Netflix’teki En İyi 10 Bilim Kurgu Dizisi

Netflix’teki En İyi 10 Bilim Kurgu Dizisi

Bilim kurgu denilince akla gelen tipik senaryolar vardır. Bilim kurgu dizileri genel olarak üst hayal içeren gelecekler, ileri düzey teknolojiler, uzay hayatı ve uzak gezegenlerde yaşam ya da savaş gibi unsurları barındırır. Netflix de bu unsurları başarıyla işleyerek büyüleyici yapımlar ortaya koyarken, yayın haklarını da elinde bulundurduğu yapımlarla dikkat çekmeye devam ediyor. Sizler de üst düzey teknoloji ile hayali bir uzak geleceğe dalmak istiyorsanız, listemize kesinlikle göz atın! İşte, Netflix‘teki en iyi 10 bilim kurgu dizisi!

1. Dark

IMDb:8,8
Son dönemlerde bilim kurgu türünün favorileri arasında yer alan Alman yapımı Dark, Winden kasabasında bir çocuğun kaybolma hikayesi ile başlıyor. Sırlarla dolu kasaba bilinmeyenleri açığa çıkarırken, 33 yılda bir tekrar eden zaman dilimi, radyoaktif sızıntıların yüksek gücü ve zaman yolculuğu üzerine kurulan bilim kurgu dizisinin senaryosu son derece dikkat çekiyor. Geçmiş ve gelecek arasında, şimdiki zamanın kaoslarıyla ve zaman kavramının birbirine girdiği dizide son derece dikkatli olmanız ve olayları kaçırmamanız gerekiyor.

***

2. Sense8

IMDb:8,3
Bilim kurgu ile birlikte fantastik ve drama türünü de bulabileceğiniz Sense8, bilim kurgu türünde adından çokça söz ettiren diziler arasında yer almayı başardı. Dünyanın 8 farklı konumunda yaşayan ve birbirinden tamamen farklı ve habersiz olan 8 insanın, sıradışı bir biçimde birbirlerinin bilinçaltlarını paylaşmalarını hikayeleştiren diziyi çok seveceksiniz. Birbirlerinin bilinçaltını paylaşan ve giderek birbirlerini hissetmeleri ile ilginçleşen senaryoda, bu 8 kişinin yeteneklerini, zihinlerini ve bilgilerini paylaşmaları ile onları ortadan kaldırmaya çalışan düşmana karşı mücadele endişelerini göreceksiniz.

***

blank

3. Altered Carbon

IMDb:8,0
Ana karakter olarak Takeshi Kovacs’ın hikayesini anlatan bir bilim kurgu dizisi göreceksiniz. Ceza olarak 250 yıllık bir uykuya mahkum kalan Kovacs, sonunda uyandırılır ve son derece zengin bir iş adamı olan Bancroft, Kovacs’ın kendisi için çalışmasını ister. Bancroft’un, Kovacs’ın uyandırılmasını istediği bir neden vardır: katilini bulmak. Bancroft, öldükten sonra kortikal bellek sayesinde hayata geri döner, ancak yaşanları hatırlamaz. Olayları hatırlamayan Bancroft, katilini bulması için Kovacs’ı mecbur bırakır ve olaylar başlar.

***

blank

4. Black Mirror

IMDb:8,8
Black Mirror, bir bilim kurgu dizisi olmakla beraber, aynı zamanda gerilimi de tatmanız için oldukça iyi bir dizi. Her bir bölümde farklı hikayelerin yer aldığı bu bilim kurgu dizisinde teknoloji, sosyal medya, dünyanın evrimi gibi konuları görecek ve akla hayale gelmedik ilginç hikayelere eşlik edeceksiniz. İğneleyici, dikkat çeken konularıyla Black Mirror, izlemeniz gereken en iyi bilim kurgu dizileri arasında yerini alıyor.

***

blank

5. Stranger Things

IMDb:8,7
Bu bilim kurgu dizisinde ABD’de, mütevazi bir kasabada yaşayan 4 arkadaştan birinin kaçırılmasıyla gelişen olayları izleyeceksiniz. Okul çağındaki arkadaşlardan biri, eve dönerken bir yaratık tarafından kaçırılır. Kaçırılan çocuğun ailesi ile 3 yakın arkadaşı, çocuğu kurtarmak için ellerinden geleni yapacak ve hayatları değişmeye başlayacaktır. Kaybolan arkadaşlarını aramayı asla bırakmayan çocuklar, ormanda Eleven isimli, laboratuvardan kaçtığı öğrenilen denek bir kızla karşılaşır ve olaylar gitgide ilginçleşir.

***

blank

6. Limitless

IMDb:7,4
2011 yılında beyazperdeyle buluşan Limitless filminden uyarlanan bu bilim kurgu dizisi, 28 yaşında sıradan bir müzisyen olan Brian Finch’in değişim hikayesini anlatıyor. Brian, Bir kendisine tavsiye edilen özel bir ilaç alır ve 12 saat sonra beyninin tüm fonksiyonlarını kullanmaya başlar. Bu sayede Brian, FBI’da çalışmaya başlamıştır. FBI’da çözülmesi zor vakalarla ilgilenen Brian, olayların ortasında kalarak şüphe uyandırmaya başlar. Bu zaman dilimde ise ilacın sırrı çözülmeye başlayacaktır.

***

blank

7. Lucifer

IMDb:8,2
Cennette bir melekken, babası tarafından kovularak Cehennem Kralı olan Lucifer’ın hikayesini göreceğimiz bu bilim kurgu dizisinde, olayların akışına kapılacak ve aynı zamanda eğlenceli dakikalar geçireceksiniz. Renkli ve eğlenceli hayatı nedeniyle Los Angeles’ta yaşamayı tercih eden Lucifer, Lux adında bir gece kulübü açar. Yerinde duramayan ve aksiyon isteyen Lucifer, özel güçleri sayesinde Los Angeles Polis Departmanı’nda danışmanlık yapmaya başlar. Suçluları yakalamak için dünyada çalışan Lucifer, bir yandan da cehenneme geri dönmemek için babasıyla mücadele eder.

***

blank

8. Walking Dead

IMDb:8,2
Bulaşıcı bir hastalığın medeniyeti yerle bir ettiği bu bilim kurgu dizisinde, insanların zombileşme hikayesini göreceksiniz. Zombilerler mücadele etmenin tek yolu, onları kafalarından vurarak öldürmektir. İnsanları ısırıp, onları zombi yapan ve hayvan yiyerek beslenen bu aylaklara karşı hayatta kalma savaşı veren bir grup vardır. Grubun lideri ise şerif yardımcısı Rick Grimes’tir.

***

blank

9. Better Than US

IMDb:7,4
Yakın gelecekte ve belirsiz bir zaman dilimde geçen Rus yapımı bilim kurgu dizisi, iki tür robotun yaygınlaşmaya başlaması ile gelişen olayları konu ediniyor. Öğrenebilen ve aynı zamanda gelişebilen bir yapay zekaya sahip üçüncü tür robot Arisa, kopmak ve parçalanmak üzere olan bir aileye gider. Arisa’nın peşinde ise şirket, dedektifler ve teröristler vardır.

***

blank

10. The Rain

IMDb:6,3
Bu bilim kurgu dizisinde, İskandinavya nüfusunun yüksek çoğunluğunu yok eden ve yağmur yağmasıyla gelen virüs tüm hayatı alt üst etmesi anlatılıyor. Virüsten kurtulmayı başaran Danimarkalı 2 kardeş, güvenli bir yer bularak yeni bir hayat kurma hayaliyle yola koyulur. Kardeşler, virüsten kurtulmayı başaran bir grup gençle karşılaşır ve bilim kurgu ile birlikte korku, heyecan, maceranın yer alacağı bir hayatta kalma hikayesi başlamış olur.

***Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*