak ayında yapılacak olan zam tutarını ve Temmuz ayında ön gördükleri tutarı belirtti. Akşener açıklamasında Ocak ayında 17.000 TL'ye çıkartılmalı derken, ara zam yapılmayacağı açıklamalarına istinaden de Temmuz ayında 20.000 TL seviyesine çıkması gerekliliğini belirtti.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET ÖNEMLİ DEĞİL

TBMM'deki grubu ile düzenlediği toplantısı sonrasında talepleri tek tek ileten Akşener; asgari ücrete senede 2 kere zam yapılması konusunda ısrarlı olacaklarını belirtti. Öte yandan asgari ücret zammının belirtilmesi sırasında mevcut asgari ücretin bi öneminin olmadığını açıklayan Akşener, Türk-İş’in, açlık sınırının, baz alınması gerekliliğini sundu.

Asgari ücretli çalışanın maaşının açlık sınırın altında kalmaması gerekliliğini vurgulayan Akşener, gıda enflasyonunun ve manşet enflasyonun beraber hesaplanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

SADECE ENFLASYON ZAMMI YETMEZ

Asgari ücret zammı genel olarak enflasyon rakamların üzerinde seyrediyor. Sadece enflasyon zammı asgari ücretli çalışanı artışlardan korurken, refah payının eklenmesi asgari ücretlinin alım gücünü arttrıdığı biliniyor. Bu konuya da değinen Akşener, asgari ücret zammı için enflasyon rakamlarına ek olarak zam eklenmeli çağrısını da sundu.

Yüzde 36’lık enflasyon hedefiyle birlikte yüzde 4'lük refah payı zammının sonrasında Ocak ayında 17.000 TL olması ve Temmuz ayında da 20,500 TL olması gerekliliği açıklanırken, enflasyonun hedef enflasyon üzerinde seyretmesi durumunda da bu farkın Temmuz ayında ilave edilmesi gerekliliği bildirildi.