Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,08%
EURO
33,64 0,11%
ALTIN
2.004,99 -0,15%

RTÜK Başkanı: Türk medyası iyi bir sınav veriyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınayarak, Türk medyasının bu süreçte iyi bir sınav verdiğini ve Filistin halkının yanında yer aldığını söyledi.

Yayın Tarihi: 11.11.2023 11:59
Güncelleme Tarihi: 11.11.2023 11:59

RTÜK Başkanı: Türk medyası iyi bir sınav veriyor

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı Türk medyası, Filistin halkının yanında duruyor. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Türk medyasının bu konuda iyi bir sınav verdiğini ve dünya medyasının da gerçekleri görmesi gerektiğini söyledi. Rize’de düzenlenen Bölgesel ve Yerel Medya Buluşmaları’nda konuşan Şahin, Türk medyasına teşekkür etti ve desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

RTÜK tarafından düzenlenen Bölgesel ve Yerel Medya Buluşmalarının altıncısı, 19 ilin yerel medya temsilcilerinin katılımıyla Rize’de gerçekleştirildi. 

İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde yapılan buluşmada, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“ÇOCUKLARIN ÖLÜMÜNÜ GÖRMEK İNSANI DERİNDEN YARALIYOR”

Şahin, İsrail’in Gazze’ye yönelik işgalini ve Türk medyasının bu konudaki tutumunu değerlendirirken, “Çocukların, güçsüz bedenlerin ölümünü görmek insanı derinden yaralıyor. Bu süreçte Türk medyası ile gurur duyuyorum. İstisnalar hariç, asrın felaketi deprem zamanında, deprem felaketinden önce kısa vadedeki tarihimizde 15 Temmuz hain kalkışmada, darbe girişiminde ve sonraki bütün savaş zamanları, özellikle İsrail’in katliamının başladığı ilk andan itibaren Türk medyası iyi bir sınav veriyor. Çok ufak istisnalar, asli vazifesini kendince yerine getirmesi gereken medya hariç, Türk medyası ile gurur duyuyorum. Her zaman olması gerektiği gibi Filistin davasına, Gazze davasına, oradaki mazlum halkın davasına Türk medyası sahip çıktı” dedi.

“DÜNYA MEDYASININ ARTIK BU GERÇEKLERİ DERHAL GÖRMESİ LAZIM”

Şahin, dünya medyasının doğru bilgiyi aktarması gerektiğini vurgulayarak, “Hafta başında bu alandaki sivil toplum örgütleri ve oradaki başkanlarımız ile ortak bildiri yayınladık. O bildiride de belirttiğimiz gibi dünya medyasının artık bu gerçekleri derhal görmesi lazım. Maalesef öyle olmuyor. Eğer siz bazı dengelerin boyunduruğu altındaysanız ki; çoğu öyle. Gerçeklerin yerine onların tezlerini savunuyor oluyorsunuz. Türk medyası ile gurur duyuyorum; görevini ifa etti, ifa etmeye devam edecek. Bizde onları desteklemeye devam edeceğiz. Tekrar kendilerine teşekkür ediyorum. Yapması gereken mazlumun yanında doğru bilgiyi aktarması gerekiyordu. Türk medyası da bunu yapıyor” diye konuştu.