Aksiyon Filmleri Sinema Tarihinin En iyileri

Aksiyon Filmleri Sinema Tarihinin En iyileri

Aksiyon Filmleri, genellikle içerisinde bolca adrenalin barındıran filmlere denilmektedir, Aksiyon Filmleri kimileri için silahlı çatışmalar, savaş filmleri vb. silahlı materyal içeren filmler olurken, kimileri için ise Dövüş sanatları, hızlı giden arabalar ve hatta biraz bilim kurgu eklenerek yapılan fantastik konulu filmler olmaktadır.

Her izleyici bilir ki aksiyon filmlerinin sinema sektöründeki yeri daima ayrıdır. Her sinema seyircisinin gönlünde zaman zaman keyifli bir aksiyon gecesi geçirmek yatar. Siz de durmak bilmeyen kovalamacalar, hızı kesilmeyen arabalar, son teknolojilerle düşmek bilmeyen adrenalin ve sınırsız klasik macera arayanlardansanız, IMDB puanları ile birlikte hazırladığımız sinema tarihinin en iyi aksiyon filmleri listemiz tam da size göre!

1. Kara Şövalye – The Dark Knight (2008)


IMDb Puanı: 9.0
Çizgi roman kahramanı Batman için yapılan en iyi filmin Kara Şövalye olduğunu herkes bilir. Senaryosunu Jonathan Nolan’ın yazdığı ve kardeşi Christopher Nolan yönettiği Kara Şövalye, DC Comics’in kurgusal karakteri Batman’den esinlenilerek yapılmıştır.
Tüm Batman senaryolarını geride bırakan filmde, kahramanımızın Gotham şehrindeki suçları durdurmak ve tüm sokakları temizlemek için mücadele verir. Teğmen Jim Gordon ile Savcı Harvey Dent ise bu mücadelesinde Batman’e yardım eder. Suçlularla mücadele sorunsuz bir şekilde ilerlerken, karşılarına suç dünyasının efsanevi ismi Joker çıkar.
Son derece başarılı bir kurgu ortaya koyan filmde, gösterilen mücadelenin görsel efektler ve aksiyon sahneleri ile desteklenmesi, izleyenleri kendisine hayran bırakıyor.

2. Başlangıç – Inception (2010)


IMDb Puanı: 8.8
İşini mükemmel bir şekilde yapan Dom Cobb, insanların rüyalarına girerek savunmasız anlarında bilgiler çalan bir hırsızdır. Dom’un sahip olduğu bu yetenek, başına belalar açmıştır. Kurumsal bir şirket casusu, Dom’un tüm ailesini tehlikeye sokmaktadır. Şirket, Dom’un ailesine karşılık son bir iş yapma teklifi sunulur. Bir girişimcinin sırlarını çalarak aklına yeni fikirler ekmesi gereken Dom, başarılı olacak mıdır?
Christopher Nolan imzalı bu yapım, hayal dünyasının tüm sınırlarını zorlayarak aksiyon dolu bir seyir zevki sunuyor.

3. Matrix – The Matrix (1999)

blank
IMDb Puanı: 8,7
Mesleği bilgisayar programcılığı olan Thomas Anderson, aynı zamanda Neo mahlasını kullanan usta bir hackerdır. Neo, siyah takım elbiseli ve gözlüklü adamlar tarafından takip edilir. Bu takibin nedenini Morpheus’dan öğrenecek olan Neo, kendini Morpheus’un aktardığı bilgilere güvenmek zorunda olduğu bir komplonun içinde bulur. Yaşadıkları dünya, uzaydan gelen yaratıkların bir ürünüdür. Neo, Trinity ve Morpheus’un yardımını alarak içine düştükleri düzeni yıkmak için mücadele eder.

4. Avengers: Endgame (2019)

blank
IMDb Puanı: 8.7
2019 yılına damgasını sunan Avengers Endgame, Marvel Evreni’nin en sevilen, final filmi olarak vizyona giren ve tüm zamanların en çok izlenen yapımıdır. Marvel Evreni’nin geçmiş filmlerini izlemediyseniz, yalnızca Endgame’le hikayeyi anlamanız zorlaşacaktır.
Sonsuzluk Savaşı sonrasında birçok kahraman yok olmuştur. Mutlak gücü elde eden Thanos, gezegeni karanlık bir sürece sürükler. Eski günler özlem içinde anılmaktadır. Kahramanlar, Thanos’un mutlak gücü sonrası kaybettikleri sevdiklerinin yasını tutarken, bazı kahramanlar ise uzayda yaşam mücadelesi verir. Ancak yine de kahramanlar için Thanos hükümdarlığını bitirecek son bir şans olacaktır. Kahramanlar bu şansı değerlendirebilecekler midir?

5. Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

blank
IMDb Puanı: 8.6
Film, konusunu İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunu James Ryan isimli askeri bulma çalışmalarını konu edinir. Savaş için 4 oğlunu gönderen bir anne, 3 oğlunun öldüğü haberini alır. Yaşayan son oğlu Er James Ryan’ın yaşayıp yaşamadığını öğrenmek için bilgi ister. Er Ryan için seferber olan Amerikan ordusu, onun yaşadığını annesine iletmek için ellerinden ne geliyorsa yapar.
Teknik olarak bakıldığında savaş sahneleri ile kusur barındırmayan film, savaş ortamını hissettirecek ve etkisi altına alacak senaryosu ile birlikte kült filmler arasında yer almayı başarmıştır.

6. Yedi – Seven (1995)

blank
IMDb Puanı: 8,6
Bir seri katil, 7 ölümcül günahı işleyen kişileri kendi oluşturduğu yöntemleri kullanarak öldürmektedir. Temelini Hristiyanlık inançlarından alan yedi ölümcül günah; kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, yıkıcılık ve tembelliği temsil etmektedir. İki dedektif, seri katilin peşine düşer.
Film, ABD’de gösterime girdiği hafta 14.000.000 dolar hasılat elde ederek rekor kırmıştır. Yönetmenlik koltuğunda David Fincher’ın oturduğu film, sürükleyici konusu, aksiyon sahneleri ve oyuncu performanslarıyla tüm dünyada büyük bir başarıya imza atmıştır.

7. Léon – (1994)

blank
IMDb Puanı: 8.6
New York’ta yaşayan ve dağılan ailesini sevmeyen 12 yaşındaki küçük kız Mathilda’nın en değer verdiği kişi küçük kardeşidir. Mathilda’nın babası, uyuşturucu batağına bulaşır ve mafya tarafından tüm aile bireylerinin ölümüne sebep olur. Olay sırasında alışverişte olan Mathilda, kıl payı kurtularak soğukkanlı katil Leon’un dairesine saklanır. Leon, Mathilda’ya karşı içten bir sevgi besleyerek onu korumaya alır.

8. Olağan Şüpheliler – The Usual Suspects (1995)

blank
IMDb Puanı: 8,5
San Pedro’da bir tekne patlaması sonra polisler olay yerine gider. Polisler, patlayan teknede 27 ceset bulur ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu parası ele geçirir. Patlamada iki kişi yaralı olarak kurtulur. Kurtulan kişiler Macar terörist ile Verbal Kint adında bir tetikçidir. Kint, olayın sorumlusu olan beş suçlunun nasıl bir araya geldiğini, kaçırılan bir kamyonu ve bir suç imparatorunu 6 hafta öncesinden başlayarak polislere anlatır.

9. Köstebek – The Departed (2006)

blank
IMDb Puanı: 8.5
Genç ve göreve yeni başlayan polis Billy Costigan, Güney Boston polisinin mücadele verdiği mafya babası Frank Castello’nun bölgesinde büyümüştür. Bu nedenle teşkilat, Costigan’a mafya içine sızma görevi verir. Teşkilat içerisinde hızla yükselen başka bir genç polis Collin Sullivan, Billy’nin içine sızdığı mafyanın lideri Castello’ya hizmet etmektedir. Bir süre sonra teşkilat ve mafya, aralarına köstebek sızdığını anlar. Teşkilat ve mafya tarafından tespit edilmeye çalışılan polisler, artık büyük bir tehlike altındadır.

10. 1917- (2019)

blank
IMDb Puanı: 8.5
Senaryo ve yönetmenlik koltuğunda Sam Mendes’in oturduğu film, Birinci Dünya Savaşı sırasında iki askere verilen görevin yerine getirildiği takdirde binlerce hayatı etkileyeceği konusunu işler. Britanyalı iki genç asker Onbaşı Schofield ve Onbaşı Blake, yerine getirilmesi imkansız olan bir göreve atanırlar. Hayatlarını kurtaracakları insanların içerisinde kendi yakınlarının olması da bu görevi onlar için büyük ve anlamlı kılmaktadır.

11. İhtiyar Delikanlı – Oldboy (2003)

blank
IMDb Puanı: 8.4
Güney Kore yapımı bir manga serisi olan film, aynı adla beyaz perdeye aktarılmıştır. Uzak Doğu’nun en iyi filmler listesinde yer alan İhtiyar Delikanlı, mutlu bir hayata sahip Oh Dae-su adlı bir iş adamının başına gelecekleri konu edinir. Günün birinde ani bir baskınla evinin önünden kaçırılmasıyla başlar. Oh Dae-su, sabah uyandığında kendini özel yapım bir hücrede bulur. Karısının katledildiğini öğrenen adam, 15 yıl süren esaret sonrasında salınır. Tüm bu olanların intikamını almak isteyen adam, öğrendiği gerçeklerle kendini değişik olayların içinde bulur.
Bol miktarda kan ve vahşetin yer aldığı bu aksiyon filmini aynı zamanda öğretici bulacaksınız.

12. Yaralı Yüz – Scarface (1983)

blank
IMDb Puanı: 8.3
Al Pacino’nun baş rolünü üstlendiği Tony Montana karakteri ile Scarface (Yaralı Yüz) filmi, çıkış yaptığı günden bu yana en iyi aksiyon filmleri arasındaki yerini korumaktadır.
Fidel Castro, Küba’da istenmeyen rejim muhalifleri için Amerika’ya göç etme olanağı sağlar. Küba’ya göç etmek isteyen insanların arasında suçlular ve akıl hastaları da yer alır. Suçlular arasında bulunan Tony Montana ve yakın arkadaşı Manny Ribera, Miami’ye göç eder. Montana, Miami’de kendisini uyuşturucu baronlarından biri olan Frank Lopez’in himayesinde bulur. Geldiği yerden daha yükseklere ulaşmak isteyen hırslı Montana, istediğini alabilecek midir?

13. Kapışma – Snatch (2000)

blank
IMDb Puanı: 8,3
Turkish ve ortağı Tommy, çaylak ve aynı zamanda lisanssız iki boks organizatörleridir. Yasadışı boks işinde bulunan büyük isim tuğla kafayı, maç için ikna etmeyi başarırlar. Maç kurallarını hiçe sayıp, kendi kuralları ile oynayan Çingene Mickey yüzünden işler iyice karışır. Karışan olaylar esnasında dört parmak Franky ve 86 karatlık elmas Londra’da kaybolmuştur. Franky’nin kuzeni Avi, kurulan tuzağı anlar. Avi, Frakny’yi kontrol etmek ve elması bulmak için sağ koluyla birlikte Londra’ya gelir.

14. Soysuzlar Çetesi – Inglourious Basterds (2009)

blank
IMDb Puanı: 8.3
Başrollerini Brad Pitt, Melanie Laurent ve Christoph Waltz’ın paylaştığı Soysuzlar Çetesi, son zamanların en çok izlenen aksiyon filmleri arasında yer alır. Soysuzlar Çetesi, ailesi katledilen bir kızın yeni bir kimlik edinerek Paris’e yerleşmesi ve sonrasında yaşanan olayları konu edinir.

15. Cesur Yürek – Braveheart (1995)

blank
IMDb Puanı: 8,3
William Wallace, yaşanan büyük acılar sonrasında memleketi İskoçya’ya geri döner. William Wallace’ın yapmak istediği şey, çiftçilik ile sakin bir hayat geçirmektir. Ancak Wallace, çocukluk aşkıyla karşılaşır ve kendini dipsiz bir kuyunun içinde bulur. İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkı Murron’a tecavüz etmeye çalışır. William, Murron’ı kurtarır. Ancak sonrasında Murron’ın ölmesine ve bir dönemin değişmesine neden olacaktır.

16. V for Vendetta (2005)

blank
IMDb Puanı: 8.2
Film, İngiltere’de geçen ve fikir ile düşünce özgürlüğüne vurgu yapan konuları işler. Kendine V adını veren bir adam, yüzüne taktığı maske ve giydiği siyah kıyafetlerle gezerek, hükümetlerin halka yaptığı baskılardan korkmaması çağrısı yapmaktadır. Hükümeti halkın seçtiğini ve baskı uygulanarak düşüncelerin değiştirilemeyeceğini vurgulayan filmde, kahramanımız çağrısını ses getirecek eylemler eşliğinde yapar. Bu eylemleri gerçekleştirirken ise şiddet kullanmaktan asla çekinmez.

17. Dunkirk (2017)

blank
IMDb Puanı: 7,9
Christopher Nolan imzası taşıyan Dunkirk’ün konusu, İkinci Dünya Savaşı’nın kaderini yeniden yazacak Dunkerque Tahliyesi’ni anlatır. Dunkirk, yüz binlerce İngiliz ve müttefik askerlerinin, düşman tarafından deniz ile kara arasında sıkıştırılması ile başlar. Sıkışan askerlerin arkasında deniz vardır ve saldırıya karşı çaresiz duruma düşerler.

18. Yarının Sınırında – Edge of Tomorrow (2014)

blank
IMDb Puanı: 7.9
Tom Crouise’un baş rolünde yer aldığı Yarının Sınırında, uzaylıların dünyaya saldırması ve dünyanın uzaylı düşmanlara karşı ordularını birleştirmesini konu edinir. Daha önce savaş tecrübesi olmayan Bill Cage’e verilen ilk görev intihardır. Cage, savaşın hemen başında ölür. Olaylar bundan sonra gelişmeye başlayacaktır. Ölümü sonrasında tekrar dirilen Cage, kendisini sürekli olarak bu döngünün içinde bulur.

19. Tam Gaz – Baby Driver (2017)

blank
IMDb Puanı: 7,6
Genç Baby, oldukça deneyimli bir sürücüdür. Genç görünümü ile dikkat çeken ve bu sayede Baby lakabı ile anılan adam, banka soyguncuları için sürücülük yapmaktadır. Bir banka soygunu sonrası kaçış için sürücülük yapan Baby’nin yolu bir suç lideri ile kesişir. Baby, artık bu suç lideri ile çalışmak zorundadır. Başarısızlığa mahkum olacak bu soygun sonrasında işler ters gider. Baby, peşine düşen insanları atlatabilecek midir?

20. John Wick (2014)

blank
IMDb Puanı: 7,4
Emekliliğe ayrılan tetikçi John Wick, emekliliğinin tadını çıkaracakken karısının yakalandığı hastalığı öğrenir ve hayatı altüst olur. Karısından kendisine ise geriye en değerli varlığı, köpeği kalır. John’un evine baskın yapan üç gangster, köpeğini de öldürecektir. Gangsterler arasında mafya babası Viggo Tasarov’un oğlu Josef Tasarov da vardır. Tasarov, John’un geçmiş dönemde birlikte çalıştığı bir adamdır. Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan John Wick’in arzuladığı tek şey intikam olmuştur. John, New York sokaklarında, azılı düşmanlarıyla nefes kesici bir kovalamaca içine girer.Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*